voiko tämä olla mahdollista. normaalisti tankkaan kiinanskootteriin 95. eilen kävin sitten tankilla ja päräytin tietoisesti 98oktaanista. rupesi tuntumaan että vääntöä tuli hitusen lisää. ainakin siis yksinajaessa. voiko bensa laaduilla olla näin paljon merkitystä. skootteri ei savuta yhtään enempää minkä luulisi tapahtuvan. ainakaan siis näkyvästi ei tule. suosituksena skootteriin laitan yleensä sitä 95 mutta voiko jotain haittaa olla 98 oktaanisesta.
bensa laatujen erot
95-98
362917
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
98 syttyy huonommin, tuskin siitä sokootterissa on muuta haittaa kuin että tehoa on vähän vähemmän ja että se maksaa enemmän.
on ollu enneki juttua et 98 olis nelarille parempaa ku 95,et tankkaa vaa sitä,äläkä usko ton toisen viestin juttuja ne on hölynpölyä varmaan taas tän "mopoveijarin" juttuja
Ite käytän V-Poweria eli ysiysiä nelarissani. Ihan tyytyväinen olen ollut.
2-tahtisessa olrn alusta lähtien käyttänyt 95, mutta kerran kun tuli tuohon automaattiin laitettua seteli, niin siitä sitten vaistomaisesti nostin lähimmän pistoolin ja 98 tuli, tosin minun onnekseni siinä hinnassa ei ollut edes sentin eroa 95, joten eipä paljon haitannut. Tuntui 98 selvästi antavan vauhtia paremmin ja se haisi bensalle, 95 ei oikeastaan edes haise paljoa bensalle. Tuntuu vähän, jotta 95 on 98 laimennettu versio. No kuitenkin 98 tuntui toimivan paljon paremmin, pitänee seuraavalla kerralla tankata sitten 98 taas pitkästä aikaa, kun nyt on nämä muutama kuukausi taas 95 tullut tankattua sen halvemman hinnan vuoksi, moniin skoottereihin suositellaan aina käyttämään 98, mutta minulla käyttöohjeissa sanottiin, että molempia 95 ja 98 voi käyttää, mutta 98 tuntuisi pelittävän paremmin.
http://www.neste.fi/artikkeli.aspx?path=2589;2655;2698;2707;2708;2907
Perstuntuma-mutujen sekaan vähän faktaakin. Se 98 ei ole sen parempaa bensaa, kuin 95:nenkaan. Kiinanskootterin teho EI kasva tankattaessa korkeampioktaanista.
Tämä on näitä käsittämättömiä myyttejä jotka kiertää vuodesta toiseen.
E98 ei ole millään tavalla parempaa kuin E95. E98 kestää enemmän painetta syttymättä, eli se on huonompaa syttymään ja sellainen ominaisuus on tarpeen korkeaviritteisissä autoissa joissa on suuremmat paineet kuin tavallisessa autossa.
Mopon moottoriin olis parempi kun löytäisi E85 bensaa....
Sama tuo on mitä selität, jos minusta se tuntuu pelittävän paremmin ysikasilla, niin sitten se tuntuu. Mistä helvetistä löydät 85, minulla on ihmeellinen mopo, niin se toimii paremmin kuin ruostekasasi. Ei syttymisellä ole mitään eroa 95.............
mopot vie niin vähän että mielestäni kannattaa tankata 99 oktaanista.
Mistä kyseisen laatusta bensaa on saatavilla? ei ole tähän asti tullut vastaan viellä.
95 tai 98 merkitsee oktaanilukua. Tuo luku määrää moottorin nakustusluvun josta riippuu esimerkiksi jälkikäynti. korkeampi oktaani, parempi käynti. Mutta esimerkiksi Shelliltä suoraan rannasta voit ostaa 103-oktaanista race-bensaa! Kiihdytystiimit käyttää sellaista. Mutta nykyinen 98 kyllä riittää hyvin. Nykyiset lyijyttömät lisäaineistettu siten että niissä ei juuri eroja. Kaikilla yhtiöillä samat myrkyt! Mutta tankkaa vaan huoletta se 98...
Shelliltä saa 99 oktaanista.
Mulla taas tuntuu kinuski pelaavan paremmin 95:lla. Ihan samahan mitä näistä Suomessa myytävistä bensoista tankkaa, kun kaikilla kuitenkin toimii.
Sama mitä SUOMESTA tankkaa. Virosta esimerkiksi saattaa saada epäkuranttian ysivitosta... Mutta kotimaasta 95, 98, 99 kaikki käyvät. Todellisuudessa 98-bensiinillä korkeampiviritteisessä moottorissa vähemmän jälkikäyntiä ja käyntihäiriöitä. Mutta kaikki noi palavat!..
vai on julle 15v saanut 100hv kymco superhyperiinsä tankkaamalla essolla 98 pensaa. hahahahahahahahaahahahaa
Menisit takaisin päiväunille! Kuka on puhunut tehoista ja mitä?
Kyllä ne ammattikiihdyttelijät käyttävät nitrometanolia... Vähän kuin nestemäistä dynamiittia toisin sanoen...
Se V-Power on siitä parempaa että se rasittaa vähemmän kaasarin kalvoja eli vaihtoväli tulee pidemmäks. Bensa maksaa kyl sen verran enemmän et jos paljo ajaa ni tulee kalliimmaks ku kaasarin kalvon vaihtaminen kerran paris vuodes. Se myös syttyy huonommin eli mäntä kerkii inan ylemmäs ennen kuin syttyy. Siks siel on vähän enemmän puristuksia kun sytytys tapahtuu ja myös lisää tehoa.
ei muutu polttoaineella. Sen määrää männänpoikkipinta-ala ja iskunpituus. Ja v-Power on ainoastaan bensiinlaatu moottoreita varten jotka eivät voi käyttää lyijytöntä. Esimerkiksi vanhemmat Amerikkalaiset.
on toiminut mainiosti, jo kolmatta kesää sillä ajelen. Karstoittuminen saattaa olla vähäisempää kuin perusysiviitosella.
Taas tasanvarmasti v-Powerissa suurempi - koska siellä polttoaineenlisäaine. Tätä lyijyttömässä 95 tai 98:ssa ei ole! Mutta jos liemestään valtiolle haluaa maksaa, niin OK!.. Hyötyä et tämänpäivän moposta saa.
oli että v powerilla tulee muutama lisäheppa jos koneesta löytyy about yli 300 heppaa,ja sekin on yhtä tyhjän kanssa siinä testissä oli joku normiauto en muista tarkkaan mikä ja sit joku yli 300 heppanen ja siin tuli pari lisäheppaa mut normiautossa ei mitään hyötyä ollu, 2 tahtiseen ei oo järkeä tankata muuta ku 95 bensaa,ite kerra tankkasin 2 tahtiseen v poweria ku se oli tarjouksessa samaan hintaan kun 95 ni en huomannu mitään eroa ja sama juttu 98 bensan kanssa,
viime kesänä ku ajelin nelarilla ni siinäkään en huomannu eroa 98 ja 95 bensan kanssa
"”Omat tutkimuksemme osoittavat, että Shell V-Power takaa moottorille paremman suorituskyvyn verrattuna tavalliseen polttoaineeseen. Autot kiihtyvät nopeammin ja moottori reagoi herkemmin,” sanoo Henry Hellberg, joka toimii Suomen Shellin huoltamotoimintojen myyntijohtajana. ”Shell voi nyt tarjota Suomen markkinoille todella tehokasta bensiiniä. Yleensä sanotaan, että kaikki bensiinit ovat samanlaisia, mutta ainakaan enää tämä väite ei pidä paikkansa,” jatkaa Henry Hellberg.
Korkean oktaaniluvun lisäksi uudessa bensiinissä on kitkaa vähentävä ominaisuus, mikä auttaa lisäämään moottorin suorituskykyä. Shell V-Power puhdistaa moottorin imu- ja ruiskutusjärjestelmiä, ja antaa moottorille paremman suojan.
Suorituskykyä parantavan polttoaineen kehitys on haaste, joka vaatii merkittävät tutkimus- ja tuotekehityspanostukset. V-Power on kehitetty yhteistyössä Shellin tutkimus- ja tuotekehitysyksikön (Shell Global Solutions) sekä Englannin ja Saksan tutkimuslaboratorioiden kanssa, jotka ovat kansainvälisesti arvostettuja polttoainetutkimuksistaan. V-Powerin kehitystyössä hyödynnetään kokemuksia Ferrarin ja Shellin välisestä Formula 1 –yhteistyöstä.
Lyijytön ja rikitön Shell V-Power on myynnissä Shellin miehitetyillä huoltamoilla Etelä- ja Länsi-Suomessa sekä Oulun alueella. Shell V-Power tulee korvaamaan näillä asemilla 98-oktaanisen bensiinin."
http://www.shell.com/home/content/fi-fi/news_and_library/press_releases/2006/v_power_lanseeraus_070606.html
Tuon mukaan ei V-Powerista ainakaan haittaa ole.
Lähinnä tuo v-power antaa hyötyä vain korkeapuristeisille bensaturboille, noin niinkun tehon lisäys mielessä.
Mikäli se oikeasti "puhdistaa" ja suojaa polttoainejärjestelmää tavallisia bensoja paremmin, niin hyvä niin.
Itse joskus tankkailen autooni ja skootteriin 98:sia tai v-poweria, mutta mitään käytännön hyötyä en ole havainnut.
Jokaisen kannattaakin käyttää sitä bensalaatua, mikä itseä miellyttää, sitähän ei tarvitse edes perustella kenellekään. Asiasta on ihan turha keskustella kiistely mielessä.
Kuten jo aiemmin todettu, kaikilla Suomessa myytävillä bensalaaduilla laitteet pelittää.
TYHMÄT. moottori ei kuluta 98 yhtä paljon ku 95. eli moottori tarttee vähemmäbensaa jos on korkeoktaamisenpaa
Oot varmaan syntyny saunan takana!
Millä perusteella??? Pistä faktaa kehiin TOLLO!
Siinä että korkeampioktaanisen bensiinin leimahduspiste on alhaisempi ja täten moottorista saadaan ominaisteho matalammalla pyörimisnopeudella.
Toi on pelkkää essonbaari mutua, ei pidä paikkaansa.
Mopoilla. Minulla on auto jossa tehoja n. 5hv verrattuna siihen millä jenkeissä ajetaan, täällä pitää käyttää 95sta
Autolaboratorioväite!..
Tavallisen vaparin tehot ei nouse v-powerilla, turbo vempeleet asia erikseen.
E98 bensan puristuskestävyys on suurempi, eli se syttyy huonommin. Moottorissa joka toimii E95 bensalla, tuosta ominaisuudesta on vain haittaa. E98 bensaa tarvitaan jos paine ja lämpötila sylinterissä on niin suuri että E95 bensa syttyisi ilman kipinää ennen aikojaan. Uskokaa huvikseen että mopoissa eikä vakio autoissa ei ole MITÄÄN hyötyä käyttää E98 bensaa.
Mutta oktaaniluvun kasvaessa tehoja on enemmän. Jenkeissä käytettäisi jotain 90oktaanista. Muistan myös kulutusta pienellä japsiautolla seuranneena, että kulutus laski hieman. Pieni yhden ihmisen otanta tässä tutkimuksessa ja olosuhteetkin vaihtelee.
Palstan älykääpiöt ei usko mitenkään. Damit kun luulee, että isompi numero tarkoittaa enemmän tehoa.
tuhlaa rahhoi bensoloit ku käönnä sähköllä tänäpäevenä. Ennevvanehhaa kuljettiin hevoosilla ja sitte bensiinillä, vaa nyt sähköllä!!!!!
Sähköskootteria tiedät? Jos kapineella voi ajaa n.50-kilometriä miksi käyttää sitä? Mukavaa lähteä aamulla Keravalta töihin helsinkiin ja kun työpäivän aikana akku ei kerkiä kunnolla latautumaan palatessa jäädä Tikkurilaan....
no jos se kerta syttyy huonommin 98 , ni käytä 98 ja 95 sekasin :D