Provosoiduinko?

A-äiti-69

Tänään lähiostarin pankkiautomaatilla asioidessani taakseni ilmestyi kovaääninen humalainen "Kuopiolais"-mies säikäyttäen ensin minut käteistä nostaessa ja lisäksi 3-vuotiaan adoptiopoikanai hämmentyneeseen tilaan meuhaamisellaan. Kun miehelle kävi ilmi minun ja tummaihoisen poikani yhteys, hän huusi kaikelle kansalle: "Noin hyvännäköinen nainen, eikä ole saanut suomalaismiestä!". Muutaman kerran nieltyäni sain lähes yhtä ponnekkaasti vastattua:"Kyllä olen saanut. Poikamme on adoptoitu ja olen siitä helvetin ylpeä! Ikävää sivistyksen puutetta, että täytyy tuollaisia asiattomuuksia huudella ympäri kylää." Tyyppi totesi sanovansa aina kaiken päin naamaa eikä selän takana ja nähtävästi hämmentyi itsekin tilanteesta, kun rupesi poistuville selillemme vielä huutamaan: "Eikö me voitais yhdessä yrittää!"

Tähän on valmentauduttu ja nyt tämä kohdattiin ensimmäisen kerran reilun vuoden kestäneellä vanhemmuudellani. En ole reaktiostani ylpeä ja selitin pojalleni, että setää ei tarvitse pelätä, vaikka olikin ottanut vähän liikaa "aikuisten limsaa" ja huuteli hölmöyksiä. Kummallisinta tässä on se, että yleensä äidit joutuvat näihin tilanteisiin eivätkä miehet. Onko Suomi sittenkin niin takapajuinen, ettei täällä ymmärretä kansainvälisen adoption yleisyyttä.

2

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalainen.

      ..onko suomalaiset miehet typeriä että en ei uskalla selvin päin tulla puhumaan?
      Ja kännipäissä sitten auotaan suuta senkin edestä? Ja promilleista johtuen mieleen ei tuu mitään muuta kuin typeryyksiä?

      Ja jos joku todella on niin typerä että ei tänä päivänä ymmärrä ulkomaan adoptiota, niin olkoon sitten omissa oloissaan ja pitäköön suunsa kiinni!

      Onneksi olet valmis puolustamaan poikaasi, lapsesi tietää että on sinulle tärkeä vaikka muut olisi eri mieltä.

      • Tyyne888

        En kyllä sanoisi lapselle viinan olevan limsaa, en edes aikuisen limsaa.

        Kyllä nuo juopot, niin miehet kuin naisetkin, puhuvat ihan mitä sattuu kaikille muillekin. Ikävä tuollainen tilanne ja mieltä se pahoittaa. Ihan oikein kuitenkin toimit, kun puolustit lasta. Se osoittaa hänellekin, ettet piiloudu vaan uskallat kohdata asiat.

        Näitä tulee valitettavasti eteesi vielä toisekin. Ja lapsellesi varsinkin, kun hän vähän kasvaa ja liikkuu yksin. On hyvä, että niihin on jo valmentauduttu yhdessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      161
      9015
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      106
      4098
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3922
    4. 55
      3393
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      43
      2730
    6. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      395
      2037
    7. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1937
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      46
      1928
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1921
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1541
    Aihe