Shanghai, mistä päin hotelli?

Samikaa

Hei. Olen menossa Shanghaihin, mutta kun kaupunki on uusi niin ei ole mitään tietoa, että mistä päin kannattaa hotelli varata. Tarkoitus on yöpyä lähellä pelipaikkoja eli baareja, ravintoloita ja muuta kuhinaa pitäisi olla lähettyvilä. Mikä alue on Shanghain ns. keskusta? Hotelli suosituksia hyvältä alueelta otetaan vastaan.

4

941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • markus"

      Eipä sillä muuten varmaan oo väliä, kunhan et ota sitä joen toiselta puolelta, eli siis Pudongin puolelta. Parhaat paikat kun on ns vanhassa Shanghaissa ja joen ylitys/alitus taksilla on pitkä prosessi... ainakin ruuhkassa.

      Taksit kulkee yöaikaan mukavasti, eikä maksa paljoo. Itse ottaisin hotellin metro-aseman läheltä, niin on päiväsaikaan liikkuminen helppoa. Metro ei muistaakseni kulje enää 23.00 jälkeen

    • perhe matkustaa

      Menossa Shanghaihin myös ensimmäistä kertaa ja hotelli hakusessa. Kolme henkilöä lähdössä ja tarkoituksena katsastaa nähtävyyksiä (mitä?), tehdä ostoksia ja muuten vaan ihmetellä.
      Jos otat ns. apartmentos huoneiston, jossa keittiö, niin onko siellä hyvin löydettävissä ruokakauppoja, joista voi ostaa syötävää huoneeseen ja mahdollisesti tehdä itse aamupalan.

      Kaikki mahdollinen tieto Shanghaista olisi tervetullut.

      • tsing tsong

        Shanghai on ehkä ainut paikka/kaupunki, josta olen halunnut mahdollisimman äkkiä pois. Ja olen käynyt siellä ja täällä. Todella saasteinen ja ruuhkainen paikka. Lomalle? En ilmaiseksi, enkä vaikka maksettaisi.


      • Ves0
        tsing tsong kirjoitti:

        Shanghai on ehkä ainut paikka/kaupunki, josta olen halunnut mahdollisimman äkkiä pois. Ja olen käynyt siellä ja täällä. Todella saasteinen ja ruuhkainen paikka. Lomalle? En ilmaiseksi, enkä vaikka maksettaisi.

        Edellinen kirjoittaja ei ole koskaan ollutkaan Shanghaissa, tai sitten sekoittaa sen johonkin toiseen Kaakkois-Aasian kaupunkiin. Shanghai on yksi vähiten saasteisista, ellei saasteettomin sen kokoluokan kaupungeista. Ruuhkia on, muta nekään eivät ole mitään verrattuna Bangkokiin tai vaikka Tokyoon.
        Mikään kovin monipuolinen lomakohde Shanghai ei ole, mutta kyllä siellä katsottavaa riittää muutamaksi päiväksi. Shanghai Expo tietenkin on sitten vielä oma juttunsa.
        Itse olen reissannut työn vuoksi kohta 30 vuotta maailman eri puolilla, ja Shanghai on yksi mielipaikkojani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      1997
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1580
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      62
      1281
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      74
      1128
    5. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      76
      1110
    6. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1054
    7. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1021
    8. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      35
      987
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      883
    10. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      834
    Aihe