-Kuinka tapahtuu pankkitilin avaus Australiassa ?
-Kuinka Suomen rahat siirretään avatulle tilille ?
-Minulla on Visa Electron kortti.
-Myös Alianssi antoi ohjeet avata tili netin kautta
Suomessa ennen lähtöä, onko turvallista, onko
kokemusta.
Voisiko joku kertoa ja vastailla , kellä on kokemusta, tai
tietää näistä asioista.
Kiitos etukäteen.
Pankitilin avaus Australiassa
5
1584
Vastaukset
- Janivvv
Ite avaan tilin paikanpäällä.
Pankista kysyin niin suosittelivat että ihan ulkomaantilisiirtona aussitilille, tosin kannattaako sitä kaikkea siirtää kerralla jos vaan on nettipankkitunnarit(huom jos et käytä 6kk ni menee sulki-sampo).
Visa electron käy kuulemma melkein yhtä useassa paikassa kuin suomessakin. Pankkitilin avaus onnistuu ainakin ANZ pankissa(toivottavasti lyhenne meni oikein) netin kautta ja varmaan muualtakin.
kurkkaas dundernews.com sieltä hakuun pankkitilit ni johan löytyy apua - ja siirrä
sitten netin kautta rahaa suomalaiselta tililtäsi.
Tai nosta rahaa Visa-kortillasi, ilman tilin avaamista.
Jos tulet Queenslantiin, suosittelen pankkia nimeltä Suncorp http://www.suncorp.com.au/suncorp/personal/everyday_banking_accounts/compare.aspx
tai Heritage Building Society'ä http://secure.heritageonline.com.au/Personal-Banking/Saving-and-Access-Accounts.aspx
Muista osavaltiosta en tiedä. National Australia Bank on kamala - aina pitkät jonot. ANZ, Commonwealth Bank ja Westpac saattavat olla ok, ainakin ne ovat isoja - niillä on kuitenkin isommat palvelumaksut kuin ensin mainitsemillani. Heritagella on tilejä, joilla ei ole ollenkaan maksuja, jos pitää nostot rajoitusten sisällä. - -----
kavelet vaan siaan pankkiin ja sanot, etta haluisit avata tilin.
Ma avasin pankkitilin commonwealth pankissa Sydneyssa heti samana paivana ku saavuin australiaan.
Commonwealthin konttoreita ja automaatteja loytyy kasittaakseni lahes kaikista kaupungeista (joissa ylipaataan on pankki), joten varma valinta.
Palvelu oli hyvaa ja mastercad tuli tosi nopeasti (toisin ku ANZ:n kortit kuulema). - bondi girl
Itselläni on ollut Westpack ja nyt Common wealth. (syy vaihtoon oli se että tulin takaisin suomeen ja comonwealth on lähempänä missä nyt asun).
Kaikkialla voit avata tilin, kesttä 10 min. Viisumista riippuen tilit maksaa muutaman dollarin vuodessa (opiskeliat saa kampuksen pankista ilmaisen tilin ainakin UNSW:ssa).
Suosittelen hyvin suuresti että otat comonwealthin, westpackin tai ANZ(tästä ei kokemusta, mutta varmaan ihan jees). Syy tähän on se että jos nostat rahaa muiden (tai tietyistä automaateista) siitä menee nosto palkkio $2-4. ei ole siis paljon mutta ärsyttää maksaa joka kerta (huom esim food courteissa jos käyt lounaalla, melkein kaikki ottaa vaan käteistä, sama monissa kiskoissa). Nämä pankit on niin suuria että kaikilla on vierekkäin automaatit joka puolella australiaa. Noh en ole vielä käynyt Ulurulla, mutta tajuat ponttini:)
Kun siirrät rahaa suomesta sulta menee ulkomaan maksun maksu ja täällä vastaanotto maksu. ihan naurettavaa! Itse teen niin että nostan suomen tililtä (visa elektron) ja talletan täällä omalle tililleni. silloin minulta menee siis vain se nosto palkkio. Tämä on tähän asti halvin keino jonka olen löytänyt.
Toivottavasti tästä oli jtn apua- ovat ainakin $50 vuodessa
Vertaile pankkien sivuilta. Tässä muutamia: Commonwealth, Westpac, National Australia Bank, ANZ. Näillä on "palvelumaksut", mutta itse palvelu on hidasta. Valitse ne, jos tykkäät jonottaa pankissa. No heillä tosiaan on ATM-laitteita ympäri maata, Commonwealth Bankilla eniten. Suncorpilla on sekä haarakonttoreita että pankkiautomaatteja monessa paikassa, ei vain Queenslannissa, kuten tuossa edellä virheellisesti väitin. Ja heiltä saa tilin, jolla ei ole mitään maksuja, jos pitää tilitapahtumat rajoitusten sisällä. Tietysti, jos käyttää korttiaan parin dollarin ostoksiin kymmeniä kertoja kuussa, niin totta kai se tulee kalliiksi. Typeryydestä sakotetaan.
Hakekaa netistä vaikka noita pankkeja ja vertailkaa. Yhdelle sopii yksi, toiselle toinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️871833Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1451298YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621120- 64988
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan82921Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli85850Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029836Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.127833Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.47827- 57810