Karvan kasvusta

.-ösfkvaåef

Tosiaan meidän bordercollie on nyt parivuotinen. Joskus olen joutunut leikkomaan karvoja, koska olivat niin paakuilla kurasta. Pesen silloin, kun on tarvetta... muuten joku 1-2 kertaa kk. Hyvin "viihtyy" suihkussa, on tottunut jo siihen, että suihkuun sen jälkeen, kun ollaan ulkona käyty "mutakylvyssä".

Karva on nyt aika lyhyt... koira on muutenkin aika pieni kokoinen, vaikka on sentäs jo 2 v (narttu). Saa ruokaa 2 kertaa päivässä ja raikasta vettä on tarjolla. Pyrin myös harjaamaan turkin muutaman kerran viikossa.

Kun katsoo netistä kuvia, niin Bortsuilla on nätti pirkä karva ja meillä se näyttää ihan erilaiselta...

Ostin nyt netistä lisäravinteita ja vitamiineja, joita voi lisätä ruokaan.

2

183

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pesetköhän ja harjaat

      liian usein, jolloin karva kärsii, luontainen "kunto" ei pysy, katkeilee helpommin ja takkuuntuu. Ainakin collie pestään 1-2 x / vuosi!! Ja perusteellinen harjaus n. 1 x / kk !! Ainakin collien voi harjata ns. pilalle.

      • koira tykkää ottaa

        mutakylpyjä ja sotata kaikin keinoin, mutta kun roska kuivuu, niin se kyllä varisee itsetään turkista pois tai ihan kevyellä harjauksella. Tuo pesumäärä ja harjausmäärä on varmaankin yksi syy... Karvan luontainen rasvaisuus ym ei silloin pysy yllä, se katkee ja sitä myötä takkuuntuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      116
      2406
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      38
      1491
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      642
      1014
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      888
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe