kirjastot ja lauantai

maomi

Ottaa päähän että viikonloppuisin kirjastot no kiinni. Jos pidettäisiin vuodessa yksi ooppera esitys vähemmän niin säästyvillä rahoilla voisi kirjastot pitää auki.

2

905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tätsyli

      En tiedä, mitä oopperaesitys maksaa, mutta epäilen, että yhden esityksen hinnalla pidettäisiin kaikki Suomen kirjastot avoinna lauantaisin ympäri vuoden.

      Useassa kaupungissa/kunnassa kirjastot ovat auki lauantaisinkin, joissakin sunnuntaisinkin. Ehkä kannattaisi tehdä oman kunnan päättäjille aloite kirjaston aukioloaikojen lisäämikseksi. Se vaatisi luultavasti lisää henkilökuntaa - tai lyhyempiä aukioloaikoja muille päiville, jos ei haluta menoja kasvattaa merkittävästi. (Mikä sitten on merkittävä, kun kirjastojen osuus kuntien budjetista on noin prosentin luokkaa..)

    • kirjastonhoitaja2

      Olet kirjoittanut viestisi heinäkuussa. Olisikohan niin, että kesällä kirjasto on lauantaisin suljettu? Monet kirjastot ovat kyllä auki juuri lauantaisin.

      Sitä paitsi kesälläkin isommissa kaupungeissa joku toimipaikka voi olla auki lauantaina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2417
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      58
      1402
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1323
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      929
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      818
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      606
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe