Takaluukun solenoidi

Räpsyy

Mikähän on kun painaa -97 viistoperäsen Mondeon takaluukkunappia, niin ensinnäkin virtalukosta virrat pitää olla pois päältä, muuten ei tapahdu mitään. Mutta kun sen tekee ja painaa nappia rupee räpsyttelemään sitä solenoidia tolkuttomasti. Lähtee sellainen ääni että kerrostalon pihalla alkavat katella ikkunoista. Sitten on pakko ottaa akunkenkä irti jo että loppuu. On alkanut pikku hiljaa. Avaimellahan aukee, siinä on vaan se ongelma että alkuperäinen avain on niin kulunut että ei enää käy, pitää olla toinen vara-avain mukana pelkästään tätä luukkua varten, siinäkun ei ole kaukosäätöä.

6

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se solenoidi

      niin pelaa

    • vvbb

      Ei sen välttämättä kuulu aueta virrat päällä ettei kukaan tyhjennä tavaratilaasi liikennevaloissa, näin on joissakin malleissa. Räpsyttely on vika. Vaihda viallinen osa tai korjaa, putsaa, herkistele vanha.

    • sulla jää joko ikäänku nappi pohjaan et se koittaa koko ajan aukoo sitä.. tai sit irrotat sen palikan ja avaat ja katot et onko sieltä esim. joku ratas paskana. Samal sen saa muutenki puhdistettuu liasta. Ootko testannu ettei se kulunu avain käy kuitenki ku et työnnä ihan pohjaan asti..

    • Peteeee

      Eilen juuri vaihdoin romiskalta haetun toimivan osan saman vaivan takia ;)

      Oireet samat kuin sulla, aluksi piti meteliä, lopulta pimeni koko moottori. Tämän jälkeen sai luukun auki vain avaimella. Purin mekanismin auki, ja solenoidin sisältä oli yhdestä rattaasta pari hammasta poikki joka aiheutti toimimattomuuden. Korjaus onnistui siten että käänsi ratasta hieman eri asentoon, jolloin käyttöakseli liikkui taas kuten pitääkin kun rattaiden liikematka ei osunut katkenneiden hampaiden kohdalle.

      Tämä ei kuitenkaan kestänyt kovin kauaa, alkoi tuo kuvaamisi räpsytys, melkein kuulostaa kuin ampuisi automaattiaseella luukkua avatessa. Hammasratas ilmeisesti pääsi lähes irronneen hampaan kohdalle luukkua avatessa, ja räpsytys johtuu siitä kun rattaat hakevat toisiaan siinä vaiheessa kun käyttöakselin pitäisi liikkua. Tästä täristyksesä johtuen lähti rattaasta lisää hampaita irti käyttöakselinkin hammastus irtosi (ja lopulta muovinen kiinnitys katkesi kokonaan), joten 3 kertaa onnistui korjaus ennen avausmoottorin lopullista hajoamista.

      Uusi (käytetty mutta toimiva) solenoidi löytyi onneksi purkaamolta, kustansi tasan kympin. Nyt ei meinaa muistaa käyttää tuota avausnappia kun on tottunut avaimella luukun avaamaan.

      • kävi sulla

        toi solenoidi maksaa tiskillä n.80e, ja purkamot tietää sen. Itse soittelin useampaan paikkaan ja kaikki pyys 30-40e. No lopulta sit taisin ostaa nettivaraosan kautta muiden varaosien kanssa kimpassa yksityiseltä niin että jäi joku 15e sille solenoidille hintaa.

        Kannattaa muuten vaihtaa 99-00 mallisesta (98 puolivälistä eteenpäin) se solenoidi, koska sen sisärakenne muuttui täysin erilaiseksi tuolloin - mm. kyseistä hajoavaa hammasratasta ei ole uudemmassa ollenkaan, ja se on paaaaaljon hiljaisempi malli muutenkin. Itsellä tuo 99 mallisen solenoidi ei vaan tykkää toimia alle -15 asteen pakkasissa, mut johtuu varmaan lukon jäykkyydestä, tiedä häntä.


    • virrat päällä lukittumin

      Toi että konttia ei saa auki virrat päällä on helppo ohittaa, kun ottaa virtalukolta lähtevään punakeltaiseen piuhaan n. 20cm:n päässä virtalukosta kytketyn oranssimustan piuhan poikki, ja pistää sen punakeltaisen sijaan esim. sikarisytyttimen oranssikeltaiseen tai muuhun yli 3A:n jatkuvavirtaiseen linjaan. Tällöin kontti aukeaa aina kun napista painaa keskuslukon ollessa auki.

      Jos haluaa avata takakontin sisältä napista (oli keskuslukko päällä tai ei), kuten itse väsäilin omaani, pitää kytkeä esim. sikarisytyttimen oranssikeltaiselta ryöstetty piuha esim. painokytkimen kautta seuraavaan paikkaan; takapenkin oikean reunan alla / sivumuovikatteen (kynnyslistan takapää) alta löytyy 6-napainen harmaa liitin, johon tulee oranssimusta piuha lukkosolenoidille. Siihen vaan liittää tuon kytkimeltä tulevan niin jo toimii..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1198
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      678
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      628
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe