Minne uudeksi vuodeksi?

Heips!

Suunnittelemme mieheni kanssa lomaa uv:ksi, matkan kesto 1-2viikkoa.

Mitä paikkaa suosittelette? Tarkoitus olisi mennä johonkin lämpimään (tai jos nyt edes olisi yli 15 tammikussa) ja jonnekkin mihin pääsisi kohtuu edullisesti, matkabudjetti 1000€ sis. lennot ja hotellin?
31365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tuo 1000€ on siis per lärvi :)

Äänestä

Jos nyt miettii, missä kohtuuhintaan olisi kohtuulämmintä, lähinnä tulee mieleen Madeira ja Kanarian saaret. Mutta tonnilla per 2 henkilöä ette kyllä pääse matkalle, ellette sitten jaksa tarkkailla lähilähtöjä. Niitä on nyt viime aikoina ollut varsin hyvin tarjolla ja nyt sikainfluenssan levitessä moni peruuttaa matkojaan. Tosin sitten myös toimistot leikkaavat tarjontaansa. Molemmat noista kohteista, Kanarialla siis useampia saaria ja Madeira ovat suhteellisen tasaisesti lämpimiä ympäri vuoden. Tietysti kesällä on kuumaa, mutta talviaikaan pyöritään siinä 20 asteen (siis plussaa) tuntumassa, aurinkopäivinä enemmänkin. Molempiin siedettävä lentomatka ja ihan kohtuuhinnat elämisessä, kunhan välttää erityisesti Kanarian kohdalla seuraavia turistipyydyksiä: Puerto Rico, Playa del Ingles, Playa del Americas.

Madeiralla kohteena on Funchall, saaren pääkaupunki ja siellä on erikseen keskusta-alue sekä hotellialue. Parasta ja edullisinta ruokaa saa vanhan kaupungin alueella. Itse ollaan aina asuttu ihan keskustassa, esim. Aurinkomatkoilla on kiva hotelli, Do Centro, siisti ja hyvin hoidettu ja mukavan kävelymatkan päässä kaupoista ja vanhasta kaupungista. Retkiä saaren ympäri voi sitten tehdä toimiston kanssa tai vuokra-autolla (jos nuppi kestää). Korkeuserot on huimat, näkymät kieltämättä mahtavat. Suosittelen Madeiraa, jos on vähänkin kiinnostunut luonnosta ja kasveista. Vastaavaa kukkaloistoa ei tapaa missään.

Mukavaa matkaa!

Äänestä
  • ...mutta itseasiassa löysin singaporeen 14päivää lennot hotelli 1032€, eli ei ollenkaan paha... tuntuu tuo matkabudjetti riittävän aasian lomallekkin.. no mutta täytyy nyt miettiä vielä asiaa :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anki- kirjoitti:

Heips!

Suunnittelemme mieheni kanssa lomaa uv:ksi, matkan kesto 1-2viikkoa.

Mitä paikkaa suosittelette? Tarkoitus olisi mennä johonkin lämpimään (tai jos nyt edes olisi yli 15 tammikussa) ja jonnekkin mihin pääsisi kohtuu edullisesti, matkabudjetti 1000€ sis. lennot ja hotellin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu