Provosoiduinko?

A-äiti-69

Tänään lähiostarin pankkiautomaatilla asioidessani taakseni ilmestyi kovaääninen humalainen "Kuopiolais"-mies säikäyttäen ensin minut käteistä nostaessa ja lisäksi 3-vuotiaan adoptiopoikanai hämmentyneeseen tilaan meuhaamisellaan. Kun miehelle kävi ilmi minun ja tummaihoisen poikani yhteys, hän huusi kaikelle kansalle: "Noin hyvännäköinen nainen, eikä ole saanut suomalaismiestä!". Muutaman kerran nieltyäni sain lähes yhtä ponnekkaasti vastattua:"Kyllä olen saanut. Poikamme on adoptoitu ja olen siitä helvetin ylpeä! Ikävää sivistyksen puutetta, että täytyy tuollaisia asiattomuuksia huudella ympäri kylää." Tyyppi totesi sanovansa aina kaiken päin naamaa eikä selän takana ja nähtävästi hämmentyi itsekin tilanteesta, kun rupesi poistuville selillemme vielä huutamaan: "Eikö me voitais yhdessä yrittää!"

Tähän on valmentauduttu ja nyt tämä kohdattiin ensimmäisen kerran reilun vuoden kestäneellä vanhemmuudellani. En ole reaktiostani ylpeä ja selitin pojalleni, että setää ei tarvitse pelätä, vaikka olikin ottanut vähän liikaa "aikuisten limsaa" ja huuteli hölmöyksiä. Kummallisinta tässä on se, että yleensä äidit joutuvat näihin tilanteisiin eivätkä miehet. Onko Suomi sittenkin niin takapajuinen, ettei täällä ymmärretä kansainvälisen adoption yleisyyttä.

2

361

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalainen.

      ..onko suomalaiset miehet typeriä että en ei uskalla selvin päin tulla puhumaan?
      Ja kännipäissä sitten auotaan suuta senkin edestä? Ja promilleista johtuen mieleen ei tuu mitään muuta kuin typeryyksiä?

      Ja jos joku todella on niin typerä että ei tänä päivänä ymmärrä ulkomaan adoptiota, niin olkoon sitten omissa oloissaan ja pitäköön suunsa kiinni!

      Onneksi olet valmis puolustamaan poikaasi, lapsesi tietää että on sinulle tärkeä vaikka muut olisi eri mieltä.

      • Tyyne888

        En kyllä sanoisi lapselle viinan olevan limsaa, en edes aikuisen limsaa.

        Kyllä nuo juopot, niin miehet kuin naisetkin, puhuvat ihan mitä sattuu kaikille muillekin. Ikävä tuollainen tilanne ja mieltä se pahoittaa. Ihan oikein kuitenkin toimit, kun puolustit lasta. Se osoittaa hänellekin, ettet piiloudu vaan uskallat kohdata asiat.

        Näitä tulee valitettavasti eteesi vielä toisekin. Ja lapsellesi varsinkin, kun hän vähän kasvaa ja liikkuu yksin. On hyvä, että niihin on jo valmentauduttu yhdessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      148
      1612
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1413
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      133
      945
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      123
      866
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      82
      847
    6. 64
      809
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      331
      663
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      621
    9. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      39
      606
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      560
    Aihe