mikähän mahtaa olla vikana kun 1.8 bensa kone nykii pintakaasulla kiihdyttäessä kun kierroksia on alle 2000, samoin kun ajelee tasaista 80kmh/t viitosvaihteella ja polkaisee kaasun pohjaan niin auto nykii parin sekunnin ajan.
autoon vaihdettu uudet tulpat ja johdot bensan suodatin ja merkkihuollossa väittävät ettei autossa ole mitään vikaa ?
tuolla ford clubin sivuilla oli juuri vastaava ongelma vuosi sitten mutta sieltä ei vastausta löytynyt
http://www.ford-club.net/foorumi/viewtopic.php?f=3&t=18317
kone käy siististi ja tasaisesti tyhjäkäynnillä ei mitään räklättäviä ääniä
2003 mondeo nykii
16
10505
Vastaukset
- jk
Onko sulla pakokaasujentakaisinkierrätysjärjestelmä (EGR) autossa. Se jos on, niin sen pois kytkeminen auttaa.
- jk
Jussipussipuita kirjoitti:
EGR on tulpattu ei auta
Mulla on 2 mondeota (2 litrasia). -94:ssa auttoi EGR:n tulppaaminen. -01:ssä on myös lievää nykimistä puolilämpöisenä. Se on Fordin ominaisuus. Näin se vain on.
se on vain kestettävä kun autot ovat minusta muuten loistavia meidän käyttöön. jk kirjoitti:
Mulla on 2 mondeota (2 litrasia). -94:ssa auttoi EGR:n tulppaaminen. -01:ssä on myös lievää nykimistä puolilämpöisenä. Se on Fordin ominaisuus. Näin se vain on.
se on vain kestettävä kun autot ovat minusta muuten loistavia meidän käyttöön.sain kiinni tuon kaverin joka oli kirjoitellut ford clubin palstalle samanlaisesta nykimisestä, hänelle huoltomies oli ehdottanut Polttoaineen ilmasäätö mittarin tutkimista.
mahtaako bensakonessa edes olla sellaista ? henkilökohtaisesti en tiedä- Jon82
Jussipussipuita kirjoitti:
sain kiinni tuon kaverin joka oli kirjoitellut ford clubin palstalle samanlaisesta nykimisestä, hänelle huoltomies oli ehdottanut Polttoaineen ilmasäätö mittarin tutkimista.
mahtaako bensakonessa edes olla sellaista ? henkilökohtaisesti en tiedäItselläni täysin samat oireet.. puola oli mennyt rikki.. joten suosittelen sen vaihtoa..
- veslin
Jon82 kirjoitti:
Itselläni täysin samat oireet.. puola oli mennyt rikki.. joten suosittelen sen vaihtoa..
oli mulla vuosi sitten... vaihdoin lambda anturin ja puolanjakajan. noin 150€ osat, ja itse saa vaihdettua. loppu nykiminen ja laski polttoaineenkulutus...
- Anonyymi
jk kirjoitti:
Mulla on 2 mondeota (2 litrasia). -94:ssa auttoi EGR:n tulppaaminen. -01:ssä on myös lievää nykimistä puolilämpöisenä. Se on Fordin ominaisuus. Näin se vain on.
se on vain kestettävä kun autot ovat minusta muuten loistavia meidän käyttöön.Ei ole nykiminen normaalia. 9 vuotta ajoin ilman nykimisiä Duratec-He mk3 Mondeolla ja nyt on tullut lämpimillä (kuumilla) keleillä nykimistä tasakaasulla aika matalilla kierroksilla (1500-2000) ja 40-60 km/h ajettaessa. Jos kiihdyttää niin toimii normaalisti tai ajaa kovaa 80-100-120 ei tunne mitään. Jos on pakkasta niin menee tasaisesti. Haiskahtaisi jotenkin ehkä jopa EGR:n sekoilemiseen koska pakkasilla EGR ei kierrätä (ainakaan läheskäään niin paljon) ja lämpillä kierrättää. Mitään vikakoodeja ei ole. Pitää ottaa ainakin EGR pistoke irti niin näkee miten vaikuttaa. Voi toki olla kaasuläppä tai T-Map -anturi tai imuvuoto ongelmaakin...tai ihan mitä tahansa mitä tällaisessä kohta 20 vuotiaassa autossa voi olla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole nykiminen normaalia. 9 vuotta ajoin ilman nykimisiä Duratec-He mk3 Mondeolla ja nyt on tullut lämpimillä (kuumilla) keleillä nykimistä tasakaasulla aika matalilla kierroksilla (1500-2000) ja 40-60 km/h ajettaessa. Jos kiihdyttää niin toimii normaalisti tai ajaa kovaa 80-100-120 ei tunne mitään. Jos on pakkasta niin menee tasaisesti. Haiskahtaisi jotenkin ehkä jopa EGR:n sekoilemiseen koska pakkasilla EGR ei kierrätä (ainakaan läheskäään niin paljon) ja lämpillä kierrättää. Mitään vikakoodeja ei ole. Pitää ottaa ainakin EGR pistoke irti niin näkee miten vaikuttaa. Voi toki olla kaasuläppä tai T-Map -anturi tai imuvuoto ongelmaakin...tai ihan mitä tahansa mitä tällaisessä kohta 20 vuotiaassa autossa voi olla.
'Lämpötilariippuvuus voi olla osoitus myös siitä että moottorin lämpötila-anturi ei anna oikeita lukemia.
Itselläni 20 vuotiaassa autossa tuo anturi oli muuttanut toimintaansa niin, että antoi 20% suuruuden verran pielessä olevia arvoja.
Auto toimi periaatteessa ihan okei, oli vähän tehottoman tuntuinen, mutta mitä kuumemmaksi keli tuli, sen heikommin se kulki. Kun vaihdoin anturin niin moottoriin tuli varmasti 20 hevosvoimaa tehoa takaisin menetettyjen tilalle.
- V6
Minulla on 2002 V6 mondeo ja siinä on sama vika. Tasakaasulla ajaessa ei mitään ongelmaa. Kun painan kaasun pohjaan, niin alkaa nykiminen siinä 2000 kierroksen kohdalla, samalla auto tuntuu matalilla kierroksilla tehottomalta, mutta kun kierrokset nousevat 4 tuhanteen, niin nykiminen loppuu. Olen vaihtanut tulpat ja auto tuntui taas toimivan hyvin, mutta ei mennyt kuin viikko, niin sama ilmiö palasi. Missähän vika?
eli puola vaihdettu uuteen ja nykiminen katosi, fordin huollossa sanoi että sähköpuolelta yleensä löytyy vika jos auto nykii ja EGR on yleensä vain Dieseli koneissa ongelma harvemmin bensa koneissa.
kannattaa kokeilla tuota puolaa ja ehkä tulpan johdot- V6
Vaihdettiin tulpan johdot ja auto toimii ainakin vielä, kuin unelma.
- Anonyymi
Niin....minun mk3 Mondeo, 1.8 bensa, aikoinaan nyki ja kävi huonosti ja sytytti vikavalon ja vikakoodikin oli sytytyspuolella ja s ekorjautui uusilla tulpilla, sytytysjohtimilla ja puolalla, Nyt tuntuu taas että nykisi, mutta vain tasakaasulla ja ehkä moottorijarrutuksessa jotain nykytystö...jos kiihdyttää ei nykimistä tunnu. Auto käynnistyy ja käy hyvin tyhjäkäyntiä sekä tasaisesti kierroksilla. Kulutus normaali ja päästöt ok. Vasta katsastettu. Mikähän mahtaa vaivata?
- Anonyymi
Onko kampiakselin asentotunnistin kunnossa?
- Anonyymi
Pitäisi olla...eihän se viallisena edes käynnistyisi tai toimisi noinkaan?
- Anonyymi
😄😃😀
- Anonyymi
Joo mulla on Mondeo 1.8 -03 joka sytytti vikavalon ja mitään ei oikein tapahtunu, sitten alkoi nykiminen ja mielestäni bensan kulutus nousi jonkun verran. Tyhjäkäynnillä piti ihme meteliä ja öljyäkin joutui lisään kun sitä kului... Kunnes kävin vikakoodit ottamassa: 1 syl ja 3 syl katkonaista. Vaihtoon meni : puola ( oli saanut osumaa), puolan johdot, sytytystulpat ( en ikinä nähnyt niin huonoja tulppia), ilmansuodin ja ruiskusuodin. Vika valo nollattiin, ei nykimistä ja öljynkulutuskin on lähes pienentynyt. Ei ole tarvinnut lisätä rempan jälkeen kuin max. 0,5 litraa. Ihme Duratec.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482639
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541669Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1341634Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501381- 661338
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut131190Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2851183- 156986
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek24940Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58899