Collierotuja?

colliekko

Collieita on monta eri rotua, eli toisilleen sukua olevia rotuja: on pitkäkarvainen collie, lyhytkarvainen collie, partacollie, bordergollie, shetlanninlammaskoira. Ovatko schapendoes, polski owczarek nizinny, serra de airesinpaimenkoira ja australianpaimenkoira collieita? Mitä muita colliesukuisia rotuja on?

1

561

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ***

      ne muut rodut mitään "collieita" ole, collieita on tasan kahta rotua: pitkäkarvainen ja lyhytkarvainen.

      Colliesukuisia rotuja (joiden jalostuksessa on joskus käytetty collieta) ovat bordercollie, shetlanninlammaskoira, colliet, australianpaimenkoira, mahdollisesti vanhaenglanninlammaskoira ja partacollie.

      Kantarotuna on ollut bordercollien alkumuoto, josta on eriytynyt työlinja (bordercollie) ja näyttelylinja (collie). Shetlanninlammaskoira on kehittynyt suht eristyksissä Shetlandin saarilla, shetlanninlammaskoiran kantamuoto "toonie dog" oli jonkinlainen bordercollien ja pohjoisten pystykorvaisten rotujen risteytys. Myöhemmin siihen sekoitettiin ilmeisesti pieniä spanieleita sekä sitten pitkäkarvaista collieta yhdenmukaisen ulkonäön saamiseksi.

      Partacollien alkuvaiheista ei ole juuri tietoa, ilmeisesti se ei ole sukua collieroduille. Australianpaimenkoiraa on jalostettu ainakin bordercollien avulla.

      Ja yhteistähän kaikille colliesukuisille koirille on se, että ne saattavat periyttää mdr1-geenivirhettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      116
      2406
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      38
      1491
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      642
      1014
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      888
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe