dobermanneja ei kannata myydä kenellekään

ja kannattaa pitää

kytkettynä hihnassa. Noi tappajakoirat on kyl vaarallisia!!! saatana!!!!!! samma sia rotikoille ja sakuille vaik uskoisivatkin olla lähellä omistajaa ilman hihnaa. Siis ei kaikki ymmärrä, et tollasta noi tappajakoirat tekee!!!!! lappeenrannassakin on niitä ja joka puolella. Pitäkää hihna tosi lyhyel ku meette ohi!!

7

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tappaja tyhmyri

      Ensinnäkin, mikset ole muotoillut viestiäsi hieman sirommin? Esimerkiksi en tajua lauseesta: "Siis ei kaikki ymmärrä, et tollasta noi tappajakoirat tekee" Siis kaikki ei ymmärrä, että koira osaa olla omistajan lähellä ilman hihnaa? Kuinka moni koira on sinut tappanut? KUKAAN ei ymmärrä sinun viestiäsi!

    • ..naurettava provo :D

      Mie oon kuule ihan Lappeenrannasta ja voin sanoa, että toi siun viestis on ihan selvä provo. Tai sitten kirjoittaja on todella ääliö.
      "Tappajakoirat" Äläkä yleistä. Dobermannit eivät ole todellakaan mitään tappajakoiria osaavan omistajan käsissä. Vika on melkein aina hihnan toisessa päässä, eli ihmisessä, EI koirassa. "lappeenrannassakin on niitä ja joka puolella"
      Mitä tarkoitat tuolla? Ai että kaikkialla parveilee isot laumat dobermanneja? Enpä ole kuule nähnyt. Mene muualle vaahtoamaan, tuo on ihan naurettavaa. Dobermanni on sitä paitsi seura-, suojelu- ja palveluskoira.

    • ryynis

      ...mutta enpä ole "hirviödobberiin" koskaan törmännyt.
      Enemmän täällä on niitä oman koiran suuhun tunkevia, muka "ihan kilttejä" pikkuräyskiä. Näiden kohdalla sitä hihnaa pitää lyhyellä pitää!

      • Jokumuu

        Paljonkos dobermanneja on Suomessa? Aika perkeleen paljon! Monikos dobberi on tehnyt suojelutuloksen pk-puolella? Aika pirun harva! Entäpä muissa pk-lajeissa? Ei kovin moni! Paljonkos näitä suojelu/palveskoiria on sitten näyttelyissä? Ihan perkeleesti! Eli taitavat olla nykyään suuremmalta osin seurakoiria!? Voisikos johtua nämä ikävät purematapaukset joita on ollut siitä että työkoirarotu on näyttelybimboilla?


    • dopperi paras rotu!

      kyllä taas ihmisellä viiraa on katsos niin että sinä selvästi provosoit . meillä vajaa 2-vuotias dopperi uros säkä likellä 72 cm eli mukavan kokoinenkin mutta on niin että moni ihminen kuljettaa pienempiä koiriaan nelivedolla ohi kun NE meinaa isotella meidän pikkuselle ja kun sanonut että anna vain tulla koirasi katsomaan moni kysyy pureeko se silloin tulee mieleen että huh huhu ihmisten tyhmyyttä !!!!!!!!!!!!!!!!
      Moni on sanonut että kyllä vaihtaa käsitystään dopperista tuollaisia näkee ja muista että ihminen eläimen tyhmäksi tekee ei rotu eikä ulkonäkö.

    • ensin kirjoittamaan

      Oikeinkirjoitus ei paljon maksa eli pekele no tapaja loilat tasama pilä ite tunkis pelekele.Vittu ellet osaa kirjoittaa yhtään suomenkielen sanaa oikein älä kirjoita nettifoorumille mitään.

    • alexan

      mielestäni dobberi on kaukana tappajakoirasta, nykyään nämä pitkähäntäiset ja luppakorvaiset, jotka paljon (ruskeat) muistuttavat ajokoiraa, ei ketään pelota ainakaan ulkonäön suhteen, ja muutenkin hyvin lupsakoita ovat luonteeltaan ja hyvä niin, alkaa pikkuhiljaa mennä myytti tappajadobberista ohi, hyvin moni ihminen joka pelotellakseen ottaa koiraa ja omaa egoa pönkittääkseen ottaa nykyään kaukkarin tai muun koiran, en yleistä mutta monesti näin on nykyisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4188
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      113
      2742
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2232
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1893
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1843
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1410
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      73
      1340
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      138
      1287
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe