Mites nykyää tarviiko 9 päivän matkalle isoon omenaan viisumia?
ja mistä se haetaan?
anteeksi tyhmät kysymykset mut en jaksa ny selvittä ku joku tietää kuitenki
Kirsi
ja mistä se haetaan?
anteeksi tyhmät kysymykset mut en jaksa ny selvittä ku joku tietää kuitenki
Kirsi
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vaan tällainen pitää täyttää ennen matkaa: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta.html?language=fi
Täytettiin kyseinen esta netissä ja vielä Finnairin sivuillakin joku lomake. Arveltiin, että nämä riittää mutta silti joutui koneessa täyttää samat laput ja antaa ne paperiversioina lentokentällä.
En ymmärrä miksi noi piti netissä täyttää.. zzz
...että ilman nettitäyttämistä et olisi päässyt koneeseen. Koneessa jouduit täyttämään samat asiat uudelleen, koska järjestelmät ovat koekäytössä ja toimivat hetken aikaa rinnakkain. Ehkä tämä auttoi ymmärtämään!
Siinäpä se sitten tulikin.. nyt ymmärrän juu. Koekäytöstä en tienny mutta ajattelin itsekseni, että eikö tuon nettitäyttelyn kuuluisi korvata paperit ja nopeuttaa helpottaa maahantuloa (ja poistumista).
Että olettelin nettikaavakkeiden jo korvaavan paperiset..
Helpompaa elämää odotellessa... ;)
Viimeksi maahantullessa sormenjälki- ja kasvokuvausohjelma oli kaatunut, virkailija vain totesi, että ohjelmissa on välillä ongelmia. Jos kaikki matkailijat laitettaisin niinä päivänä kun ohjelma on kaatunut, täyttämään kaavakkeet vasta tiskillä, kestäisi maahantulo tunteja.
Ainakin jonkin aikaa on vielä tuo käuytäntö, että täytetän ESTA ja ennen lentoa vielä lentoyhtiön sivulle matkustustietoja sekä koneessa vielä käsintäytettävät lomakkeet.
Luuletko, että se vihreä maahantulokaavake poistuu käytöstä ihan heti? No ei kyllä poistu, vaan ne ovat käytössä jatkossakin rinnakkain. Ai miksikö? No siksi, että joudut sen kaavakkeen allekirjoittamaan, jossa vakuutat annetut tiedot oikeiksi ja luovut oikeudesta valittaa maahanpääsyn epäämistapauksessa! Ja lisäksi, sillä lipukkeella kontrolloidaan maasta poistuminen.
Eli jatkossakin ovat rinnakkain käytössä.
Ensikertalaisena nykiin matkustavana on pakko vielä kysyä, pitikö se Esta täyttää netissä englanninkelisenä versiona missä kysymyksetkin on englanniksi vai saiko täyttää se suomenkielisenä, siis kyssät suomeksi? Onko sillä tässä vaiheessa mitään merkitystä jos sama? kaavake täytetään vielä koneessa vai onko sama? Vastaus tuli tietty sitten suomeksi mut eihän jenkit suomee osaa.... Ja mikä lomake finnairin sivuilta pitäs vielä täyttää? anteeksi nämä miljoona kysymystä mutta....
"Jokin aika" on kontekstista riippuvainen käsite, tässä tapauksessa luultavasti ainakin muutamia vuosia.
ESTA tullee kuitenkin korvaamaan käsin täytettävät lomakkee jossain vaiheessa, käsin täytettävät lappuset kun eivät vastaa enää ihan nykyisen tietoyhteiskunnan tarpeita. ESTAankin voidaan lisätä nuo lausekkeet oikeista tiedoista (muistaakseni oli jo nyt ESTAn nettilomakkeessa oli erillinen vaatimus tietojen oikeellisuudesta). Kyllähn sähköisessä muodossa nykyisin ilmoitetaan muitakin asioita allekirjoittamatta.
Jatkossa maasta poistuminen voidaan varmasti kirjata muutenkin kuin nykytavalla. Esimerkiksi lukemalla passi lukulaitteella samaan tapaan kuin maahan tullessa, nopeampi ja luotettavampi tapa kuin paperilappujen kerääminen lentoyhtiön tisikillä, niiden toimittaminen maahantuloviranomaisile ja siellä käsin kirjaaminen tiedostoihin.
ESTA löytyy netistä suomeksikin, järjestelmä osaa sen viranomaisille kääntää englanniksi. Täytä vain ilmainen Yhdysvaltojen suurlähetystön siuilta löytyvä ESTA, verkossa on myös maksullisia ESTA-palveluita, muta lomakkeen täytöstä ei ole syytä maksaa mitään. (Jossain vaiheessa ESTA saattaa muuttua maksulliseksi, mutta siitä ei ole vielä päätöksiä). ESTA on voimassa kaksi vuotta sen täyttämisestä. Tietoja (esim. passin numero muuttuu kun saa uuden apssin)voi muuttaa myöhemminkin, kun ottaa ESTAn numeron talteen.
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta.html?_flowExecutionKey=_c13A4EABC-2C7F-C752-AF44-90B7F4150524_kB2DA5881-5168-4C0E-C979-214CD09657FD
Samoin koneessa jaettava I-94 on saatavissa suomeksi. Kysymykset ovat aina samassa kohdassa erikielisissä kaavakkeissa, joten virkailijat löytävät etsimänsä kohdat kaavakkeesta helposti. Lomakkeessa kysytään mm. lentoyhtiötä, ennllon numeroa, osoitetta Yhdysvalloissa eli vastaukset ovat samat suomeksi ja englanniksi. Lähtömaaksi ja passin myöntämismaaksi on tietysti paras täyttää Finland eikä Suomi, sukupuoleksi miehelle male ja naiselle female; nopeuttanee maahantuloa kun eivät jää tästä kyselemään... Kavakkeen takapuolella on rastitettavia kysymyksiä.
Finnairilla matkustaessa täytetään ennakkotiedot netin kautta (muillakin lentoyhtiöillä on vastaavat linkit omilla sivuillaan, Finnairin sivuilla löytyy kohdasta matkustusinfo>muita tietoja>matkustusasiakirjat), linkki tähän tulee vielä varatessa antamaasi sähköpostiin pari viikkoa ennen matkaa. Nopeuttaa lähtöselvitystä kun tiedot on täytettynä etukäteen.
http://www.finnair.com/finnaircom/wps/portal/finnair/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLD4k3tzADSZnFh8ab-gfqR6KJOXuiCbnGu4UghHw98nNT9YPSMuPdPPW99QP0C3JDQyPKHRUBlo3pXg!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82X1VfRE0!?tab=5
Kiitos kovasti vastauksesta:) Mietin vain kun sain sen myöntävän vastauksen mikä tuli lopussa kun olin sen täyttänyt niin suomeksi, kait ne viranomaiset sit saa sen jostain enkuks käännettynä, näinhä se oli? Pitääki olla näin monimutkaista kun jenkkeihin lähtee...
Kysymys matkailija-x:lle, kun tunnut olevan käynyt Usassa monta kertaa. Minulla jäi viime Usan reissulta vihreä lappu passiin joka täytetiin siis lentokoneessa sinne mennessä. Mieheltä lappu oli otettu passista pois, mutta ei minun. Jostain lueskelin, että se pitäisi lähettää lähetystöön liitteineen jossa tulee ilmi että olet poistunut maasta esim. palkkakuitteja yms. Mutta mutta jostain taas luin, että tämä kestää kuukausia, jopa vuoden ja joku jossain kertoi itselle käyneen samalla lailla, otti kotona lapun pois passista ja pääsi maahan ongelmitta. Mitä suosittelet tekemään? Olisi nimittäin suunnitteilla uusi matka ensi vuoden alussa ja tämä mietityttää.. Osaisitkohan neuvoa? :) Kiitos!
Paras on kun soitat lähetystöön ja kysyt mitä tehdä, kun en tiedä noista käsittelyajoista. Muistelen vielä lukeneeni jostain, että passiin jääneet I-94:n vastakappaleet pitäsi lähettää kaikista EU-maista johonkin yhteen manner-eurooppalaiseen maahan käsiteltäviksi, mutta en ole tästäkään varma.
ESTA:n englanniksi kääntymisestä kyselleelle; vastaukset käntyvät englanniksi, vaikak olisikin sivuilta valinnut suomenkielisen lomakkeen (eihän suomenkielistä lomaketta olisikaan tarjolla, jolleivat sen vastaukset olisi USAn päässä ymmärrettävissä). Vastaukset ovat lisäksi lähinnä osoitteita, passin numeroita ja syntymäaikoja, joten varsinaista käännettävää ei ole).
Joo selvensin tuon saman asian itselleni finnairin sivulta:) ihme vaan kun ei heti tullut mieleen käydä sieltä tsekkaamassa. Kiitos!
Kiitos vastauksesta. Yritin heti matkan jälkeen ottaa selvää asiasta ja pistin postia lähetystöön, mutta ei sieltäkään tiedetty sanoa mitään. Täytyypä ottaa asia uudestaan selvitettäväksi ja soittaa sinne!