Ehdottakaa pieniä koirarotuja jotka sopisivat minulle! Säkä max 35cm, ei mielettömästi työtä/trimmausta vaativa turkki ja sopii kerrostaloon asumaan ja pystyy viettämään n.7h päivässä yksin koska olemme meihini kanssa töissä:) Todella kova koirakuume on mutta rotu vielä hakusessaan! (Voitte myös kertoa ehdottelemistanne koirista tietoa)
pieni koira
8
533
Vastaukset
- vois olla
aika hyvä. :) katso lisätietoja rodusta vaikka googlen kautta. :)
- katsokaas sitä
Ehkä hyvä valinta: schipperke.
- sillyprincess
Meinasin jo suositella chihuahuaa, joka meilläkin täällä kotona selviää hyvin kerrostalossa ja helppohoitoinen turkin suhteen, eikä rohmua ruokaakaan kuin imuri, mutta kannattaako sitä koiraa edes hankkia, jos se on puolet päivästään yksin?
- ei se este ole
sillyprincess kirjoitti:
Meinasin jo suositella chihuahuaa, joka meilläkin täällä kotona selviää hyvin kerrostalossa ja helppohoitoinen turkin suhteen, eikä rohmua ruokaakaan kuin imuri, mutta kannattaako sitä koiraa edes hankkia, jos se on puolet päivästään yksin?
Suurin osa koirista taitaa viettää ainakin tuon verran päivässä yksin, kun omistaja on töissä/koulussa ja ihan hyvin pärjää!
Vai meinaatko että vain työttömillä/eläkeläisillä/osa-aikatyöntekijöillä saisi olla koiria? Eikä edes se, että olisi esim. eläkeläinen, tarkoita sitä että ihminen viettäisi 24/7 koiransa kanssa leikkien ja ulkoillen. Ja sinulle sillyprincess voisin heittää takaisin toiseen kirjoitukseesi liittyen että ei myös silloinkaan kannata ottaa koiraa jos ei edes viitsi viedä koiraa kunnolla lenkille vaikka olisi aikaakin...
- Ranskanbulldoggi
Ehdotan ranskanbulldoggia. Ranskanbulldogin säkäkorkeus on 35 cm. Turkki on helppohoitoinen. Sopii hyvin kerrostaloon asumaan, sillä ranskanbulldoggi ei ole herkkähaukkuinen.
- Pomeranian
Pomeranian. Pomeranian on vilkas pieni koira. Sopii hyvin kerrostaloon pienen kokonsa ja hiljaisuutensa ansiosta. Turkki on helppohoitoinen. Se harjataan hieman kosteana 2-3 kertaa kuukaudessa vastakarvaan kerroksittain, jolloin turkista tulee pöyheä ja ilmava. Pomeranian sopii mainiosti seurakoiraksi, mutta sen kanssa voi myös harrastaa esim. agilityä.
- Yorkshirenterrieri
Yorkshirenterrieri. Se on terhakka kääpiökoira. Säkäkorkeus 20-25 cm. Turkki on helppohoitoinen. Se harjataan kaksi kertaa viikossa, ja pesu kerran viikossa. Sopii asumaan kerrostaloon, koska ei ole herkkähukkuinen. Kylmällä säällä ulkoillessa yorkshirenterrieri tarvitsee takin.
- Japanese Chin Love
Tutustuppa tähän ihanaan rotuun: http://www.toydogs.net/japanesechin/
Valloittava 8 kuukauden ikäinen pentu makoilee vieressäni parhaillaan.
Rakastaa lenkkeilyä ja ulkona puuhastelua mutta ei välitä vaikka joku päivälenkki jäisi vähän lyhyemmäksi.
Turkin hoito on; pese-föönaa-harjaa läpi.
Ole tarkkana siinä keneltä kasvattajalta hankit pennun/koiran, suosittelen sellaista jolle on tärkeätä teettää terveistä vanhemmista jälkeläisiä, edeltävä chin urokseni eli kunnioitettavat 14v ja 3kk :)
Onnea oman sohvanvaltaajan etsintään!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie943432Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta23332Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää502353Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten762301Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut832257Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392078Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt291843HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364101834Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1161772Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401595