turkki maaliskuussa

???

Millaisia kokemuksia Turkista maaliskuussa? Millaiset kelit, riittääkö lämpö? Meriveden kylmyys? Onko turisteja tuolloin paljon liikkeellä?

5

2242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiriin

      ??? merkit olivat todella tarpeen jos et ole aiemmin ollut talvella Turkissa, maaliskku ei ole esim. Alanya/ antalya akselilla talvea mun mielestä, mutta Turkkihan on niin suuri maa että monenlaista säätä maaliskuussa löytyy.Itselläni on jo usean vuoden kokemus Maaliskuusta/toukokuun välisestä ajasta, niin Antalyassa, kun Alanyassa. Voisin sanoa että sää edem kk. on päivisin lämmin, ja sateet toisinaan vähissä, yöt sen sijaan suoraan sanoen kylmät, joten on varauduttava tosi kylmään , jos esim. asunto ei ole varustettu lämpälaitteilla, mutta päivät korvaa monesti yön kylmyyden, olen jopa yöpynyt suomalaisen ystäväni omakotitalossa, ja kaikkiin huoneisiin ei ollut lämpöa saatavana, ja voin vannoa että rapatussa talossa yö oli kylmä, lisää vaatetta ja hyvästi peittoa, kyllä aamu korvasi ne yölliset tunnit noninkerroin!!
      Olen nyt itse päättänyt että seuraavan kerran lähden vasta maaliskuun loppupuolella, sitten jo päiväkin on hieman valoisempi, Turkissa kellot käännetään samalla tavalla kun Suomessa kesä-aikaan.

      Turistia on todella vähän, ja esim. Alanyassa ravintolat ovat aika pitkään kevääseen suljettu, joten valinnan vara melko suppea, Antalya on jo toinen juttu, se on niin iso, paikallinen väestö huomattavasti suurempi, siellä ranta -elämä aina toimii, merivesi kylmää,mutta Antalyan pitkät rannat, kuten esim, Konyaltin ranta , se on paikallisten suosima kohde, niin viikonloppuisin, kun myös iltaisin, aivan erilainen rantakulttuuri kun Alanyassa, tänä keväänä eka uinti seurueet tulivat vapun aikoihin, mutta auringon ottajia löytyy melkein aina kun sää vaan sallii, maaliskuu on kevään hehkeintä aikaa, kaikki pensaat ja puut herää loistoon, tuoksuja löytyy, itse istutin Maaliskuun 23pv. ystäväni puutarhasta saamani pelargonian oksia multaan ilman juuren juurta, ja Äitien päivänä pelargonia kukki. Turkkiin siis voi tulla ihan melkein milloin vaan, se riippuu meidän jokaisen tarpeista, kuka etsii ja mitä lomalta, keväällä on ulkoilu ja lenkkeily erittäin mielyttävää Konyaltin rannalla, ja rantakadulla, ja mitä aikaisemmin jaksaa ylös aamulla, sitä puhtaanpi ilma on, ja turkkilaiset ovat myös oppineet lenkkeilemään, sitä ei 5-7 vuotta sitten nähnyt.Rantakatu on mukava paikka, sen varrella tapaa kaikenlaisia ihmisiä, ja hymy on herkässä. Jos kysyjä on muualle lähdössä kun rantaloma kohteisiin, niin ne ovat sitten oma lukunsa, niin kulttuurin saralta kun lomankin suhteen.
      Olen itse ihastunut Turkin kevääseen, kasvillisuus on aivan upea, Antalyassa voit jopa hikoilla maaliskuisella päivälenkillä, aurinkoa ottaen ja lumiset vuoren huiput katseen vangitsijana.

      • helmi- ja maaliskuut

        Ja niinkuin edellisessäkin viestissä mainittiin yöt todella kylmiä (itse käytin iltaisin talvitakkia).
        Meidän huoneistossa oli kyllä ilmastointi, mutta ei se täysin pitänyt asuntoa
        lämpimänä.
        Päivisin lämmintä, joskaan ei hellettä, ja näimpä jonkun uskaliaan uivankin!
        Mutta niin ihanan vähän muita turisteja! Ja halvempaa jokapaikassa
        kuin sesonkiaikana.


      • ??

        Kiitti hyvästä ja selventävästä vastauksestasi:)!


      • Anonyymi

        Kiitos!


      • Anonyymi
        helmi- ja maaliskuut kirjoitti:

        Ja niinkuin edellisessäkin viestissä mainittiin yöt todella kylmiä (itse käytin iltaisin talvitakkia).
        Meidän huoneistossa oli kyllä ilmastointi, mutta ei se täysin pitänyt asuntoa
        lämpimänä.
        Päivisin lämmintä, joskaan ei hellettä, ja näimpä jonkun uskaliaan uivankin!
        Mutta niin ihanan vähän muita turisteja! Ja halvempaa jokapaikassa
        kuin sesonkiaikana.

        JOS puhutaan antalyasta tai alanyasta on ihan hyvin kauppoja ja ravintoloita auki.
        Jopa basaari auki. Turisteja mukavan vähän. Päivä tietenkin suht lyhyt (aurinko tunnit) ja aamulla / illalla tarvitsee pitkähiaista päälle. Sateen mahdollisuus suurempi talvella. Uimassa kyllä käytiin, merivesi ihan mukavan "lämpöistä" kymijoen veteen tottuneelle.
        Oltiin lähdössä antalyaan nytkin helmikuussa mutta, arvaamattoman koronatilanteen kehittymisen takia peruttiin matka ja katsellaan tilannetta.
        Jos korona "sallii" otamme äkkilähdön. Lokakuussa ehdittiin käydä 2vko lomalla turkissa


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      40
      3714
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      99
      1768
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1635
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      1620
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1371
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      31
      1283
    7. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      297
      1176
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1145
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      127
      1041
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1011
    Aihe