Kaikuja 10 vuoden takaa

Sällin äiti

Käyn joskus lukemassa tätä palstaa ja joka kerta nousee kyyneleet silmiin. Toisaalta ne ovat ilonkyyneleitä, osa haikeutta ja helpotusta, suurin osa myötätunnosta teitä uusia äitejä kohtaan.

Pieni mieheni syntyi 30 5 viikkoisena, pienipainoisena keskosena 1035g ja 42cm. Samalla reissulla löysin parhaimman ystäväni, tulevan 28rv viikkoisen tytön äidin. Nyt me äidit olemme jo yli nelikymppisiä ja yhteydenpito on edelleen viikottaista, ja lasten kasvua on ollut hienoa seurata yhdessä, sielä kilosesta saakka. Meitä yhdistää vahva side, joka kasvoi odotusosaston hermostuneessa ilmapiirissä, keskolaan yhdessä tehtyjen tutustumisretkien aikana. Ensimmäisen vuoden aikana oli helpotus, kun oli joku, jolle voi pirauttaa murheistaan ja peloistaan, jollekin joka ymmärsi.

Nyt minulla on täällä kasvamassa pidetty, komea miehenalku, jonka keskosuus kulkee mukana vain valokuvissa ja muistoissa. Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että olisin unohtanut tunnelmat tuolta ajalta, ne eivät katoa kai koskaan.

Toivotan teille kaikille sydämestäni paljon onnea elämäänne, vauvoillenne ja perheillenne.

Elmon äiti

0

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

        Juuri nyt, tällä hetkellä?
        Ikävä
        108
        1339
      2. Salaisuudet paljastuu

        Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
        Ikävä
        131
        992
      3. Poliisi pamputti Variskankaalla

        Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
        Kajaani
        31
        874
      4. vapaa

        sana :) 🚮
        Ikävä
        66
        713
      5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

        Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        93
        682
      6. 32
        665
      7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

        S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
        Maailman menoa
        17
        597
      8. Nainen tosi ikävä sua

        Näkispä edes ohimennen
        Ikävä
        19
        596
      9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

        Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
        Ikävä
        43
        543
      10. Lautturin poliisipiiritys

        Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
        Huittinen
        11
        508
      Aihe