Olen lähdössä toisen kerran Kultahietikolle syyskuussa.
Ensimmäinen kerta muutama vuosi sitten meni mahataudissa, joten paikka jäi näkemättä ja kokematta.
Onko vinkkejä miten selviän nyt ilman mahatautia,
onko siellä paikallisissa apteekeissa jotain lääkettä,
mikä tehoaa, vai tehoaako esim. Imodium. Ollessani
Egyptissä, siellä sai apteekista määrättyä lääkettä mikä
tehosi paikalliseen mahatautiin jo heti ensi oireissa.
Edellisen kerran lääkäri kielsi syömästä ns. keltaista
juustoa, onko tietoa aiheuttaako tämä mahatautia?
Ilman mahatautia
5
715
Vastaukset 5
- ilman mahatautia
Aloitettiin maitohappokapselien syöminen jo vähän ennen matkaa ja jatkettiin matkan ajan, vältettiin jääkuutioita, majoneesia ja jäätelöä. Vuosi sitten jo otettiin yleensäkin matkustelua varten twinrix-hepatiittirokote, Bulgariakin kuuluu hepatiittivaroitusmaihin. Imodium on hyvä lääke jos tauti iskee, apteekki tosin varoitteli ettei kannata ottaa vielä jos mahaa kipristää vaan vasta kunnon ripuliin, muuten voi olla ummella päiväkausia.
- TB
Hei! Pari kertaa Bulgariassa käynyt ja mahatauteja emme ole saaneet. Kaikkia mahdollisia juustoja olemme syöneet. Jäitä emme ota juomiin koskaan ja vetenä juomme vain pullotettua vettä, niinkuin suositellaan. Jäätelöä olemme syöneet, pienimmäisemme teki tänä kesänä oikein syömisennätyksen, mutta tosin emme koskaan osta niitä jäätelöitä, joita myydään kadulla lasivitriinissä, vain kaupasta. Kadulta olemme ostaneet pehmistä, joka tehdään koneella. Ravintolassa aina ennen ruokailua käytämme käsien puhdistamiseen apteekin käsidesiä. Lapset syövät välillä ranskalaisia sorminkin. Tosin tänä kesänä käsidesikin jäi vähemmälle, koska söimme melkein omassa hotellissa (All Inclusive).
- sairastuin!
itse sairastuin nähtävästi Varnassa ravintola Godzillassa.söin siellä spagettia talon tapaan ja jälkkäriks jonkun pana cotta tyylisen jonka päällä oli KERMAVAAHTOA!yöllä sit oksensin ja ripuloin ja seuraavana päivänä kuumetta 38c.ja käsidesiä holovattiin koko perhe!jätskiä syötiin,ostettiin altaista irtojätskejä,niistähän näkee jos ovat sulaneita.
- xxszzz
sairastuin! kirjoitti:
itse sairastuin nähtävästi Varnassa ravintola Godzillassa.söin siellä spagettia talon tapaan ja jälkkäriks jonkun pana cotta tyylisen jonka päällä oli KERMAVAAHTOA!yöllä sit oksensin ja ripuloin ja seuraavana päivänä kuumetta 38c.ja käsidesiä holovattiin koko perhe!jätskiä syötiin,ostettiin altaista irtojätskejä,niistähän näkee jos ovat sulaneita.
nljä kertaa ollaan oltu bulgaariassa ja aikasemmin ei olla koskaan oltu mahataudissa.. nyt kävimme albenasta yhtenä iltana kultahietikolla ja minä ja poika saatiin vatsatauti.......ett kyll sen voi saada missä vaan vaikk oli käsidesit ja maitohappotabletit......
- tarjoilteva jugurtti
Olipa maa mikä tahansa, syön aina aamiaisella paikallista jugurttia.
Siinä tulee normaalit maitohappobakteerit.
Ja kaikenlisäksi ovat maittavia.
Kerran on mahatauti ollut Turkissa, muuten selvinnyt siitä.
Ja Bulgariassa jugurtti on hyvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si80769On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43662Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12648- 50589
- 65571
- 77514
Nyt on nyt
Turha miettiä menneitä tapahtumia. Niitä ei saa tekemättömäksi. Tärkeintä on mitä tekee nyt ja tulevaisuudessa. Korjausl46409- 26409
Saat mut hymyileen suuresti, ja odotan koska saan antaa sulle haleja ja pusuja ihan oikeasti
En tiedä mikä sussa on, mut sun koko olemus ja ilmeet, ja persoona ja ulkonäkö saa mut vaan hyvälle tuulelle. Oot vaan s14379- 38371
Martina avautuu
Martina on päässyt kertomaan Feminassa konkurssistaan. On viettänyt monia unettomia öitä. On elänyt ikäänkuin painekatti120368Hyvästi Iisalmen Citymarket.
Nyt riitti huolimaton kassatoiminta!Nyt sattuu joka toisella käynnillä samaa,joko laskutettu samasta tuotteesta liian mo18352Kadutko mies?
Silloin kuin vielä yritin lähestyä, etkä tarttunut siihen. Asioista pitäisi voida aina keskustella.29349- 56347
- 59343
- 52338
- 26335
Kaivatun haluaminen
seksuaalisesti herättää syvältä selkärangasta esiin villieläimellisiä vaistoja sekä haluja peittäen sivistyneen ihmisenä27334Mitä järkeä kiusata ihmisiä palstalla
Luuleeko ne kiusaajat oikeasti, että joku tosissaan ajattelisi niiden haukkujen olevan itselle? Hukkaan menee kiusaajill89328- 28323