Minulla on suuri koivuviilulla pinnoitettu työpöytälevy. Haluaisin siitä tummemman. Onko hiominen ja ebenpuu-osmolla vahaaminen mahdollista?
Kellään kokemuksia?
koivuviiluinen pöytä ja osmo
2
474
Vastaukset
- puusepätär
On mahdollista,vaikkakin voi mennä helposti puhki,sillä nykyään se viilu on noin 0,6mmm..
Ehkä olisi viisainta etsiä esim kierrätyskeskuksesta massiivi puinen levy,joka kestää kaikenlaista työstöä.
tai sitten pinnoituttaa uudelleen.
Niin ja Ikeasta saa myös kohtalaisen edullisesti pelkkiä pöytälevyjä.
Osmolla saat vettähylkivän pinnan joka on kyllä kaunis mutta kulutusta varsinaisesti se ei kestä. - on...
...lakattu tukee huolehtia siitä, että kaikki, aivan kaikki lakka saadaan pois. Mikäli pintaan jää lakkaa ei vaha siihen kohtaan tartu vaan näkyy rumana läikkänä.
Kuten tuossa mainittiin, viilu ei ole yleensä kovin paksua mutta kuitenkin hiottavissa koneellisestikin kun ei vain käytä liian rajuja otteita/papereita.
Reunat ja nurkat saattavat olla jopa tuota nimellispaksuutta ohuempia kulumisen seurauksena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663372Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh453184Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1222688- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä861487- 391330
- 821199