Itku tulee kun ajatteleekin että olen lataamassa
Linux Ubuntua, tuhlata nyt koneen resursseja
turhiin latauksiin, noh 699Mt /16min ei tuo kauaa vie...
Siis aivan uteliaana kokeilen ja testailen tämän jakelun, katson
minkälaista viritystä ja säätöä on heti alkumetreillä, Hahhaa
Tästä kuulette vielä raportissani, koska ongelmiahan
Ubuntusta tulee varmasti, Hohhoo
Toivottavasti CD asema ja kovalevy kestää Ubuntua.
Uskokaa tai älkää, tämä tekee kipeää :(
Linux Ubuntua, tuhlata nyt koneen resursseja
turhiin latauksiin, noh 699Mt /16min ei tuo kauaa vie...
Siis aivan uteliaana kokeilen ja testailen tämän jakelun, katson
minkälaista viritystä ja säätöä on heti alkumetreillä, Hahhaa
Tästä kuulette vielä raportissani, koska ongelmiahan
Ubuntusta tulee varmasti, Hohhoo
Toivottavasti CD asema ja kovalevy kestää Ubuntua.
Uskokaa tai älkää, tämä tekee kipeää :(
Vastaukset 17
Vanhimmat
Meidän Pentti alkaa asentamaan Ubuntua koneeseensa. Vau! Johan minä sanoin, että naisenkipeys ja Windowsin alttius viruksille alkaa vihdoinkin vaikuttaa. Jo alkoi siis Pentti-hiirelläkin hormoonit hyrräämään.
>Toivottavasti CD asema ja kovalevy kestää Ubuntua.<
Mielenkiintoista nähdä, miten Antiikki-Pentin asennukset sujuvat.
Minä en ole yli vuoteen asentanut yhtään mitään CD/DVD-asemalta.
Miksi poltella hitaasti epävarmoaj ja hitaasti käynnistyviä levyjä, kun on maailman yksinkertaisin asia (Ubuntussa ainakin) käyttää usb-tikkuja tuohon hommaan.
Jos viitsii yhtään opetella voi alle tunnissa tehdä virtuaalikoneessa täydellisen päivitetyn asennuksen tarpeellisine ohjelmineen ja koodekkeineen ja laittaa sen USB:lle vaikka kavereiden asennuksia varten.
Tuossa on vain yksi pieni ongelma: Sinä et osaa.
>Uskokaa tai älkää, tämä tekee kipeää :(<
Todellakin: Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
Kirjottelen tätä nyt huonosti suomennetulla LIVE Ubuntulla, en suorittanut asennusta koneelle
ainakaan vielä, koska tästä paistaa jonkinlainen epävarmuus, Hehhee
Gnome vaikuttaa aika vanhalta työpöydältä, jopa alkeellinen kuvastaa tätä.
mitäs vielä, tuota tuota...
Niin joo, ääni asetukset on jotenkin pielessä, vaikka laitat volumet täysille niin
ei oikein kuulu..
HDA ATI SB (alsa mixer)
Realtek ALC888 (oss mixer)
Hohhoiiii
Kokeilin Flash asennusta, en tiedä täytyykö selain käyttää kiinni että toimii
Joku paketinasentaja siinä pyörähti
"Adobe Flash Player plugin version 10
This package will download the Flash Player from Adobe. It is a Netscape/Mozilla type plugin. Any browser based on Netscape or Mozilla can use the Flash plugin. This package officially supports the following browsers:
Firefox 2.x, Firefox 3.x, SeaMonkey 1.11 "
että tätä, annetaanhan Ubuntun raksuttaa vielä vähän aikaa..
Hehheee
...pena lähtee. Mun 12v sisko asensi Ubuntun ilman apuja, laittoi multimediat ja muut kuntoon. Olisipa se noloa jos osaamisesi ei olisi edes pikkutytön tasolla.
Kepulaisten "Sonnimies". 100% varmasti sama yleishäirikkö.
Kuten huomaatte error error ja error, Hehhee
ja mitä vielä KELLON AIKA on päin helvettiä!!!
Ei asentunut sekään oikein.
http://www.aijaa.com/v.php?i=4555721.png
Tympeät värit.
että purnaat täällä jos evotat sen bsod-generaattorisikin kanssa yhtä pahasti, olethan maksanut siitä.
Ettei olis linux tuhonnut Pentin koneen kun ei mitään kuulu...
pistä käyttämään asetusta että koneen aika on paikallisajassa, jos koneella on lelu-käyttiksiäkin jotka ei UTC-aikaa tue..
Tätä Jim Beam viskiä maisteltuani, jotenkin tuli kaipuu Ubuntuun jollain oudolla tavalla, Hahhaa
Ei saatana...minähän en marginaali käyttiksiin koske, LIVE meni vielä, kai... :/
Tuo Gnome on niin jotenkin alkeellinen viidakko työpöytä, Hohhoo
jos tulee windowsia ikävä niin kirjoita päätteeseen gconf-editor
se on vähän kuin windowsin rekisteriä runkkaisi :D
Flashiä sitten asennat Windows tyyliin??? Kokeileppa oikea oppisesti asentaa pakettilähteiden kautta. Vaikkapa Synaptic ohjelmalla.
Juu tuo kellon aika juttu on Ubuntussa bugannut 6.06 --> (Maarianhamina jne...) mutta kyllä se 9.04 versiossa on korjaantunut. Toimii oikein ainakin siskon ja serkun koneella.
P.S. Olethan muistanut asentaa sen virustorjunnan, mistä vauhkoat aina meille Linux käyttäjille?
"Flashiä sitten asennat Windows tyyliin??? Kokeileppa oikea oppisesti asentaa pakettilähteiden kautta. Vaikkapa Synaptic ohjelmalla."
Kun ubuntukäyttäjä menee ensimmäisen kerran vaikkapa kokeilemaan google videota firefoxillansa, niin ruudun yläreunaan pomppaa 'etsi sopivia kodekkeja' -teksti. Siinä on kolme vaihtoehtoa. Flash on ylimpänä, gnash alimpana. Kaikkien perässä näkyy ubuntun logo. Normikäyttäjä asentaa joko flashin, tai kaikki, ehkäpä gnashin, jos on tästä kuullut hyvää lähinnä sen vapauden suhteen. Silti gnash ei auta - google video ei sillä toiminut ainakaan itselläni. Flashikaan ei toiminut ennen gnashin poistamista.
Jos aloittelija meneekin youtube -sivustolle, niin ruudun keskeisemmille kohdille tulee virheilmoitus ja linkki mistä asian voi korjata. Sillä tavoin päädytään sivustolle, josta win-käyttö vielä tuoreessa muistissa yritetään asentaa win-tyylisesti. Tässä vaiheessa aloittelija ei luultavasti ole vielä kuullutkaan synapticista, joten kyllä tässä on ubuntuleirillä vielä parantamisen varaa.
ei ole Ubuntussa oletuksena asennettuna eden Gnashiä? Debianissa kylläkin on ja sen saa aika kivuttomasti pois käytöstä.
Aloittelijoiden kannattais tutustua ohjeisiin ennen sooloilua. Hyvin löytyy Ubuntuun suomenkielistä ohjeistusta ja foorumilta saa lisää apua.
Kyllä sen saa aika äkkiä solmuun, kun latailee ja asentelee Windows tyyliin ohjelmia ympäri nettiä. Jokainen tavallaan, mutta ketä siitä sitten syyttää?
Tuolta voi vaikka aloittaa:
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi
"Kyllä sen saa aika äkkiä solmuun, kun latailee ja asentelee Windows tyyliin ohjelmia ympäri nettiä."
Kun näytölle tulee ohje ubuntun käyttämältä selaimelta, jossa näkyy tarjottavien ohjelmien perässä ubuntun logo, niin monikos siinä haksahtaa. Kyseessä on ilmanmuuta epäkohta, johon täytyisi puuttua. Ei ne logot sinne ole vahingossa eksyneet. Mitä youtubeen tulee, niin katson sen perussurffailuun kuuluvaksi ohjelmaksi, johon tulee olla helposti asennettava ubuntu-ohjelma tarjolla youtuben omien ohjeistusten mukaisesti.
Jos asennat Linuxin koneelle niin meidän ystävyys on vaarassa katketa.
Näin ollen olet astumassa vaarallisille vesille vihollisleiriin.
Tämä ei tiedä hyvää.
ystäväsi, RBH