Kokemuksia teiltä kissojen omistajat joilla allergiaa, voiko siivouksella, ulkotarhalla tai muulla tavalla vaikuttaa asiaan. Onko mahdollista jos kissan kanssa ollaan paljon ulkona että hilseily olisi vähempää kuin kuivassa sisäilmassa? onko ilmanpuhdistimesta apua? Ragdoll haaveena.
Allergian kanssa..
Misu
5436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jos on allergisen pakko ottaa kissa niin kannattaa edes ottaa sellanen josta lähtee mahdollisimman vähän karvoja...eli ota lyhyt ja karkeakarvainen ennemmin kuin ragdoll!
Siivotessa kissan karvat nousevat ilmaan ja allergikko voi saada oireita....
ragdoll? et voi olla tosissasi. ota devon rex tai cornish rex, todella ihania ja lyhytkarvaisia kissoja. itse olen pärjännyt allergiani kanssa todella hyvin enkä vaihtaisi pikkuistani mihinkään muuhun rotuun.
oon allergia kissoille mutta pärjään oikein hyvin ja mulla on 5 kissat kotona ja vieläkin 2 koirat ja 1 rotta ja 2 kääpiöhamsterit. alussa oli vaikea mutta zyrtec ainakin auttaa mutta ei kannattaa käyttää joka päivä silloin ei enää auttaa.. pesee kädet ja kasvot hyvin ennenkuin meet nukkumaan ja älä päästä kissa makuuhuoneeseen jos ette käytä päiväpeite..
jos tuntuu allergia kohta tuu niin menkää pesee kasvot ja kädet ja mene ulos, se auttaa ainakin..
olen allergia jo noin 15 v..
Kissan karvan pituudella ei ole merkitystä allergia oireiden määrään. Ihminen ei ole allerginen kissan karvalle vaan hilseelle, syljelle yms. muille eritteille. Monesti on jopa sanottu, että pitkäkarvaisesta kissasta lähtee vähemmän hilsettä kun on enemän karvaa peittämässä ihoa.
Ikävä kyllä allergialla on ikävä tapa lisääntyä! Mulla oli monta vuotta kissa, jolle allergisoiduin vähitellen, nykyään en edes voi mennä ilman lääkkeitä (allergialääke astmalääke) taloon missä on kissa!
Eli varaudu säkin siihen.. Ite kestin vuosia allergialääkityksellä, silti vaan allergia paheni, ja nykyään tosi vaikee olla kissojen (ja muitten eläimien) kanssa yhteydessä.