Osaakohan kukaan "ammattilainen" antaa toimintaehdotuksia?
Meillä on 7-vuotias cavalierityttö, joka on alkanut haukkua öisin. Se tykkää katsella ulos ikkunasta (jotka ovat maahan asti ulottuvat) ja kun näkee ulkona jotakin mielenkiintoista, se haukkuu. Hankimme koiralle sitruunapannan, mutta se ei ole suihkauksista millänsäkään, tuoksuu vain normaalia raikkaammalle.
Nyt koira on alkanut haukkua myös silloin kun ei katsele ikkunasta ulos, joten ikkunoiden peittäminenkään ei auta. Kun koira haukkuu, käymme komentamassa sitä, mutta nyt tuntuu että se saa vain hakemaansa huomiota tästä komentamisesta. Toisaalta huomiotta jättäminenkään ei onnistu näin kerrostalossa asuvana. Lisävivahteen ongelmaan tuo se, että koira on kuuro.
Yleensä koira herää haukkumaan kerran-pari yössä ja lopettaa kyllä heti kun sitä komennetaan, mutta haluaisin puuttua ongelmaan ennenkuin siitä tulee pahempi.
Meillä on 7-vuotias cavalierityttö, joka on alkanut haukkua öisin. Se tykkää katsella ulos ikkunasta (jotka ovat maahan asti ulottuvat) ja kun näkee ulkona jotakin mielenkiintoista, se haukkuu. Hankimme koiralle sitruunapannan, mutta se ei ole suihkauksista millänsäkään, tuoksuu vain normaalia raikkaammalle.
Nyt koira on alkanut haukkua myös silloin kun ei katsele ikkunasta ulos, joten ikkunoiden peittäminenkään ei auta. Kun koira haukkuu, käymme komentamassa sitä, mutta nyt tuntuu että se saa vain hakemaansa huomiota tästä komentamisesta. Toisaalta huomiotta jättäminenkään ei onnistu näin kerrostalossa asuvana. Lisävivahteen ongelmaan tuo se, että koira on kuuro.
Yleensä koira herää haukkumaan kerran-pari yössä ja lopettaa kyllä heti kun sitä komennetaan, mutta haluaisin puuttua ongelmaan ennenkuin siitä tulee pahempi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
itse niin että illalla ottaisin suihkepulloon vettä valmiiksi, ja kun räksytys alkaa niin ruiskaus vettä nokalle, ja käsky "hiljaa" tai "turpa kiinni, nyt nukutaan" hiljaisella tiuskaisulla lausuen. Varoa kannattaa nimenomaan ettei sitä kiihdytä enempää, vaan koittaa saada sen nukkumaan kanssa eli "tu sääki nukkuun, jatketaan aamusti". Ja sitte viltti korville...
illalla ennen nukkumaan menoa aivotyötä, ei niinkään liikuntaa jos saa stressihormonit liikkeelle. Aivotyö väsyttää ja rauhoittaa paremmin, voisi silloin nukkua paremmin.
Onko haukkuminen ollut samaan klo-aikaan? Eli voisiko olla, että jostakin tosiaan kuuluu jotakin ääniä joihin koira reagoi, jos vaikka joku kulkee rapussa, soittaa musiikkia, kiljuu tenava, tms, silloinhan koira vaan hoitaa työtään kun ilmoittaa ja silloin on rankaisu (vesisuihkut ja sitrpannat) eivät taatusti tehoa, päinvastoin. Yrittäkää keksiä se syy, sitten on helpompi ratkaista kuin vain yrittää hiljentää noilla vempaimilla, kuten näette ne eivät tehoa.
Viime yönä herättiin haukkumiseen kerran, jolloin koira oli ikkunan ääressä, mutta katsoi jo minua kohti kun tulin paikalle. Viitoin ei:n ja vein koiran oman nukkumapaikan luo, jonne se sitten käpertyi nukkumaan. Koitin myös olla oikein rauhallinen enkä rähistä suotta.
Haukkumisen laukaisijana ei voi olla mikään ääni, sillä koira on tosiaan umpikuuro :-( ja haukkumisaikakin vaihtelee kovasti. Tuo teoria unettomuudesta tuntuu siinä mielessä järkeenkäyvältä että koira on selvästi virkku eikä sitä nukuta kun se menee ikkunaan katsomaan maailman menoa! Kuten sanoit niin liikunta ei tosiaan auta, mitä pidemmän lenkin teen illalla, sitä enemmän koira haukkuu yöllä.
Tänä iltana kokeillaan aivojumppaa ennen nukkumanmenoa!
Ja ei kun haukkumista taas viime yönä klo 5.22... ja sitten uusiks minuutti herätyskellon soiton jälkeen (6.51). Se eka haukku oli sellaista hiljaisempaa "huomioi minut"-haukkua sohvalla ja jälkimmäinen oikein kunnon rähinää ikkunan ääressä kun talon ohi käveli toinen koira.
Illalla tehtiin aivojumppaa, mutta se tuntui vaan saavan koiran ihan viliksi eikä uni meinannut tulla alun alkujaankaan kun olisi vain halunnut lisää ja lisää! Tässä kohtaa kyllä vähän omatunto soimaa, ehkä pitäisi patistaa koiraa aktivoitumaan päiväsaikaan enemmän.
Laita sitruunapannan alle huivi. Joskus karvat estää suihkeen etenemisen ;)
Voivat tehota joillakin koirilla, ei kaikilla, jonkin aikaa, mutta syy ja tapa on ja pysyy. Eivät siis auta pidemmän päälle ja eläin ei niistä opi yhtään mitään.
Aivotyötä täytyy jatkaa pidempään kuin muutama pv :) Ja voitte kokeilla erilaista aivotyötä ja kuten itekin kirjoitat niin muulloinkin kuin illalla. Ja voihan koiralla olla esim. pissahätä niin aikaisin, että siitä syystä haluaa porukan hereille eli tarkistakaa viimeisen pissalenkin aikaa myös, mutta siitä ei kanata mitään hikilenkkiä (vilkastuttaa monia koiria) tehdä.
Onkohan koiran liikunnan ja tekemisen määrä riittävä? Haukkuminen johtuu usein turhautumisesta, eli liikunnan ja aktivoinnin puutteesta. Liekö olla syynä?
tarvita? Tuohan on selvä yökyöpeli jolla on vain univaikeuksia... Kuten ihmisilläkin ajoittain. Yksi mikä tuli mieleen jota vois kokeilla niin nk.koirahieronta. Eli hieroa koira sellaisilla pitkillä tasaisilla vedoilla rennoksi. Koko kroppa kirsusta hännän- ja tassunpäihin saakka. Vedon voimakkuuden tunnistaa kyllä, saa olla melko reipasta että vaikuttaa. Mutta samalla sellaista hellää käsittelyä.
Viime yönä haukkuiltiin taas kahdesti... tosin tällä kertaa ei ollut hirvittävä rähinä päällä kun huivin kanssa sitruunapanta tuntui toimivan paremmin, kiitos vinkistä!
Ollaan koitettu nyt olla päiväsaikaan oikein aktiivisia, paljon lenkkiä, leikkiä ja muuta hommaa, kovasti kehuja jos katselee ikkunasta ulos rauhassa ja haukkumatta. (sehän on kiva ajanviete tuollaiselle "mummokoiralle", eikös ne kaikki ihmismummotkin tarkkaile koko ajan mitä ikkunan ulkopuolella tapahtuu?!)
Katsellaan nyt sitten ajan kanssa josko lisäaktiivisuus (koira pitää kyllä oikein patistaa liikkeelle kun on luonteeltaan enemmänkin sohvaperunatyyppiä), hieronta jne., tuottavat tulosta. Pissahätäteoriaan tämän koiran kohdalla en oikein usko, sillä viikonloppuisin unta kyllä tuntuu aamuisin riittävän liiaksikin asti ja saamme herätellä koiraa aamulenkille vaikka edellisestä lenkistä olisi jo aikaa 10-12 tuntia. Toistaiseksi sitruunapanta saa kyllä olla käytössä muiden toimien tukena etteivät naapurit vallan hermostu.
Kiitoksia tosiaan kaikille vinkkaajille, toivotaan että jossain vaiheessa saadaan taas nukuttua paremmin :-)