Kultsi autoon

kkkjjj

Puolivuotias uros ei sitten millään suostu hyppäämään autoon, kokeiltu useilla herkuillakin mutta ei. Laittakaas kokemuksia miten olette muut onnistuneet.

6

429

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se

      meillä oli just sama ongelma alussa meidän kultasennoutajan kanssa mutta aikaa myöten se alko meillä oppimaan mut se on nyt neljä vuotias mutta se pitää aina nostaa takapäästä autoon koska eihän se nyt itse niin korkealle voi hypätä.pysy kärsivällisenä ja jatka yrittämistä niin kyllä se onnistuu

    • kljhjklh

      Oma kolmivuotias on yhden kerran hypännyt vapaaehtoisesti autoon, aina maaniteltava herkuilla tai nostettava. Ei vain tykkää kyydistä, vaikka siellä rauhallisesti onkin. Ainoa neuvo on että treenaa autoon menoa pihassa. Auto rauhallisessa viileässä paikassa, ovet auki, hyvää herkkua, vähän leikkimistä, hyppää vaikka itsekin auton konttiin tai takapenkille.

      Jos osaa etsiä namia, niin piilota autoon ja anna etsintäkäsky. Se useimmiten toimii meillä, mutta ei koskaan mene "vauhdilla" kyytiin, aina menee aikaa lastaamiseen.

    • S & S

      Meidän nyt jo 1v. kultsi narttu piti pienenä nostaa ensin etutassut takakontin tasolle ja sitten peräpäästä nostettiin ylös. Ihan kärsivällisesti vaan, nykyään kultsimme hyppää itse innoissaan autoon, kun on yleensä kiva paikka tiedossa. Muutenkin on oppinut tykkäämään autoilusta ja makaa rauhallisesti takana koko matkan ajan. Ei ole koskaan tarvinnut houkutella autoon. Kunhan vaan usein ajatte autolla pennun kanssa jonnekkin ja käytte vaikka metsäpoluilla ja varmistatte että pentu nauttii matkasta, niin eiköhän se opi ihan hyppäämään autoon. (: Voitte myös ottaa autoon leluja matkan ajaksi.

    • kultsupojanisäntä

      Meidän vuoden ikäinen poikamme aivan rakastaa autoja. Muutaman kerran kaupungilla käydessämme se on meinannut hypätä vieraisiin autoihin. Se olisi ollut kiusallista.

      Viekää oma pojunne autolla jonnekin mukavaan paikkaan, vaikka tapaamaan koirakaveria, ihan lähelle. Onko teillä koirakaveri, joka voisi näyttää mallia autoon menemisessä? Meidän poikamme näytti mallia eräälle pelokkaalle kaverilleen. Rehellisyyden nimessä on sanottava, ettei kaveri tullut perässä. Autoon tulee kuitenkin koirakaverin hajua, mikä saattaa tehdä siitä turvallisemman paikan. Kyllä sitä kannattaa kokeilla. Varsinkin, jos joku kaveri on koiralle oikein rakas.

      • monen kultsun omistaja

        Menkää ihmeessä koiranne kanssa autolla vaikka metsälenkille tai uimaan, jos koira tästä tykkää. Vaikkei siihen matkan takia autoa tarvitsekaan. Parilla ensimmäisellä kerralla varmaan joudut koiran nostamaan kyytiin, mutta montaa kertaa ei tarvitse tätä tehdä, kun koira suorastaan lentää kyytiin. Itse olen tämän 3 kultsun kanssa hyväksi havainnut ;)


        Jos ainoat kokemukset autosta on kasvattajalta kotiin ja kotoa eläinlääkäriin rokotuksille tai kauppareissulle (jolloin koira jää autoon), ei sitä varmasti kovin reissaaminen kiinnosta.

        Tsemppiä teille!!!


    • & menox...

      Ekaksi heräsi kysymys millaiseen autoon kyytiläiseksi poju on menossa; siis farmariin taakse vai esim. sedanin takapenkille (tietty turvavyövaljaisiin kytkettäväksi =))?
      Onko tämä kyseessä oleva puolivuotias poju esim. kehittynyt niin lihaksistoltaan&luustoltaan, että hyppiminen luontuu helposti muutenkin vai miten on muuten "loikkimisten" kanssa?
      (kehittyvä nuori koira kyseessä, joten lonkkien, nivelten... ongelmat voivat tulla esiin vasta vuosien kuluttua ... vaivoja ei pidä ainakaan edesauttaa)

      Kokemusia esim. farkun takaosasta: jos kokonaan tasainen = helppo hypätä kyytiin ja pois, jos reunalla kynnys = hankalampi hypätä kyytiin, vaikka pois hyppääminen onnistuisikin helpommin.

      Hyvä ehdotus & kokeiltavaksi tuo: joku toinen koirakaveri ensin ja poju sitten perässä.
      Samaten auton tekeminen oikein a) kivaksi paikaksi :D = leluja, hyvää herkkua maisteltavaksi b) lyhyitä ajomatkoja yhditettyinä kivoihin kokemuksiin.

      Turvallisia ajomatkoja! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1325
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      33
      1018
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      845
    4. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      650
    5. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      649
    6. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      149
      645
    7. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      627
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      183
      611
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      31
      532
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      518
    Aihe