Haluisin tehdä töitä lehdessä, joka saa päättää miten jonkun sivun tekstit ja kuvat sommitellaan ja millä väreillä, kuinka isolla ym ym. Eli päättää tavallaan miltä mikäkin sivukin näyttää. Itse en haluaisi mitään kirjoittaa ym, vaan sommitella ainoastaan valmiit tekstit..
Oon yrittäny googlettaa ja kattoa vanhoja keskusteluja, mut en oo saanu oikeen selville, et kuka tämä ihminen on, joka tällaista tekee..? Ja mikä koulutus sellaseen vaaditaan?
Jos joku on itse hommissa tai muuten vaan tietää, ni vois vielä kertoa, et millanen palkka ja työllistyminen..
Mikä on tämän ammattinimike??
7
2365
Vastaukset 7
- -------------------
Lähinnä taittaja. Taittaja tosin ei päätä paljon mistään, kaikissa lehdissä on käytännössä tiukka ohjeistus taitosta, väreistä fonteista jne. Ei siinä juurikaan ole varaa säätää. Ohjeistukset tekee markkinointiosasto ja ammattigraafikot.
- tietää
Vähän riippuu lehdestä ja sen organisaatiosta kuka tekee milläkin nimikkeellä mitäkin. Joissakin on ns. taittavia toimittajia, jotka vaan taittaa eli suunnittelee, ei kirjota. Ja voi olla graafinen suunnittelijakin, kuten aikakauslehdissä.
Toimitussihteerit ovat keskiportaan johtoa ja päivälehdissä yleensä ns. ulkoasuvastaavia ja heillä on yleensä akateeminen koulutus, moni on noussut sihteeriksi toimittajan hommista. Palkka liikkuu n. 3000-4000 eurossa kk, tosin siinä on jo aika lailla vastuuta, esim. rikosoikeudellinen vastuu nykyisen lain mukaan.
Sitten on ammattiopistosta tai amk:sta valmistuneita graafisia sivunvalmistajia, media-assistentteja tai medianomeja (amk), joiden tuntiliksa liikkuu työurasta riippuen n. 12-18 eurossa. Vuorolisillä palkan saa kyllä siihen 3000 euroon kk, mutta hyvin harvoissa paikoissa, yleensä on kyllä kyse matalapalkka-alasta eli peruspalkka liikkuu alle 2000 eurossa.
Koko media-alalla on työllistyminen tällä hetkellä erittäin huonoa, sillä irtisanomisia on ollut ympäri Suomen etenkin sanomalehdissä. Jos saisin ennustaa, kehottaisin opiskelemaan alalle, mutta ehdottomasti hakeutumaan johonkin aikakauslehteen.- liksa tuossa äskeisessä
15 vuotta ammattikoulupohjalla nykyisellä Sanomalla liksa on 11 euroo tunnilta. Ainakin mulla.
- toinen tietäjä
liksa tuossa äskeisessä kirjoitti:
15 vuotta ammattikoulupohjalla nykyisellä Sanomalla liksa on 11 euroo tunnilta. Ainakin mulla.
Tällä alalla on muutenkin niin, että hyville maksetaan kyllä. Ilmeisesti et ole sitten työnantajan vaatimuksia täyttänyt, jos noin alhainen palkka on.
- hmöö
toimitussihteeri kiinnostais, minkähänlainen pohjakoulutus olis kannattava? meinaan ennen amk puolta.
- on välttämätön
hmöö kirjoitti:
toimitussihteeri kiinnostais, minkähänlainen pohjakoulutus olis kannattava? meinaan ennen amk puolta.
Käytännössä voit unohtaa toimitussihteerihaaveilut amk- tai media-assistenttipohjalta ellei sitten kyse ole jostain erittäin pienilevikkisestä nyrkkipajalehdestä tai harrastelehdestä. Aikakaus- ja sanomalehdissä ja vastaavissa toimitussihteereillä on järjestään yliopistotutkinto ja muutenkin toimituksellista työtä tekevien pääsyvaatimuksena on yliopistotutkinto, sillä työn osaaminen vaatii tekniikan hallinnan lisäksi myös paljon yleissivistystä. Eli käytännössä väylä on se, että ensin lukio, sitten yliopisto. Journalismin ja viestinnän yliopistotutkintoja voi Suomessa suorittaa Helsingin, Tampereen, Jyväskylän ja Vaasan yliopistoissa.
- Jepjep.
Loput ovat koneen osia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1261367- 2521194
- 681014
- 59991
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal251890Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki42853Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70795Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72782- 42736
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58720- 67713
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää124642Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26618- 26610
- 85601
Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen187544Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47524- 24514
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12507- 40487