onko oikkikseen pyrkiminen vaikeaa??

keskiverto-opiskelija

Onko juristiksi pyrkiminen vaikeaa?? kuinka monta prosenttia läpäisee pääsykokeen? tarvitseeko olla superopiskelija jotta voi päästä niistä läpi?

itselläni menee hieman keskivertoa paremmin lukiossa mutta minulla on lukihäiriö ja keskittymishäiriö eli olen nähnyt numeroiden eteen paljon vaivaa.

kuinkamonta kirjaa tulee lukea sisäänpääsykokeissa?

Kiitän eukäteen vastauksista

1

680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rollonfriday

      Ensinnäkin, se on oikis, ei oikkis.

      Toiseksi, saat varmasti paremmin vastauksia kysymyksiisi, jos esität ne tuolla oikeustieteellinen tiedekunta-palstalla, olet nyt väärällä palstalla.

      Oikiksen pääsykokeissa ei tarvitse olla superopiskelija, mutta. Luettavaa on paljon, se on uutta asiaa lukioon verrattuna, pääsykokeissa on osattava vastata pikkutarkasti ja lisäksi soveltaa oppimaansa aineistoa (oikeustapaustehtävät).

      Luettavien kirjojen määrä riippuu tiedekunnasta, jokaiseen koulutusohjelmaan (Helsingin yliopisto, Turun yliopisto, Lapin yliopisto) on eri teokset. Lisäksi teokset vaihtuvat pääsääntöisesti joka vuosi, siksi ettei useampaan kertaan pyrkineillä olisi epäreilua etua.

      Oikiksen pääsykoetulokset tältä vuodelta ovat tulleet juuri tällä viikolla, joten sinun kannattaa tutkailla tiedekuntien opiskelijavalintasivuja.
      Löytyy ihan googlettamallakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      146
      2444
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1681
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1578
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1533
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      904
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      855
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      851
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      57
      802
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      735
    Aihe