Tuleeko pappi juhliin?

syyshäät

Onko tapana kutsua pappi ruokailemaan vihkimisen jälkeen? Meillä on vihkiminen ja ruokailu samassa talossa (ei sii korkossa)

3

1168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhlimaan

      jos se sinne kutsutaan ja hän töiltään mahdollisesti kerkiää. Monasti pappi tulee ilman kauluksia ja on vieras muiden joukossa ilma mitään uskon jaaritteluja. Aika useasti hän ei hyvin pitkään juhlissa aikaansa vietä vaan lähtee viettämään iltaa oman perheen kanssa. Pappeja on monenlaisia kylläkinja jokunen voi viihtyä pikkutunneille asti.
      Mutta kyllä pappi kuuluu kutsus juhlimaan jos juhlat järjestää.
      Me olemme kutsuneet papin ja myös kanttorin.

      • p

        Mistä tempasit ton, että monasti pappi tulee ilman kauluksia? Ei pidä paikkaansa.


    • xxxxxxxxxxxxxx

      Jos kyseessä on ruokailu samassa tilassa kuin vihkiminen, niin osallistun ruokailuun. Ellei sitten ole tulenpalava kiire jonnekin. Lähden kyllä hyvissä ajoin kotiin...

      Mutta, jos hääjuhla ja vihkiminen on eri paikassa, niin harvemmin menen hääjuhlaan mukaan. Varsinkin jos kyseessä on suuret ns. prinsessahäät. Jos kutsutaan, niin kieltäydyn kohteliaasti (yleensä on kyllä ihan oikeakin este) mutta onneksi ei yleensä edes kutsuta.

      Poikkeuksena on pienimuotoiset häät ja jos kutsutaan, niin mielelläni osallistun ruokailuun, jos juhlapaikka ei ole kovin kaukana ja jos tulee tunne, että minut aidosti halutaan mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2322
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      243
      2282
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1518
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      57
      1330
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1289
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      979
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      968
    Aihe