eli vain 6kk äitiyslomaan..yhäri kun tekee peräkanaan n.5 lasta eli 15v. on turvattu laiskottelua..
http://www.iltalehti.fi/perhe/200907239969507_pr.shtml
http://www.iltalehti.fi/perhe/200907239969507_pr.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olen yh. En pitänyt tippaakaan äitiyslomaa. Pidin kaksi viikkoa isyyslomaa/lapsi.
t. yh-isä
siis yhärimuijat..miten on??
Mikä ihmeen juttu tämäkin oikein on? Pitäkäähän suutanne soukemmalla kun vieraille ihmisille alatte soittelemahan. Ja lapsen hoito ei ole ikinä mitään laiskottelua ollutkaan, ellei sitä hoida vähintää kolme hoitoon täysivaltaista ihmistä. Prkle. Mikä tämä palsta oikein on kun täällä halutaan nokkia toisia äitejä ja samalla vähän isiäkin, siis suomalaisia ihmisiä. Pitäisi vallan lopettaa palsta ja viedä yksioikoiset mustavalkoaivot samalla vaivalla saunan taa.
Jaa että jättää pieni vauva hoitoon ja itse juosta rahan perässä. Vauva varmaan arvostaa äitiä joka ei ole paikalla. No en jättänyt ainokaistani kellekkään hoitoon noin pienenä, ihan itse hoidin 3 vuotiaaksi asti. Vaikken saanut kaikenmaailman tukia, joita kansanedustajat saavat. Mutta tosin silloin oli isäkin vielä kuvioissa ja yhdessä päätimme että olen kotona sen sallitun eli 3 vuotta, suosittelen muillekkin. Mikään raha ei korvaa aikaa jonka lapseni kanssa vietin.
Voi ei, pidin kyllä lapsen kotona jonkun aikaa, ennenkuin menin takaisin töihin.
Ei tuntunut kivalta ajatukselta laittaa 6kk tyttöä hoitoon ja... Oho, ei kai niin nuoria pitäisi hoitoon laittaakaan? :O
eikö yhäripiireissä ole yleistä, että pentu viedään hoitoon vaikka itse on kotona. aikamoista, aikamoista..huh huh!
Ja tiedän ihannoimiasi ydinperheitäkin, joissa lapset on hoidossa kun toinen/molemmat vanhemmat on kotona.
Ja kyllä, tiedän yksinhuoltajiakin, joiden lapsi on hoidossa vaikka itse on kotona.
Hoitopaikkaa ei kannata luovuttaa esim tilapäisen työttömyyden takia.
Sen menettää ja kun sitö taas tarvitsisi ei tiedä, missäpäin kaupunkia se uusi paikka on.
Itse kyllä otin kesälomani ajaksi lapsen pois tarhasta, jos se sinua nyt helpottaa tietää.
sitä pentua ei kovin helposti saa hoitoon vaikka vanhempi onkin työssä.
ne, jotka lapsensa vie hoitoon ollakseen kotona, ovat joutuneet kyllä asiansa perustelemaan ja siihen on todistettavasti ollut joku oikea syy, ei kukaan niitä sinne huvikseen vie.
äiti voi olla sairas, vaikka sinä et sitä tietäisi.
äiti voi kärsiä burn outista, joka yhäreillä on entistä yleisempää. vastuu lapsista on vaikeaa ajoittain kahdellekin vanhemmalle, niin kuvittele mitä se on yhdelle.
Mutta, eikös jokatapauksessa kaikilla ole siihen hoitopaikkaan oikeus, ja jonkun tietyn ajan kuluessa sen hoitopaikan on järjestyttävä? Työn ollessa syynä tietenkin nopeammin.
kyl taas joku keksi uuden ilmiön: burn out yhäriäipällä.... hih hih
1v1kk ikäisenä hoitoon mennessäni töihin. Ja siitäkin sain haukut et miks et oo kotona kasvattamassa lastas vaa loisit töissä.
Että miten tää nyt sit on? Kumpi on oikein? Tekkee mitä tahansa ni mikää ei kelpaa just sun kaltasille. Kuha louksutatte leukojanne ja levitätte persettänne ku muuta elämää ei ole. Kasvakaa aikuisiks.
joka on niin rahanperään ettei viihdy oman lapsensa kanssa kotona kuin puolivuotta, vaikka on todistettu, että lapsen psyykkeen kehittymisen kannalta on hyväksi että lapsi saa kasvaa rauhassa kotona äitinsä helmoissa. Monet äidit jopa imettävät yksi vuotiaaksi saakka...
Jo on mennyt rahalle kumartaminen älyttömyyksiin. Sitä paitsi, ei ole vielä ollenkaan sanottu, että kyseinen nainen jaksaa lähteä töihin takaisin niin pian, tai jospa hän sairastuukin suorittamispaineessaan synnytyksen jälkeiseen masennukseen tai lapsi onkin sairas tai mies löytää uuden muijan ja mimmi jää yksinhuoltajaksi. Siinä ei paljon maailmalla liehuta kun on lähes vastasyntynyt kotona.
Minusta sä olet pahasti sairas, kipitäppä hakemaan apua ennen kuin teet jotain peruuttamatonta.
kesti 6 ja puoli kuukautta, sitten palasin töihin. ensimmäiset 2kk tein lyhyempiä päiviä / viikkoja ja siitä eteenpäin normaalisti.
se vasta sitä lomailua oli kun "pääsi" takaisin töihin, eli tuo sinun laiskottelusta puhuminen on silkkaa tietämätöntä haukkua, kun muutakaan et keksi.
koita itse yksinhuoltajuutta ja tule sitten takaisin tänne marisemaan.
yh sattuisi olemaan yrittäjä.
Mutta jos tosiaan henkilö pitäisi lastentekoa työnään, niin sitten menisi ehkä tuo 15 vuotta ja viisi lasta.......
en pystynyt tuollaiseen suoritukseen,vaikka olenkin yrittäjä.Tosin en kyllä silloin ollut yyyhookaan..
Ei tuon ikäistä voi hoitoon viedä..
Ja kyllä minusta oli 1,5 vuoden jälkeen ihana palata töihin takaisin! Sai edes vessassa olla rauhassa,asiakkaat eivät sentään parkuneet oven takana..
Kai ihmisiä on erilaisia,joillekin joku homma tekee tiukempaa kuin toisille.
Minusta ei esim. olisi hoiva-aloille lainkaan.
Lastani rakastan yli kaiken,mutta hulluksi olisin tullut jos olisin hiekkalaatikolla viettänyt 3 vuotta.
On ollut jo kauan tiedossa, että yrittäjyydelle on melkoinen riski yrittäjän äitiysloma.
Vain harva yrittäjänainen pystyy pitämään koko äitiyslomansa. Vaihtoehtona on liian usein yritystoiminnan loppuminen.
Osasyynä on sekin, että naisilla on vähän ns. kasvuyrityksiä omistuksessaan - silloin yksinyrittäjän on joko pakko palata lomilta aikaisesti työhön tai suljettava yrityksensä ja lopetettava.