Mikähän on kun painaa -97 viistoperäsen Mondeon takaluukkunappia, niin ensinnäkin virtalukosta virrat pitää olla pois päältä, muuten ei tapahdu mitään. Mutta kun sen tekee ja painaa nappia rupee räpsyttelemään sitä solenoidia tolkuttomasti. Lähtee sellainen ääni että kerrostalon pihalla alkavat katella ikkunoista. Sitten on pakko ottaa akunkenkä irti jo että loppuu. On alkanut pikku hiljaa. Avaimellahan aukee, siinä on vaan se ongelma että alkuperäinen avain on niin kulunut että ei enää käy, pitää olla toinen vara-avain mukana pelkästään tätä luukkua varten, siinäkun ei ole kaukosäätöä.
Takaluukun solenoidi
6
509
Vastaukset
- se solenoidi
niin pelaa
- vvbb
Ei sen välttämättä kuulu aueta virrat päällä ettei kukaan tyhjennä tavaratilaasi liikennevaloissa, näin on joissakin malleissa. Räpsyttely on vika. Vaihda viallinen osa tai korjaa, putsaa, herkistele vanha.
sulla jää joko ikäänku nappi pohjaan et se koittaa koko ajan aukoo sitä.. tai sit irrotat sen palikan ja avaat ja katot et onko sieltä esim. joku ratas paskana. Samal sen saa muutenki puhdistettuu liasta. Ootko testannu ettei se kulunu avain käy kuitenki ku et työnnä ihan pohjaan asti..
- Peteeee
Eilen juuri vaihdoin romiskalta haetun toimivan osan saman vaivan takia ;)
Oireet samat kuin sulla, aluksi piti meteliä, lopulta pimeni koko moottori. Tämän jälkeen sai luukun auki vain avaimella. Purin mekanismin auki, ja solenoidin sisältä oli yhdestä rattaasta pari hammasta poikki joka aiheutti toimimattomuuden. Korjaus onnistui siten että käänsi ratasta hieman eri asentoon, jolloin käyttöakseli liikkui taas kuten pitääkin kun rattaiden liikematka ei osunut katkenneiden hampaiden kohdalle.
Tämä ei kuitenkaan kestänyt kovin kauaa, alkoi tuo kuvaamisi räpsytys, melkein kuulostaa kuin ampuisi automaattiaseella luukkua avatessa. Hammasratas ilmeisesti pääsi lähes irronneen hampaan kohdalle luukkua avatessa, ja räpsytys johtuu siitä kun rattaat hakevat toisiaan siinä vaiheessa kun käyttöakselin pitäisi liikkua. Tästä täristyksesä johtuen lähti rattaasta lisää hampaita irti käyttöakselinkin hammastus irtosi (ja lopulta muovinen kiinnitys katkesi kokonaan), joten 3 kertaa onnistui korjaus ennen avausmoottorin lopullista hajoamista.
Uusi (käytetty mutta toimiva) solenoidi löytyi onneksi purkaamolta, kustansi tasan kympin. Nyt ei meinaa muistaa käyttää tuota avausnappia kun on tottunut avaimella luukun avaamaan.- kävi sulla
toi solenoidi maksaa tiskillä n.80e, ja purkamot tietää sen. Itse soittelin useampaan paikkaan ja kaikki pyys 30-40e. No lopulta sit taisin ostaa nettivaraosan kautta muiden varaosien kanssa kimpassa yksityiseltä niin että jäi joku 15e sille solenoidille hintaa.
Kannattaa muuten vaihtaa 99-00 mallisesta (98 puolivälistä eteenpäin) se solenoidi, koska sen sisärakenne muuttui täysin erilaiseksi tuolloin - mm. kyseistä hajoavaa hammasratasta ei ole uudemmassa ollenkaan, ja se on paaaaaljon hiljaisempi malli muutenkin. Itsellä tuo 99 mallisen solenoidi ei vaan tykkää toimia alle -15 asteen pakkasissa, mut johtuu varmaan lukon jäykkyydestä, tiedä häntä.
- virrat päällä lukittumin
Toi että konttia ei saa auki virrat päällä on helppo ohittaa, kun ottaa virtalukolta lähtevään punakeltaiseen piuhaan n. 20cm:n päässä virtalukosta kytketyn oranssimustan piuhan poikki, ja pistää sen punakeltaisen sijaan esim. sikarisytyttimen oranssikeltaiseen tai muuhun yli 3A:n jatkuvavirtaiseen linjaan. Tällöin kontti aukeaa aina kun napista painaa keskuslukon ollessa auki.
Jos haluaa avata takakontin sisältä napista (oli keskuslukko päällä tai ei), kuten itse väsäilin omaani, pitää kytkeä esim. sikarisytyttimen oranssikeltaiselta ryöstetty piuha esim. painokytkimen kautta seuraavaan paikkaan; takapenkin oikean reunan alla / sivumuovikatteen (kynnyslistan takapää) alta löytyy 6-napainen harmaa liitin, johon tulee oranssimusta piuha lukkosolenoidille. Siihen vaan liittää tuon kytkimeltä tulevan niin jo toimii..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1783600Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512512- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101129Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741070- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40825
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202741