Tuosta //hack sing, nimestä en nyt ole varma, en muista miten kirjoitettiin, jotenkin noin.
Mutta, osaisiko joku kertoa minulle jotain noista sarjoista? Olen jotain lueskellut, jotain tajunnut, mutta voisitte kertoa minulle jotain ihan suomeksi. :D Olisin kiitollinen..
Noiria latasin netistä, mutta Suprnova.org tai tk ei toimi joten se jäi sitten siihen.
Iso kiitos kaikille vastanneille. :))
Mutta, osaisiko joku kertoa minulle jotain noista sarjoista? Olen jotain lueskellut, jotain tajunnut, mutta voisitte kertoa minulle jotain ihan suomeksi. :D Olisin kiitollinen..
Noiria latasin netistä, mutta Suprnova.org tai tk ei toimi joten se jäi sitten siihen.
Iso kiitos kaikille vastanneille. :))
Vastaukset 5
Vanhimmat
Noiria olen itsekkin nelisen jaksoa katsonut, mutta oikeastaan mun innostus hälveni siinä, kun ssarjassa tingitään verestä. :( Tuskin missään näkyy veren pisaraakaan... Sehän kertoo kahesta "palkkamurhaajasta" jotka on sitten se Noir-kaksikko x)
Ko. sarjasta voin sen verran kertoa, mitä ekalta jaksolta pystyn: on olemassa jonkinmoinen virtuaalipeli-maailma, johon päähenkilö Tsukasa(?) on juuttunut.
En uskalla suositella kun en ole nähnyt kun tuon ekan jakson...
Twelve Kingdoms on ehdottomasti paras fantasia-anime minkä olen nähnyt, eikä kannata jättää sitä katsomatta vain sen takia että se alkaa ah-niin-kuluneella tavalla, eli tavallinen koulutyttö tempautuu toiseen maailmaan. Vaikka omalla kohdallani juuri tuo olikin se syy miksi ylipäätään sarjaa aloin katsoa, mielitekonsa kullakin. Ai niin, ei myöskään kannata säikähtää sitä mikä on aika monen saanut unohtamaan tämän sarjan, eli siis se alku. Koko ensimmäinen tarina-arkki on minun mielestäni koko sarjan heikoin vaikka muuten tykkään TK:sta kuin hullu puurosta :|
Twelve Kingdomsissa kiehtoo monimutkaisen ja mielenkiintoisen juonen lisäksi pitkälle mietitty maailma, sekä hyvät henkilöt, jotka ovat myös tavallista realistisempia minun mielestäni. Laatuun vaikuttaa tietysti niin positiivisella tavalla se että sarja on tehty kirjojen perusteella.
Sarja on pitkä (45 jaksoa) mutta tällä hetkellä se on ilmeisesti pitkällä tauolla ellei sitten ihan kokonaan jäissä. Tarina kulkee arkkeina, eli tietyn jaksomäärän ajan seurataan yhtä juonta, ja sitten siirrytään toiseen, eli sarjassa ei ole varainaisesti mitään kaikkien jaksojen läpi kantavaa tarinaan vaan yhdistävänä voimana toimii tuo maailma ja hahmot. Tuosta tyylistä jää kuitenkin mieleen sellainen jatkuvuuden tunne, eikä sarjan äkkinäinen katkeaminen siksi häiritse (suunnitteilla oli 68 jaksoa mutta kukaan ei osaa sanoa tuleeko se vielä jatkumaan). Viimeinen arkki saa kuitenkin uskoakseni päätöksensä 45. jaksossa joten mitään ikävää cliffhangeria siitä ei jää. Sanon uskoakseni koska en ole vielä noita viimeisiä jaksoja ehtinyt katsoa :\
No menen tästä höpäjämästä. Suosittelen TK:a jos haluat nähdä laadukasta itämaista fantasiaa. Mikään varsinainen action-paukku tuo sarja ei kylläkään ole, vaikka joitain toimintakohtauksia sisältääkin. Tunnelma on kuitenkin jotain mitä en ole sellaisessa mittakaavassa kokenut minkään muun sarjan kohdalla.
Tämän sarjan olen nähnyt kokonaan ja voin sitä suositella. Sarjassa on melko vähän toimintaa, mutta henkilöhahmot ovat hyviä. Lisäksi sarjan musiikit ovat silkkaa nautintoa. Kuten mainittua sarja keskittyy virtuaalimaailmaan, johon Tsukasa, sarjan päähenkilö, on jäänyt "vangiksi" eikä pysty palaamaan omaan maailmaansa. Tarkempi ja laajempi arvostelu löytyy täältä:
http://www.lock-heart.net/index.php?page=aa/hacksign
Kiitos teille, kun jaksoitte raahautua vastaamaan. :D Nyt olen paljon viisaampi.