Ahvenia?

Alotteleva kalamies

Nonii, milläs vieheillä kannattas alotella toi ahvenien pyynti? Ei ole paljoa kokemusta, mutta yhtäkkiä alkoi viehättää tämä viehekalastus. Sain isältäni joskus muutamia vieheitä, mutta en tiedä oikein mitään niistä, koska en ole itse ostellut kyseisiä tuotteita. Tuossa ensiviikolla pitäisi mennä kalareissulle perheen kanssa, mutta oisko niitä vinkkejä millä vieheillä ahvenia saa? Ja myös tekniikka vinkit ovat tervetulleita!

2

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3246

      Itse olen saanut parhaiten lipalla ja jigillä ahvenia, mutta on niitä kyllä tullut melkein kaikilla vieheillä.

      • fdfsfe

        joo aloita ihmeessä kalastamaan!mahtavampaa hommaa ei kesällä olekkaan!:)
        ja kun kysyit että millaisella uistimella saa ahventa niin se riippu aika paljon paikasta missä kalastat.itse kalastan keski-pohjanmaalla ja täällä olen todennut parhaiksi hauki/ahven uistimeksi lotto-bete uistimet.semmoinen punamusta niin pitäisi ahventa tulla:)
        lisäksi kannattaa koittaa jigiä.
        ilmoittele sitten saitko kalaa:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2328
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      147
      1903
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1865
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      32
      1485
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      108
      1484
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1171
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1105
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1096
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      881
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe