Minulla on suuri koivuviilulla pinnoitettu työpöytälevy. Haluaisin siitä tummemman. Onko hiominen ja ebenpuu-osmolla vahaaminen mahdollista?
Kellään kokemuksia?
koivuviiluinen pöytä ja osmo
2
504
Vastaukset
- puusepätär
On mahdollista,vaikkakin voi mennä helposti puhki,sillä nykyään se viilu on noin 0,6mmm..
Ehkä olisi viisainta etsiä esim kierrätyskeskuksesta massiivi puinen levy,joka kestää kaikenlaista työstöä.
tai sitten pinnoituttaa uudelleen.
Niin ja Ikeasta saa myös kohtalaisen edullisesti pelkkiä pöytälevyjä.
Osmolla saat vettähylkivän pinnan joka on kyllä kaunis mutta kulutusta varsinaisesti se ei kestä. - on...
...lakattu tukee huolehtia siitä, että kaikki, aivan kaikki lakka saadaan pois. Mikäli pintaan jää lakkaa ei vaha siihen kohtaan tartu vaan näkyy rumana läikkänä.
Kuten tuossa mainittiin, viilu ei ole yleensä kovin paksua mutta kuitenkin hiottavissa koneellisestikin kun ei vain käytä liian rajuja otteita/papereita.
Reunat ja nurkat saattavat olla jopa tuota nimellispaksuutta ohuempia kulumisen seurauksena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424330
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1384089- 643746
- 1083625
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333547Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643357- 872932
- 542835
- 252646
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142354