Seuran "piikkirajoitus" uroshirven kaatamisessa?

Onko järvee vai ei?

Mitä olette mieltä siitä, kun ainakin meidän seurassamme on rajoitus siitä kuinka ison uroshirven saa kaataa? Ei siis saisi kaataa mitään lapiosarvista, vaikka niitä ahmatit kaatavatkin kielloista huolimatta.
Piikkirajoitus on perusteltu sillä, kun mitä enempi piikkejä hirvellä, sitä kovempi se on hirvipopulaatiossa siittämään naaraita ja kanta säilyy parempana kun näitä ei ammuta pois.
Mutta periaatteessa taas, tämä vanha uros pitää nuoret urokset pois mestoilta ja siittohommista. Nuori uroshan siittää useamman vuoden kun se saa elintilaa vanhan papparaisen kaatamisella.

Mennäänkö tässä siis ojasta allikkoon?

5

1015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • te ette

      ammu lapiosarvea ampuu sen joku muu mentyään rajojen yli toisen seuran maille.
      Meillä oli piikki rajoitus joskus kaheksankytä luvun puolessa välissä. Kaksikymmentä piikkinen meni ajossa kolmen passimiehen ohi. Lähimmillään passimies katseli kruunupäätä kymmenen metrin päästä ja kirosi piikki rajoitusta. Hirvi meni alueen rajan yli jossa oli naapuri miehet passilinjassa omassa ajossaan. Sarvipää tuli yhden miehen selän taakse ja hirvi kaatui lähelle rajaa. Kyllä oli hymy herkässä kaatajalla kun ajattivat historian komeimman sarvipään meidän makkara tulille näytille. Mutta mitkä oli ilmeet meidän porukan kolmella passimiehellä jotka juuri päästivät sen passiketjusta läpi. Voitte kuvitella. Sen jälkeen rajoituksia ei ole ollu vaan sanottu jopa että komeinta sonnia nurin vaan mitä eteen tulee. Jos piikki rajoituksia tehdään se pitää olla koko maata kattava. Turha niitä muuten on säästellä kun joku ne ampuu kuitenkin jos ei seuraavan seuran maalla niin sitten sitä seuraavan seuran mailla sanoo kuka mitä hyvänsä.
      Aina niitä on kaadettu ja hirvikanta on mitä on kasvussa edelleen. Ampuu hirvimies sen tappisarvenkin jos se eteen tulee. Ei se kanta pelkkien sonnienkaan varassa ole.

      • einarinarinari

        Omassa seurassa oli joskus muinoin muistaakseni jonkinlainen "piikkirajoitus", mutta poistui syystä tai toisesta. Ehkä syy oli siinä, että ei omassa seurassa sitten loppujen lopuksi kovin innokkaasti "isoimpien sarvien perään".

        Itsekään en ole koskaan juuri ymmärtänyt sitä joidenkin metsästäjien hirveää vouhotusta ja esittelyn tarvetta suurimmista hirven sarvista. Esim. omalla kohdalla on hirvenmetsästystä tullut harrastettua viime syksy mukaanlukien 27 vuotta. Silti yksiäkään hirvensarvia ei oman huushollin seinältä löydy. Viime syksynä omalle kohdalle sattuneella isoimmalla hirvisonnilla oli 13 piikkiset sarvet. Nekin menivät metsään muiden roippeiden mukana.
        Henkilökohtainen ennätys on ollut 16 piikkiä, ja vielä lapiosarvissa. Uhkasin nekin heittää matojen ruuaksi, mutta seuran puheenjohtajan vaimo pelasti tilanteen, kun sanoi haluavansa kesämökin seinustalla hirven sarvet.


    • ihmettelen suuresti

      Ne isot hirvet kaatuvat kuitenkin mulla alueella. Onhan niissä sitkaampi liha. Mutta jos kohdalle tulee niin nurin vaan enempi piikkinenkin, koska todellakin se yksi iso uros pitää kauheen isoa reviiriä hallussaan ja karkoittaa pienemmät yksilöt sukua jatkamasta.

    • että,

      Herra Darvin hymyilee perusteluillenne.
      Kyllä Sonnin kuuluu naiset hoidella, tuppikullit ja poikaset katselkoot sivummalta. Ja jos joku haluaa kokeilla, täytyy ensin uskaltaa näyttää olevansa Mies.

      • Sarwekas

        kun vehkeitä esitellään. Käytännössä ei niinkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4714
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1712
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      287
      1576
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1524
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      245
      1395
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1160
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1141
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1099
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1054
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1043
    Aihe