aivojumppaa

millaisia "älypelejä" olette keksineet koirillenne? mietin siis pieniä, helposti järjestettäviä juttuja joita voisi tehdä ihan sisätiloissa. namit on piilotettu maitopurkin sisään tuhanteen kertaan eikä tarjoa kovinkaan paljon haastetta :D
273012
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

niitä nameja erimuotoisten kippojen alle joista pyöreäpohjainen on tuonut eniten haastetta tähänmennessä :D
Ja sitten ihan perinteistä eripuolille huushollia piilotettuja nameja on myös kiva etsiskellä.. ja nakkia voi vetää sisälläkin narussa ja antaa koiran "ajaa" minijälki... kaikenlaiset pienet temput, kuten sukkien etsiminen lattioilta ja niiden vieminen kylppäriin ovat myös hyödyllisiä temppuja :)
Itse ajattelin seuraavaksi opettaa koiran sammuttamaan valot...
Muoviseen läpinäkyvään karkkirasiaan voi myös piilottaa nakinpalan ja katsoa hoksiiko koira miten se aukeaa :)

Äänestä

Myös erilaisia aktivointileluja on todella paljon. Nina Ottosenin suunnittelemilla puisilla "älypeleillä" koiran aika kuluu nopeasti. Samoin Kong-lelujen kanssa. Kongin voi täyttää jollakin herkulla ja koiralla on hommaa, kun se saa ruokaa/namia ulos Kongista. Talouspaperi- ja wc-paperihylsyyn voi piilotella namia, samoin kananmunakennoon tai jonkin rievun sisälle.

Äänestä

eivät meillä toimi, koira oppii parista kerrasta tyhjentämään ne, valtavan fiksu tapaus :) Aivotemppuja ollaan harjoiteltu, alkaen sormientunnistamisesta. Namien piilotus on meillä myös vähän tylsää, koira ei ole sillä tavoin ahne ja kaikki mahdolliset herkut on kokeiltu, silloin tällöin menee mutta ei todellakaan etsi nameja "hullunkiiltosilmissä". Temppuvinkkejä minäkin kaipaisin, siis muuta kuin namien piilotusta pahviin, asuntoon tai leluihin?

Äänestä
  • Mun koira oppi puistelemaan käskystä, avaamaan lipaston laatikon (sen leluloova), nostamaan veden alta kaikkea (tämän keksi ihan itse)...
    Parasta aktivointia sille oli pitkät lenkit ulkona.

    Äänestä

  • koirat :) kirjoitti:

    Mun koira oppi puistelemaan käskystä, avaamaan lipaston laatikon (sen leluloova), nostamaan veden alta kaikkea (tämän keksi ihan itse)...
    Parasta aktivointia sille oli pitkät lenkit ulkona.

    niin kannattaa muistaa olla tarkkana silmien kanssa, erit. silmätulehduksia voi tulla ulkona likaisesta järvi/merivedestä. En suosittele tekemään ainakaan usein ja omalleni en tuollaista opettaisi.

    Äänestä

  • päänsä veden alle kirjoitti:

    niin kannattaa muistaa olla tarkkana silmien kanssa, erit. silmätulehduksia voi tulla ulkona likaisesta järvi/merivedestä. En suosittele tekemään ainakaan usein ja omalleni en tuollaista opettaisi.

    Aina oli terveet silmät, nyt jo edesmennyt.

    Äänestä

Meillä on supervilkas koiranpentu ja kaipaisin kanssa aivojumppavinkkejä. Tähän mennessä kaikki on vaan sanonut, että fyysisesti väsyttää sitä ei pysty, mutta aivoja väsyttämällä siitä saa virtaa pois. Kukaan ei vaan ole kertonut, että minkälaisia älyleikkejä voisi kokeilla. Meillä on sellainen aktivointilelu, mistä tippuu ruokaa ja se on ihan ykkönen, mutta huvia siitä on 5 minuutiksi. Vielä ei voi piilottaa kippojen alle mitään kun hullu syö kaiken eli kipot ja kupit ja kaiken, joten siitä ei ole vielä ollut toivottavaa apua. Tulisko mitään kelleen mieleen?

Äänestä
  • kattilankansia. Teräkseen ei hampaat pysty. Mulla pyöri nurkissa joku kahvaton vanha, se oli vaikee... Kouluttaminen on hyvä: maahan, istu, sivu, seuraa....

    Äänestä

Parasta aivojumppaa ja aktiviteettia mitä voi koiralle tarjota on ulkoilu. Ajakaa vaikka autolla johonkin aivan uuteen paikkaan ja sieltä sitten vaikka lenkille metsään. Siellä ulkonakin voi sitten harjoittaa ns. piilotusleikkejä. Uudet ja oudot hajut ja äänet ympärillä tuovat lisähaastetta leikkeihin.

Sisätilat rajoittavat tekemistä niin paljon, että kyllä se siihen "namia maitopurkissa"-tasoon tahtoo jäädä.

Äänestä
  • Juu, ehdottomasti kannattaa mennä uuteen, outoon paikkaan, siellä sitten voi törmätä vaikkapa karhuun ja sitten on kaikilla kivaa. Suosittelen, erittäin hyvä vinkki!

    Äänestä

  • iltapissillä kirjoitti:

    Juu, ehdottomasti kannattaa mennä uuteen, outoon paikkaan, siellä sitten voi törmätä vaikkapa karhuun ja sitten on kaikilla kivaa. Suosittelen, erittäin hyvä vinkki!

    Meillä ainakin koira nautti kun pääsi SILLE uuteen paikkaan... Metsään jossa käymme mieheni kanssa usein syksyllä sienestämässä. Ei ole karhuja näkyny...

    Äänestä

Ala kouluttaa koirallesi perustottelevaisuutta ja sen rodunomaisia tehtäviä. Kirjallisuutta ja haastetta löytyy loputtomiin.

Ala harrastaa koirasi kanssa agilityä tai tokoa.

Koiran koulutus on älyjumppaa parhaimmillaan kummallekin osapuolelle, eikä käytetty aika mene hukkaan.

Äänestä

kiinnostava ja hyödyllinen viestiketju!

Äänestä
  • toko, agi, pk-laji, nami-vinkkejä. Nuo kun varmaan kaikki jo tietävät...

    Äänestä

tyhjään 1,5 litran kokispulloon kuivapapanoita ja siinä meni aikaa,kun koira tassulla heilautti pulloa niin että papanat tipahtelivat lattialle.

Äänestä

Meillä laitetaan nameja vessapaperihylsyn sisään ja se taitellaan sitten pieneksi. Tehtävästä saa hiukan vaikeamman jos taitellun hylsyn laittaa esim. sukan sisälle ja sukkaan löysän solmun. Tämä toimii, ellei koiralla ole tapana syödä sukkia elävältä.
Myös namien piilottaminen asuntoon toimii, koira väsyy haistellessa hyvin nopeasti, n. 15:ssä minuutissa. Yleensä koira myös palaa toiveikkaana etsimään nameja uudestaan, niiden löytämisen toivossa. Tätä voi vaikeuttaa tietenkin keksimällä vaikeampia piiloja nameille. Nameja voi piilottaa myös esim. kippojen alle, mikäli koira on opetettu etsimään sellaisista paikoista.
Erilaisten "turhien" käskyjen opettaminen on myös hyvää aivopähkinää koirille, itse olen opettanut sessen tunnistamaan sormet nimeltä, tulevaisuudessa saatan opettaa laittamaan valot päälle.

Äänestä

Piilota herkkuja koiran oman viltin väliin, tee pienet "jäljet" lenkkipolun varteen (laita askeleen mitan päähän aina herkkupala ja pistä koira "jäljestämään" ne), piilota lempileluja, muuta ruokaa minne tahansa. Aina ei tarvitse piilottaa sitä johonkin purkkiin, että koiran on keksittävä miten sen pitää repiä se, jotta sen saa sieltä pois, vaan myös etsiminen, kuonon käyttäminen on koiralle haaste.

Voit myös pahvista tehdä "seinän", tehdä pienen pienen reiän siihen pahvin alareunaan, laittaa toiselle puolelle herkun ja antaa koiran haistaa se siitä reiän kautta. Sitten sen pitää tajuta kiertää pahvi, jotta saa sen. Tosin tämäkään ei ole mikään iso haaste, ainakaan fiksulle koiralle..;)

Opeta koiralle uusi temppu, vaikka sormeen koskettaminen kuonolla, tassulla tms. Tai opeta koira koskemaan tassulla/kuonolla jotakin esinettä..
Uusien temppujen harjoittelu on loistavaa aivojumppaa koiralle, jos se saa itse koettaa keksiä, mitä sen pitää tehdä jotta saa palkan.

Äänestä

Itse laitan koiralle herkkuja 0,5l Limupulloon ja sen kanssa koiraa saa sit leikkiä.
Meillä tämä koiruus on ollu jo kolmisen kuukautta eikä ole vielä kyllästynyt siihen juttuun, vaikka alusta pitäen olen sille antanut sen pullon. Mieleinen lelu syntyi kivistä ja niin ikään limsapullosta. Kivat sisään ja korkki kiinni. Se kolisee mukavasti, kun sitä viskelee ja sen kans riehuu ulkona. Molemmat on meidän koiraa viihdyttäneet jo tosiaan kolmisen kuukautta.

Äänestä

No kokeile näitä:

- Laita koira esim. vessaan muutamaksi minuutiksi ja piilota sillä aika esim. koiran suklaata pöydän jalkojen taakse, sohvan taakse jne. Päästät koiran pois vessasta ja sanot "etsi" innostavalla äänellä. Jos ei heti hiffaa niin näytä pari ekaa namia. Ja sitä mukaa mitä koira keksii paikkoja, voi piiloja hieman vaikeuttaa. Esim. laittaakin namin alahyllylle jne.

- Vapaana juoksu, muitten koirien kanssa leikkiminen ja kepinnouto leikit puistossa ovat parasta liikuntaa.

- Koiran leluille oma kori, josta voi opettaa koiran hakemaan leluja. esim. "Missä muumi, hae muumi jne..."

- Kesällä uiminen! Koirani rakastaa sitä yli kaiken ja kepin noutamista uimalla vedestä. Siihen ei saa pakottaa, kaikki koirat ei tykkää uimisesta. Useimmat tykkäätät kahlailusta kuitenkin. Vaatii totuttelua pennusta lähtien ja "houkuttelua".

-

Äänestä
  • kuulisin, koska nuo kaikki olivat meille jo tuttuja. Meillä _erittäin_ fiksu koira. Ja erit kaipaisin yhä niitä __muita kuin nameihin__ liittyviä juttuja, jos joku keksii :))

    Äänestä

  • vinkeistä :) Lisää kirjoitti:

    kuulisin, koska nuo kaikki olivat meille jo tuttuja. Meillä _erittäin_ fiksu koira. Ja erit kaipaisin yhä niitä __muita kuin nameihin__ liittyviä juttuja, jos joku keksii :))

    Niin, kaikki samat jutut kelpaa namitta tehtäviksi siten, että palkkioksi tuleekin vaikkapa leikkiä koiran lempilelulla tai super-rapsutukset. Mistä koiruus nyt erityisen paljon pitääkin. Meillä toinen koira rakastaa kyhnytystä, ja sitä on kyllä äärettömän helppo leikittää ja aivojumpattaa ihan vaan kyhnytys-palkkiolla. Kaikenlaisia temppujahan voi kehitellä ihan loputtomiin oman mielikuvituksen rajoissa. Ja pieniä variaatioita ihan perustemppuihin, niin taas on uusi temppu ja paljon aivojumppaa koiruudelle. Tyhjä koirapuisto hajuineen on äärettömän hyvää aktivointia koiralle. Nenätyö kuluttaa ja koirat rakastavat haistelua. Toki jos siellä on muita, niin se menee helposti koheltamiseksi eikä haistelulle jää aikaa.

    Äänestä

  • Mörköliini kirjoitti:

    Niin, kaikki samat jutut kelpaa namitta tehtäviksi siten, että palkkioksi tuleekin vaikkapa leikkiä koiran lempilelulla tai super-rapsutukset. Mistä koiruus nyt erityisen paljon pitääkin. Meillä toinen koira rakastaa kyhnytystä, ja sitä on kyllä äärettömän helppo leikittää ja aivojumpattaa ihan vaan kyhnytys-palkkiolla. Kaikenlaisia temppujahan voi kehitellä ihan loputtomiin oman mielikuvituksen rajoissa. Ja pieniä variaatioita ihan perustemppuihin, niin taas on uusi temppu ja paljon aivojumppaa koiruudelle. Tyhjä koirapuisto hajuineen on äärettömän hyvää aktivointia koiralle. Nenätyö kuluttaa ja koirat rakastavat haistelua. Toki jos siellä on muita, niin se menee helposti koheltamiseksi eikä haistelulle jää aikaa.

    Jäljestäminen metsässä tai pellolla,aktivoi hyvin koiraa.

    Äänestä

Ettei sesse kyllästyisi ihan telkkaa tuijottavaan isäntäänsä,niin toki se kaipaa tekemistä. Vähän fiksummalle koiralle voi opettaa melkeen vaikka mitä(kaljapullon hakemista jääkaapista),mutta ihan tavallinen koira voi esim. hakea pallon ja tuoda sen vaikkapa roskakoriin ja saada jotain hyvää palkaksi. Ja jos se on kovin hauska leikki,niin se voi tehdä sitä melkein vaikka koko illan joten palkkiota ei kannata antaa jatkuvasti. Myös sisällä voi tehdä "jäljestysta" ja laittaa makkaran tms narunpäähän ja vetää pitkin taloa jälkeä. Tehtävää voi vaikeuttaa joka ilta hiukan ja lopulta jälkeä voi tehdä rappuja yläkertaan asti ja siinä viipyy ainakin niin kauan että uutiset ehtii katsoa. Sitten taas uutta aktiviteettia keksimään.

Äänestä

Näitä vinkkejä kaipailisin itsekkin. Mulla on sellanen tosi leikkisä, aktiivinen ja fiksu chihuahua, jolle oon kehitelly kaikenlaista. Piilottanu esim. narun päässä olevia vessapaperirullia ympäri asuntoa. Esim. ovenkahvan päälle oon pistäny tai muualle korkeaan paikkaan. Nyt jo oppinu siinä hommas liianki hyväksi. :) löytää piilotetut rullat alle kahteen minuuttiin, vaikka kuinka vaikeaan piiloon pistäsin. Kippojen alle on ihan turha koittaa piilottaa. Osaa jo kääntää ympäri vaikka minkälaisen kipon tai purkin. Kaikenlaisia temppuja oon opettanu, eikä enää oikeen keksi mitään. Osaa kieriä, leikkiä kuollutta, tanssia, istua, antaa tassua, antaa"kättä päälle" yms..oppi nuoki parilla kerral, ni ei siinäkään kauhiana haastetta ollu.
Aikasempi jo edesmennyt :( chihuni oli helpompi tapaus. riitti kun laittoi tv:n päälle. Jaksoi katsoa sitä kokopäivän ja varsinkin luontodokumentit oli kovasti mieleen. :) nukkumaan meni vasta kun tv sammutettiin.. että semmonen tapaus. Monesti tiesi etukäteen missä mainoksessa esim. näkyy koira, niin et meni tv:n eteen valmiiksi kytikselle ja alko sit haukkuun ku koira ilmaantu. :)

Äänestä
  • ...kun leikittiin piilosta.Tosi nopea poika etsimään.Vaatii tietenkin jonkin verran tilaa ja piilopaikkoja.Meillä oli siivouskaappi, sängyn taakse,verhon taakse ym.piilo paikkoja.Oli tosi innoissaan kun viimein löysi.

    Äänestä

Luin ketjua. Eikö mielikuvistusta ole ihmisillä? Rajattomat mahdollisuudet, kunhan on turvallista eikä koirasta kurjaa. Tunnistustehtävän joku mainitsi myös.

Äänestä
  • Tilaa ei tarvita paljon, ulkona jo pieni tila riittää.

    Houkuttelen koiran juoksemaan kanssani, jahtaan sitä leikisti, haukahtelen ja murisen. Koira juoksee edestakaisin kuin löyhäpäinen. Suikkaa ohitseni mahdollisimman läheltä ja vauhti on kova. Jo muutaman minuutin leikki saa koiraan eloa ja aktivoi. Toisella kertaa vähän eri tavalla ja eri sanoilla.

    Lopuksi kiitokset ja namipala.

    Tietysti lenkillä käynti ja siellä uusien hajujen ja tuoksujen haistelu on tärkeä. aina ei kuitenkaan mahdollista ajan puutteen vuoksi.

    Koiramaisia hetkiä ja retkiä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hurtalle kirjoitti:

millaisia "älypelejä" olette keksineet koirillenne? mietin siis pieniä, helposti järjestettäviä juttuja joita voisi tehdä ihan sisätiloissa. namit on piilotettu maitopurkin sisään tuhanteen kertaan eikä tarjoa kovinkaan paljon haastetta :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu