Maataloustuesta ruikuttajia riittää.

mutta..

Mutta ei silti osata vastata kysymykseen miksi suomalaisen maataloustuotteen hintaa saa verrata maailman halvimpiin maataloustuotteisiin ja sanoa ,että erotus on kaikki tukea maataloudelle. Mutta suomalaisten palkkoja ei saa verrata kiinalaisten eikä edes virolaisten palkkoihin puhumattakaan ,että erotus olisi jotain tukea suomalaiselle duunarille. Moderni tehdashan voi olla jopa Kiinassa joten tuottavuuteen ei kannata vedota.

28

708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikea..

      hiukan yksinkertaistaen, pitäisikö Kiinasta, Intiasta, Venäjältä tai Virosta, joitain maita mainitakseni, tuoda halvemmat työntekijät vaikka elintarvike teollisuuteen.

      • saadan paremmat

        VOITOT.


      • päästitte
        saadan paremmat kirjoitti:

        VOITOT.

        Barabbaan vapaaksi kun äänestitte Suomen EU:hun, kai muistat liikeelämän raivon liittymisen puolesta, haistoivat muhkeat voitot. Saako viljelijää riistää vapaasti ja voiko palkkoja alentaa, palkkojen alennus on maailmalla täydessä vauhdissa.


    • näin..

      vähästä jauhot suuhun vai miksi ei irtoa kommeniteja..

      • edes ----

        asiaan. Aivan ihmeellisiä kirjoituksia.


      • kiinnostaa-

        muutaman promillen eläkemaksut ja lomat? Vastaa kysymykseen äläkä venkoile.


      • ***************

        Sinähän kirjoitat tayttä paskaa, ota ensin selvää ennen kuin alat provoilemaan. Eläkemaksu ei pidä paikkaansa - VALEHTELIT JA monta muuta asiaa VALEHTELIT. Saat valehtiloiden MM-mitalin.


      • Kuten jo muutkin ovat maininneet, avaus on täyttä paskaa. Olen aikaisemminkin havainnut maataloudesta mitään tietämättömien , mutta siitä asiantuntijana puhuneilla saman virheen. Se on tässä: " Kasvituotannossa käytetään kiloa kohti saman verran tai _enemmän_ myrkkyjä kuin Euroopassa, esimerkiksi Saksassa. Ja varsinkin Virossa ja uusissa EU-maissa, joissa myrkkyjä ei juuri kylvetä. Silti sadot isoja ja vilja myllykelpoista. Meillä viljasta sellaista on 30-60% vuodesta riippuen."

        Kasvinsuojeluaineita käytetään todellisuudessa Suomessa Länsieuroopan mittapuun mukaan vähiten. Lisäksi aineet levitetään pinta-alan mukaan , ei saadun sadon perusteella. Kun Suomessa tietty viljakilomäärä saadaan suuremmalta pinta-alalta kuin muualla Euroopassa , niin kasvinsuojeluaineiden käyttömäärä on viljakiloa kohti muita pienempi.

        Entisen itäblokin tuotannon rinnastaminen länsimaiseen ontuu siksi, että palkat ja kustannukset ovat aivan eri tasolla. Miksi meidän Suomessa pitäisi tuottaa itäblokin hinnoilla, mutta kuluttajat ostaisivat Länsieuroopan palkoilla ?

        Myllykelpoisuus liittyy teollisuuden hinnoitteluun. Se määrittelee tietyt kriteerit, joiden avulla myllyn voitto saadaan maksimoitua.


      • vähän matematiikkaa
        Akkre kirjoitti:

        Kuten jo muutkin ovat maininneet, avaus on täyttä paskaa. Olen aikaisemminkin havainnut maataloudesta mitään tietämättömien , mutta siitä asiantuntijana puhuneilla saman virheen. Se on tässä: " Kasvituotannossa käytetään kiloa kohti saman verran tai _enemmän_ myrkkyjä kuin Euroopassa, esimerkiksi Saksassa. Ja varsinkin Virossa ja uusissa EU-maissa, joissa myrkkyjä ei juuri kylvetä. Silti sadot isoja ja vilja myllykelpoista. Meillä viljasta sellaista on 30-60% vuodesta riippuen."

        Kasvinsuojeluaineita käytetään todellisuudessa Suomessa Länsieuroopan mittapuun mukaan vähiten. Lisäksi aineet levitetään pinta-alan mukaan , ei saadun sadon perusteella. Kun Suomessa tietty viljakilomäärä saadaan suuremmalta pinta-alalta kuin muualla Euroopassa , niin kasvinsuojeluaineiden käyttömäärä on viljakiloa kohti muita pienempi.

        Entisen itäblokin tuotannon rinnastaminen länsimaiseen ontuu siksi, että palkat ja kustannukset ovat aivan eri tasolla. Miksi meidän Suomessa pitäisi tuottaa itäblokin hinnoilla, mutta kuluttajat ostaisivat Länsieuroopan palkoilla ?

        Myllykelpoisuus liittyy teollisuuden hinnoitteluun. Se määrittelee tietyt kriteerit, joiden avulla myllyn voitto saadaan maksimoitua.

        "Lisäksi aineet levitetään pinta-alan mukaan , ei saadun sadon perusteella. Kun Suomessa tietty viljakilomäärä saadaan suuremmalta pinta-alalta kuin muualla Euroopassa , niin kasvinsuojeluaineiden käyttömäärä on viljakiloa kohti muita pienempi."

        Tuohan on ihan tasan päinvastoin!?!?!?!. Aineet tosiaan levitetään g/ha tai l/ha eli pinta-alan mukaan eli tehoainetta täytyy laittaa hehtaarille suurinpiirtein sama määrä esimerkiksi rikkaruohojen hävittämiseksi riippumatta siitä mikä sato on. Mutta ajatellaas että meillä laitetaan vaikka MCPA:ta 3 l/h. Saadaan satoa 3.000 kg/ha. Tällöin MCPAta on käytetty 1 litra per saatu satotonni. Vastaavasti jos Tanskassa laitetaan tuo sama 3 l/ha ja saadaan satoa 6.000 kg/ha niin tällöin on laitettu MCPAta 0,5 litraa per saatu satotonni. Eli tasan päinvastoin kuin tuossa edellä väitettiin.


    • kun suomalainen

      alkutuotanto on niin kallista jos se olis samalla tasolla kun kiinas niin palkatkin olis samalla tasolla.

      • Suomessa--

        samoissa tuottaja hinnat onkin kuin kiinassa. Mikähän ne tiskillä niin korkeiksi nostaa.


      • pitäs

        saada valtionvarain ministeriksi


      • halventua
        pitäs kirjoitti:

        saada valtionvarain ministeriksi

        voishan tuota kokella


      • olla.
        halventua kirjoitti:

        voishan tuota kokella

        huono idea


    • on..

      siinä 100 euroa

      • ammattiliitot

        ne on kiellettyjä


      • juhla.
        ammattiliitot kirjoitti:

        ne on kiellettyjä

        päivinä, pekkasista ole kuultukaan


      • 9+17=26

        On sama kun maajussin tuntipalkka suomessa.


      • on tiukka

        rajasuoja työvoimalle. Tätä halpaa työvoimaa ei saa tuoda suomeen.


      • tähän tulee
        on tiukka kirjoitti:

        rajasuoja työvoimalle. Tätä halpaa työvoimaa ei saa tuoda suomeen.

        muutos. Halpaa työvoimaa on saatava.


    • vastausta.

      joten yritetään uudelleen, paljonko ruoka maksaisi jos se teetettäisiin Kiinalaisella työvoimalla.

    • -

      -

    • duunarin palkat

      Vertaantuvat joka ikinen päivä kiinalaisten yms palkkoihin. Aina kun tehdään vientikauppaa (jolla rahoitetaan mm tuontitraktorit) niin kauppa perustuu hintaan ja laatuun. Jos suomalainen duunari ei pysty tekemään riittävän laadukasta riittävän alhaisella hinnalla niin kaupat jää tekemättä ja ostetaan Kiinasta. Ihan noin yksinkertaista se on. Ei siinä mitään tukia oli vaan raakaa markkinataloutta.

    • z

      z

    • -

      -

    • -

      --

    • -

      -

    • -

      -

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      31
      2562
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2541
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2534
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1956
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      33
      1845
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1688
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1506
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1358
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1108
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1093
    Aihe