Olen pitkään yrittänyt etsiä tiikkimattoa (teak carpet) kylpyhuoneeseemme kaupoista ja netistä. Pituutta pitäisi olla 2.5 - 3 m. Olen löytänyt ainoastaan Askolta tällaisen, mutta 630 € hintaluokka on mielestäni aivan kohtuuton (http://www.asko.fi/tuotteet.php?tuoteryhma=3). Lisäksi kysyin yhdeltä Belgialaiselta yritykseltä, joka mainosti netissä myyvänsä tavaraa metreittäin; kuulemma eivät myykään.
Olisiko kenelläkään antaa vinkkiä, mistä tuollaisen maton saisi etsimälläni pituudella? Tai saako jostain perinteistä saunaritilää pidempänä kuin 1 metrin tavarana (tuntuu olevan kauppojen vakiopituus)?
En millään viitsisi ostaa muovimattoa, koska puu toisi lämpimämmän sävyn kylpyhuoneeseen.
Kiitos ideoista ja vastauksista.
Olisiko kenelläkään antaa vinkkiä, mistä tuollaisen maton saisi etsimälläni pituudella? Tai saako jostain perinteistä saunaritilää pidempänä kuin 1 metrin tavarana (tuntuu olevan kauppojen vakiopituus)?
En millään viitsisi ostaa muovimattoa, koska puu toisi lämpimämmän sävyn kylpyhuoneeseen.
Kiitos ideoista ja vastauksista.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hakemani matto tulisi olla noin 1 metrin leveää. Mainitsemani Askon mattohan on leveämpää :)
Tiikkilaattoja olisi saatava edullisemmin kuin tiikkimattoja. Katso linkki http://kauppa.jkalho.fi/catalog/product_info.php?cPath=24&products_id=84
Näyttävät olevan nyt alennuksessa.
enpä ole löytänyt. Mielessä on jo käynyt, että pitäisi tehdä itse tai tilata puusepältä. Eipä ollut apua tuosta linkistä, jossa myytiin tiikkipaloja, sillä en halua mitään muovivirityksiä.
Stockalla olen nähnyt teak-ralleja, mutta ne ovat väriltään liian vaaleita ja kooltaan liian pieniä.
Jatkan etsimistä ja ihmettelen, miksei kukaan tuo maahan teak-ralleja, vaikka kaikkea muuta krääsää kyllä tuodaan.
en ymmärrä, kun maahantuontifirmoja on jos millaiselle krääsälle, niin sitten tällaista ei muka kukaan tuo Suomeen asti. Vai onkohan taas niin, että tätä saa sitten 5 vuoden päästä suomesta, kun kukaan ei sitä enää kaipaa....
Omaan silmään nuo laatat näyttivät ihan ok vaihtoehdolta. Ainoa vaan, että tuolla 3 metrin pituudella hintaa tulee kuitenkin noin 150 euroa ja se on kova hinta maksaa "ihan ok" tuotteesta, kun haluaisi kokonaisen maton.
Hei minulla on ollut vuosia wc:ssä ja kylpyhuoneessa teak-matot ja muita en huoliskaan. Olen etsinyt uutta teak-matto, mutta ei ole löytynyt mistään, vain räsymattoja. Netistä löytyi pari kauppaa: Hapitat myy pienikokoista teak-mattoa. Netistä löytyi isompi kokoinenkin, mutta tuote on loppuunmyyty. En ymmärrä minne teak-matot hävisivät kaupoista, ovat todella miellyttäviä ja kuivuvat nopeasti ja ovat kestäviä.