motul öljyä Suzukiin

öljynvaihto edessä

Mitä mieltä ollaan Motulin öjystä, pitkän linjan asiantuntija suositti laittamaan Motulin 20 w 50 öljyä. Kyseessä on Suzuki 1100 g malli vuosikertaa 82.

6

1986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ququ

      Sopii hyvin.Yleensä näihin vanhoihin pyöriin ei kannata laittaa synteettisiä öljyjä vaan perinteistä mineraaliöljyä.

    • silläkin

      mulla on TB:n 4T 15w50 superbike nyt koneessa, ja mopo on Suzuki GS 1100 GK-82 aiemmin kokeilin valvolinee, sitä se söi jonkin verran vaikka eihän se ole mikään ihmekään noinkin vanhoilla koneilla.

    • on myös

      Mobil MW 15W-40 delvac ,tuote on 100% pyörään. Kytkin ja vaihteisto toimii takuu varmasti ei luipsu ja vaihtaa hyvin ja kestää ajaa sen 5000tkm . Öljyä ei vaan monet motoristit tiedä mutta osa tietää ja huonoa ei ole sanonut kukaan mietippä sitäkin vaihto ehtoa. Joku nyt vetää herneen nenään ja sanoo ne samat vastutstus puheet taas ja kannattako nyt säästää muutama euroa ,no kannattaa kun esin joku bellaray 20w-50 semi esim luistattaa kytkintä ja mx ei joten jo siinä on yksi syy ja kaikki voi ajaa vaikka kulta öljyllä ei se minua haitta mutta delvakilla voi myös ajaa ja pitkään ja kauan.

    • M.R.

      Suzukin ohjekirjat suosittelee Motulin öljyjä. Suzukin kisapyörissä lukee isolla MOTUL kyljessä. Minun järkeni sanoo silloin, että MOTUL on hyvä öljy Suzukille.

      Olen myös käyttänyt suht tuoreessa Suzukissani Motulin öljyä 10W-40 ja jos sitä vuosien saatossa alkaa kulua, niin vasta silloin laitan 20W-50. Sun vehkeesi taitaa olla jo sen verran ajettu ja väljä, että toi jäykempi eli 20W-50 taitaa olla parempi. Ja ilmeisesti synteettispohjainen on parempi vanhempaan peliin, kuin täys-synteettinen.

    • arto62

      itse käytin shellin täyssynteestistä 10/40 advancea pelaa kytkin ja kulutus puolittui....huippu öljy

    • arto62

      itse olen kokeillut monta öljylaatua/merkkiä.20/50 on mielestäni liian paksua että kytkin toimisi kunnolla.autojen öljyt ei sovi pyörään vaikka olisivat kuinka hyviä,kytkin menee pilalle ei irroita.....joskus kokeilin mobilin 15/50 täyssynteettistä auton moottoriöljyä,söi litran tuhannelle ajoimme kylläkin kuumissa oloissa 35 astetta celsiusta autobaanaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6453
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2490
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      99
      1905
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1507
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1049
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      939
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe