Ruokapaikat Pärnussa?

Matkuustelijat

Laittaisitteko vielä kokemuksia Pärnun ruokapaikoista? Missä hyvää ruokaa suhteessa hintaan ja annoskokoon? Ja ei kiitos mitään virowebin osotteita ravintoloista vaan omia kokemuksianne. Steffanin pizzapaikkana muistan, mutta oliko muita " tärppejä" ? Ja pikkulapsia on mukana ja ruoka-aine-allergisia myös...

9

1068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kesaska

      Steffani tosiaan kiva, pizzat hyviä ja lapset tykkää.
      Olemme käyneet usein myös Rannakohvikissa eli rantakahvilassa. Saa ruoka-annoksia sekä pientä syötävää. 9v. sanoi, että tänä kesänä paras annos oli rantakahvilan lihapullat ja perunat. "Lehe"-ravintola on myös mutkaton (Lehe-kadulla stadionin vieressä), tilaat ja maksat kassalta ja ruoka tuodaan hetken päästä pöytään, saa myös herkkuja ja kahveja. Lapset tykkäs myös, sellasta konstailematonta ruokaa, keittoja ja leikkeitä. Ja sisäpihan terassi ihan viihtyisä.
      Meksikolaisessa ravintolassa kävimme myös, siellähän on iso leikkipaikka pienille lapsille, muutenkin iso ja tilava ravintola. Ruoka ei ollut meidän mielestä mitenkään erikoista, mutta ihan kiva paikka syödä kerran viikon aikana.
      Ruoka-aineallergioista en oiken osaa sanoa, kun en tullut kiinnittäneeksi huomiota asiaan.

    • parhaat

      ruuat on jahti clubilla,satamassa.
      ja tämä terassi mikä nyt sitten on nimeltään,se on hommikuu hotellin edessä.samalla kadulla kun papas pizza.
      annokset on isot ja hyvät.

    • lseh

      italialainen ravintola Si-Si, siellä oli hyvät pastat (myös lapsille) ja lapsille leikkipaikka kiipeilytelineineen. Toinen suosikki on Asian Village Rüütlin päässä, siellä on todella hyvää thai-kiina-intia-ruokaa ja muokkaavat annoskokoja myös lapsille.

      • 090

        edellä mainituista en täällä ole nähnyt, kuljenko sotten silmät ummessa.
        Campa pizza slilan toisella puolella, Yläjoen kaupunginosassa , on hyvä.


      • kurikoer
        090 kirjoitti:

        edellä mainituista en täällä ole nähnyt, kuljenko sotten silmät ummessa.
        Campa pizza slilan toisella puolella, Yläjoen kaupunginosassa , on hyvä.

        Si-Si on Supeluse kadulla ja edellinen postaaja kertoikin missä se kinuski on.Hyviä molemmat!


    • _nam_

      Meidän matkalla top-3:een pääsi jo mainittu satamaravintola, teatterin vieressä oleva tex mex-paikka Akadeemika-kadulla ja tunnelmansa puolesta Tallinnan portin päällä oleva ravintola, Kuninga kadun länsipäässä.

      • kesaska

        siellä portin päällä. Paikka oli ihan ok ja palvelu, mutta ruoka oli huonointa mitä viikon varrelle sattui! Mahtoiko olla huono päivä kokilla..


      • Wendy
        kesaska kirjoitti:

        siellä portin päällä. Paikka oli ihan ok ja palvelu, mutta ruoka oli huonointa mitä viikon varrelle sattui! Mahtoiko olla huono päivä kokilla..

        Viime kesänä Si-Si oli yliveto. Tänä heinäkuun lopulla , kun kävimme, ruokalista oli supistettu ja 20 min istumisen jälkeen lähdimme pois; kukaan ei tullut kyselemään, mitä söisimme tai joisimme. Vessat olivat hirveässä siivossa ja haisivat. ( Tämä siis terassin puolella. Kuulimme myös, että edellisenä viikonloppuna lapsiperheet olivat odotellet ruokaa kaksi ja puoli tuntia!)

        Siirryimme toiselle puolelle Supeluse-katua ja menimme Musta Pärl- ravintolaan! Ja menimme vielä uudelleenkin! Loistava palvelu, hyvä ruoka, kunnon annokset, edulliset hinnat, viihtyisä ravintola ja terassi!Nam!


    • liisa ihmemaasta

      ruokaa oli Tallinnan Portin vieressä olevassa Passion Cafessa. Ruoan laatu ja määrä sekä hinta kohdallaan . Ravintola sisällä sekä takapihalla terassi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1710
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1304
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe