pieni koira

pienen koiran haluaja

Ehdottakaa pieniä koirarotuja jotka sopisivat minulle! Säkä max 35cm, ei mielettömästi työtä/trimmausta vaativa turkki ja sopii kerrostaloon asumaan ja pystyy viettämään n.7h päivässä yksin koska olemme meihini kanssa töissä:) Todella kova koirakuume on mutta rotu vielä hakusessaan! (Voitte myös kertoa ehdottelemistanne koirista tietoa)

8

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vois olla

      aika hyvä. :) katso lisätietoja rodusta vaikka googlen kautta. :)

    • katsokaas sitä

      Ehkä hyvä valinta: schipperke.

      • sillyprincess

        Meinasin jo suositella chihuahuaa, joka meilläkin täällä kotona selviää hyvin kerrostalossa ja helppohoitoinen turkin suhteen, eikä rohmua ruokaakaan kuin imuri, mutta kannattaako sitä koiraa edes hankkia, jos se on puolet päivästään yksin?


      • ei se este ole
        sillyprincess kirjoitti:

        Meinasin jo suositella chihuahuaa, joka meilläkin täällä kotona selviää hyvin kerrostalossa ja helppohoitoinen turkin suhteen, eikä rohmua ruokaakaan kuin imuri, mutta kannattaako sitä koiraa edes hankkia, jos se on puolet päivästään yksin?

        Suurin osa koirista taitaa viettää ainakin tuon verran päivässä yksin, kun omistaja on töissä/koulussa ja ihan hyvin pärjää!
        Vai meinaatko että vain työttömillä/eläkeläisillä/osa-aikatyöntekijöillä saisi olla koiria? Eikä edes se, että olisi esim. eläkeläinen, tarkoita sitä että ihminen viettäisi 24/7 koiransa kanssa leikkien ja ulkoillen. Ja sinulle sillyprincess voisin heittää takaisin toiseen kirjoitukseesi liittyen että ei myös silloinkaan kannata ottaa koiraa jos ei edes viitsi viedä koiraa kunnolla lenkille vaikka olisi aikaakin...


    • Ranskanbulldoggi

      Ehdotan ranskanbulldoggia. Ranskanbulldogin säkäkorkeus on 35 cm. Turkki on helppohoitoinen. Sopii hyvin kerrostaloon asumaan, sillä ranskanbulldoggi ei ole herkkähaukkuinen.

    • Pomeranian

      Pomeranian. Pomeranian on vilkas pieni koira. Sopii hyvin kerrostaloon pienen kokonsa ja hiljaisuutensa ansiosta. Turkki on helppohoitoinen. Se harjataan hieman kosteana 2-3 kertaa kuukaudessa vastakarvaan kerroksittain, jolloin turkista tulee pöyheä ja ilmava. Pomeranian sopii mainiosti seurakoiraksi, mutta sen kanssa voi myös harrastaa esim. agilityä.

    • Yorkshirenterrieri

      Yorkshirenterrieri. Se on terhakka kääpiökoira. Säkäkorkeus 20-25 cm. Turkki on helppohoitoinen. Se harjataan kaksi kertaa viikossa, ja pesu kerran viikossa. Sopii asumaan kerrostaloon, koska ei ole herkkähukkuinen. Kylmällä säällä ulkoillessa yorkshirenterrieri tarvitsee takin.

    • Japanese Chin Love

      Tutustuppa tähän ihanaan rotuun: http://www.toydogs.net/japanesechin/

      Valloittava 8 kuukauden ikäinen pentu makoilee vieressäni parhaillaan.
      Rakastaa lenkkeilyä ja ulkona puuhastelua mutta ei välitä vaikka joku päivälenkki jäisi vähän lyhyemmäksi.
      Turkin hoito on; pese-föönaa-harjaa läpi.

      Ole tarkkana siinä keneltä kasvattajalta hankit pennun/koiran, suosittelen sellaista jolle on tärkeätä teettää terveistä vanhemmista jälkeläisiä, edeltävä chin urokseni eli kunnioitettavat 14v ja 3kk :)

      Onnea oman sohvanvaltaajan etsintään!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4348
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      143
      3087
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2398
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2323
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      97
      1961
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1574
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      149
      1402
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe