-Kuinka tapahtuu pankkitilin avaus Australiassa ?
-Kuinka Suomen rahat siirretään avatulle tilille ?
-Minulla on Visa Electron kortti.
-Myös Alianssi antoi ohjeet avata tili netin kautta
Suomessa ennen lähtöä, onko turvallista, onko
kokemusta.
Voisiko joku kertoa ja vastailla , kellä on kokemusta, tai
tietää näistä asioista.
Kiitos etukäteen.
Pankitilin avaus Australiassa
5
1694
Vastaukset
- Janivvv
Ite avaan tilin paikanpäällä.
Pankista kysyin niin suosittelivat että ihan ulkomaantilisiirtona aussitilille, tosin kannattaako sitä kaikkea siirtää kerralla jos vaan on nettipankkitunnarit(huom jos et käytä 6kk ni menee sulki-sampo).
Visa electron käy kuulemma melkein yhtä useassa paikassa kuin suomessakin. Pankkitilin avaus onnistuu ainakin ANZ pankissa(toivottavasti lyhenne meni oikein) netin kautta ja varmaan muualtakin.
kurkkaas dundernews.com sieltä hakuun pankkitilit ni johan löytyy apua - ja siirrä
sitten netin kautta rahaa suomalaiselta tililtäsi.
Tai nosta rahaa Visa-kortillasi, ilman tilin avaamista.
Jos tulet Queenslantiin, suosittelen pankkia nimeltä Suncorp http://www.suncorp.com.au/suncorp/personal/everyday_banking_accounts/compare.aspx
tai Heritage Building Society'ä http://secure.heritageonline.com.au/Personal-Banking/Saving-and-Access-Accounts.aspx
Muista osavaltiosta en tiedä. National Australia Bank on kamala - aina pitkät jonot. ANZ, Commonwealth Bank ja Westpac saattavat olla ok, ainakin ne ovat isoja - niillä on kuitenkin isommat palvelumaksut kuin ensin mainitsemillani. Heritagella on tilejä, joilla ei ole ollenkaan maksuja, jos pitää nostot rajoitusten sisällä. - -----
kavelet vaan siaan pankkiin ja sanot, etta haluisit avata tilin.
Ma avasin pankkitilin commonwealth pankissa Sydneyssa heti samana paivana ku saavuin australiaan.
Commonwealthin konttoreita ja automaatteja loytyy kasittaakseni lahes kaikista kaupungeista (joissa ylipaataan on pankki), joten varma valinta.
Palvelu oli hyvaa ja mastercad tuli tosi nopeasti (toisin ku ANZ:n kortit kuulema). - bondi girl
Itselläni on ollut Westpack ja nyt Common wealth. (syy vaihtoon oli se että tulin takaisin suomeen ja comonwealth on lähempänä missä nyt asun).
Kaikkialla voit avata tilin, kesttä 10 min. Viisumista riippuen tilit maksaa muutaman dollarin vuodessa (opiskeliat saa kampuksen pankista ilmaisen tilin ainakin UNSW:ssa).
Suosittelen hyvin suuresti että otat comonwealthin, westpackin tai ANZ(tästä ei kokemusta, mutta varmaan ihan jees). Syy tähän on se että jos nostat rahaa muiden (tai tietyistä automaateista) siitä menee nosto palkkio $2-4. ei ole siis paljon mutta ärsyttää maksaa joka kerta (huom esim food courteissa jos käyt lounaalla, melkein kaikki ottaa vaan käteistä, sama monissa kiskoissa). Nämä pankit on niin suuria että kaikilla on vierekkäin automaatit joka puolella australiaa. Noh en ole vielä käynyt Ulurulla, mutta tajuat ponttini:)
Kun siirrät rahaa suomesta sulta menee ulkomaan maksun maksu ja täällä vastaanotto maksu. ihan naurettavaa! Itse teen niin että nostan suomen tililtä (visa elektron) ja talletan täällä omalle tililleni. silloin minulta menee siis vain se nosto palkkio. Tämä on tähän asti halvin keino jonka olen löytänyt.
Toivottavasti tästä oli jtn apua- ovat ainakin $50 vuodessa
Vertaile pankkien sivuilta. Tässä muutamia: Commonwealth, Westpac, National Australia Bank, ANZ. Näillä on "palvelumaksut", mutta itse palvelu on hidasta. Valitse ne, jos tykkäät jonottaa pankissa. No heillä tosiaan on ATM-laitteita ympäri maata, Commonwealth Bankilla eniten. Suncorpilla on sekä haarakonttoreita että pankkiautomaatteja monessa paikassa, ei vain Queenslannissa, kuten tuossa edellä virheellisesti väitin. Ja heiltä saa tilin, jolla ei ole mitään maksuja, jos pitää tilitapahtumat rajoitusten sisällä. Tietysti, jos käyttää korttiaan parin dollarin ostoksiin kymmeniä kertoja kuussa, niin totta kai se tulee kalliiksi. Typeryydestä sakotetaan.
Hakekaa netistä vaikka noita pankkeja ja vertailkaa. Yhdelle sopii yksi, toiselle toinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4283181SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis842446Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj802063Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1261783- 1431667
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi161362- 761329
Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön2951135Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li181111Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021059