ärrä tärisee

mitä seuraavaksi?

6v poikamme on oppinut kesänä aikana tärisyttämään suussa kieltään tyyliin rrrrrr oikein, kielen ollessa oikeassa kohdassa. Tähän sitten loppuukin jokapaikassa neuvot miten opettaa sanomaan R-kirjain. Ei osaa sanoa är ja sanoo sanoissa R-kirjaimen L-kirjaimena. Ei osaa, vaikka kuinka yrittäisi ellei sitten sano esim. hattarrrrrra.
Onko tietoa miten tästä nyt edetään?
Poika aloittaa syksyllä eskarin, mutta puheopetusta hän tulee saamaan vasta ekalla, jos ei ole siihen mennessä oppinut sanomaan R-kirjainta.

5

923

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ml213.

      Meillä nuorimmaisella oli sama tilanne ja samassa iässä ja samat kirjaimet.Niin, opettelun kautta hän vain oppi.Alussa r kirjaimen lausuminen sanassa oli reilusti ylikorstunutta, mutta myöhemmin normalisoitui.Alussa huomauttelimme kevyesti, jos lausi l kirjaimen r kirjaimen sijasta.Niin, leikkimielisyys on merkittävä tekijä,- ei tosikkomaisuus, ettei ongelma paisu paisumistaan.

      Tietysti motivaatio/kin on merkityksellinen asia oppimista ajatellen.Meillä tyttö opetteli, esim. automatkoilla yksikseen sanoja joissa oli r kirjain.

    • sanojen alkuun

      Eli R-kirjain tulee puhtaana tärynä? Seuraavaksi kokeilkaa yhdistää R:n perään joku kirjain tai R-kirjaimella alkavia sanoja. Tyyliin ra, re, ru, ri... jne.. tai Riisi, Reppu, Ryyni... Jos ei onnistu, niin voi tehdä pienen välin, jota sit yrittää kutistaa. Eli rrrr...iisi.

      Sit tavujen alkuun, vaikka keskelle sanaa. Eli ta-Ri-na jne.. R-kirjaimen kestoa pitää myös vähän hioa, jos se tulee vain pitkänä. Ja sit lopuksi yhdistellään vaikeimpiin kirjainyhdistelmiin, sanan loppuun tai sanan keskelle. Näin ajattelisin.

    • äirrre

      Poikani nyt 11, pienempänä osasi täry-r mutta ei osannut sitä sanoissa käyttää. Eskarissa ja koulussa sitä harjoittelivat, samoin kotona. Käytti L-kirjainta R tilalla. Harjoittelimme ja pelasimme erilaisia D-pelejä jotta se R lähtisi oikein sieltä tulemaan... Ei vaan tullut.

      4lk talvella otti R-kirjaimen käyttöön. Sanoi, että osannut aiemminkin muttei viitsinyt käyttää :) . Ekan kerran kun kuulin niin oikein säikähdin...

      Puhe kuullostaa kuin Tarja Halosella mutta ei haittaa. Esim enkku nyt paljon ymärrettävämpää kuin aiemmin.

      Yritä olla tressamatta jos vaan voit, maltti tuntuu tässäkin hommassa lasten kanssa olevan valttia.

    • pojan äiti

      Meidän 3-vuotias poika ei osannut aikoinaan r-kirjainta lausua.En halunnut odottaa koulu tarjoamia puheterapeutteja, vaan kysyin itse neuvolasta, että miten voin edistää asiaa.Hän antoi jonkun monisteen, jossa oli ohjeita r:n harjoitteluun.Siinä korostettiin peilin käyttöä ja suositeltiin d:llä alkavien tavujen lausumista eli da-da-da, di-di,di. R-kirjan on kuulemma mahdollista oppia d-tavujen kautta. Askartelin siis pojalleni bussin, istuimme lattialle ja "ajelin" bussilla edes takaisin ja käskin toistaa perässä, mitä bussi sanoo, eli bussi sanoo: di-di-di, do-do-do, da-da-da jne.Sitten kehuin samalla hyvin paljon. Välillä vaihdoin tavun ra-ra-ra tai re-re-re.Ja niin me bussilla sitten ajettiin pari päivää, pojalla oli hauskaa sen bussin kanssa ja aivan huomaamatta hän oppi kahden päivän harjoittelun jälkeen r-kirjaimen.Sen jälkeen heittelimme häntä kattoon asti aina kun hän sanoi r-sanan ja r-onnistui.Ostimmepa jopa muutaman lelun palkkioksi.

    • minä olen

      oppinut ärrän 7-vuotiaana itseopiskellen (isäni avustuksella) sanomalla sanoihin äddrrr ärrän kohdalla. Esim. Drekka, Haddrri. Sitten jätetään se d pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe