Onko tapana kutsua pappi ruokailemaan vihkimisen jälkeen? Meillä on vihkiminen ja ruokailu samassa talossa (ei sii korkossa)
Tuleeko pappi juhliin?
3
1159
Vastaukset
- juhlimaan
jos se sinne kutsutaan ja hän töiltään mahdollisesti kerkiää. Monasti pappi tulee ilman kauluksia ja on vieras muiden joukossa ilma mitään uskon jaaritteluja. Aika useasti hän ei hyvin pitkään juhlissa aikaansa vietä vaan lähtee viettämään iltaa oman perheen kanssa. Pappeja on monenlaisia kylläkinja jokunen voi viihtyä pikkutunneille asti.
Mutta kyllä pappi kuuluu kutsus juhlimaan jos juhlat järjestää.
Me olemme kutsuneet papin ja myös kanttorin.- p
Mistä tempasit ton, että monasti pappi tulee ilman kauluksia? Ei pidä paikkaansa.
- xxxxxxxxxxxxxx
Jos kyseessä on ruokailu samassa tilassa kuin vihkiminen, niin osallistun ruokailuun. Ellei sitten ole tulenpalava kiire jonnekin. Lähden kyllä hyvissä ajoin kotiin...
Mutta, jos hääjuhla ja vihkiminen on eri paikassa, niin harvemmin menen hääjuhlaan mukaan. Varsinkin jos kyseessä on suuret ns. prinsessahäät. Jos kutsutaan, niin kieltäydyn kohteliaasti (yleensä on kyllä ihan oikeakin este) mutta onneksi ei yleensä edes kutsuta.
Poikkeuksena on pienimuotoiset häät ja jos kutsutaan, niin mielelläni osallistun ruokailuun, jos juhlapaikka ei ole kovin kaukana ja jos tulee tunne, että minut aidosti halutaan mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks725808Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.864148Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää913607- 1163001
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri712538Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1111976Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu431854Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1181542En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131485Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11428