Vitun naakkoja . Joo tiedän että ne on
rauhoitettuja mutta kuitenkin miten nistä
pääsee eroon tai vähennetyä niitä .
hyviä ideoita otetaan vastaan.
Ei muuta kun ne sotkee vaan niin vitusti.
enkä ole mielipiteineni varmaan
yksin.
rauhoitettuja mutta kuitenkin miten nistä
pääsee eroon tai vähennetyä niitä .
hyviä ideoita otetaan vastaan.
Ei muuta kun ne sotkee vaan niin vitusti.
enkä ole mielipiteineni varmaan
yksin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomessa on metsästysasetuksen 25 a §:n mukaan naakat sekä niiden pesät ja
munat ovat aina rauhoitettuja ja luonnonsuojelulain 13 §:n mukaan kesykyyhky on
rauhoitettu 10.3-31.7 välisen ajan. Naakkojen hävittämisestä voi ainoastaan Maa- ja
metsätalousministeriö tehdä päätöksen. Rauhoitusajan ulkopuolellakaan ei ihminen
saa ottaa oikeutta omaan käteensä vaan mikäli haitta jatkuu tulee asiasta ottaa
yhteyttä esimerkiksi terveydensuojeluun, poliisiin taikka asiantuntevaan
tuholaistorjuntayritykseen, joka on erikoistunut pulujen haittojen ennaltaehkäisyyn.
Lupa haittanaakkojen hävittämiseen on anottava alueellisilta ympäristökeskuksilta.
Jos kotitalon tai mökin ympärillä pyörii paljon naakkoja, kannattaa asentaa savupiipun päälle verkko.
http://www.birdlife.fi/suojelu/lainsaadanto/lintujen-hinnat.shtml
Rauhoitetut lintulajimme nauttivat varsin hyvää lainsäädännöllistä suojaa. Kullekin lajille on osoitettu niiden nimellisarvo, jonka mukaan määrätään esimerkiksi lokkien pesien hävitystapauksissa korvausarvo, jonka pesän tuhoaja tai aikuisen linnun tappaja joutuu korvaamaan valtiolle.
Maataloutta saa haukkua ja solvata miten paljon tahansa mutta naakkaongelmaan ei ratkaisuja saa esittää, viestit poistetaan alta aikayksikön.
ja levähdystankoja..
kurkia tuskaan asti..
Jos jarrunestepullo sattuu vuotamaan ja imeytät sen pullapitkoon, niin on varottava, että naakat ei syö sitä. ne tulevat hulluiksi, lentävät päin seiniä ja saattavat jopa kuolla. Rotat raahaavat joskus myös rotanmyrkkypusseja pihalle. Naakkaparvi saattaa erehtyä syömään myrkkyä. Tässä tapauksessa olen kuullut, että putoilevat vähän kauemmaksi syöntipaikalta. Siis jarrunesteet ja rotanmyrkyt visusti piiloon, jotta rakaat naakkaparat saavat jatkaa tilojesi valloitusta!!. Jos perustaisit kansalaisliikkeen naakkojen hävittämiseksi, niin et saa sakkoja. Heidihän on sitä mieltä, että kansalaisliikkeiden toimintaa valtion tulee suvaita, joten rikoksesta ei tule sakkoa.
Mutta kun meilläpäin on ilmaantunut valtavat määrät lokkia häiriöksi asti myös.