Mitkä pois

TF

Käytössäni on Vista käyttöjärjestelmä ja vuosien varrella olen asentanut koneelleni pääasiassa MB verkkolehdestä erinäisiä koneen siivoamiseen ja kunnossapitoon tarkoitettuja ilmaisohjelmia, joista varmaan jo moni on lopettanut, eli joita ei enää päivitetä mutta silti vielä "käytössä"
Laitan listan koneellani olevista ohjelmista ja toivoisin että kertoisitte mitkä kannattaa poistaa ja mitkä jättää koneelle.
Käytän Windows palomuuria, sekä Avast virustorjuntaa ja näistä en luovu.

Asennetut ohjelmat
1. CCleaner
2. Glary Utilities
3. A-skuared free
4. Spybot
5. Bit Defender
6. Super Anty Spyware
7. Secunia PSI
Lisäksi käytän Defragler levyn eheyttäjää, vaikka Vistassa hoitunee levyn eheyttäminen automaattisesti?

Terveisin Tomi

3

822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Make 1.2

      Tuota Bit Defenderiä en tunne tarkemmin koska en ole vuosiin sitä käyttänyt,oli mulla ylimääräisenä virusscannerina.

      Spybot saisi ainakin multa lähteä tuolta listalta

      Glary Utilities on mulla jumiinnuttanut XP:n pari-kolme kertaa täysin mutta vikasietotilassa ei ko ohjelmalla mitään ongelmia

      Jos ne muut toimivat Vistassa hyvin niin antaisin olla,nehän ovat säännöllisesti päivittyviä ja hyviä ohjelmia, ilmaisversioissa vaan ei automaattisesti,Filehippo Update hakee muuten aika hienosti päivitykset moniin ohjelmiin mitä listassasi on,jos et ole tutustunut niin suosittelen.

      http://www.filehippo.com/updatechecker/

      • TF

        Tuo Filehippo update on todella näppärä ohjelma ja se saakin jäädä koneelleni.
        Tuosta Spybot:a ollaan montaa mieltä. Toiset kehuvat sitä ja toiset kiroavat sen alimpaan helvettiin. Itse olen sitä käyttänyt ja aina silloin tällöin se on blokannut jonkin örkin koneeltani, mutta mahtaako noista koneelleni jäävistä ohjelmista korvata sen?
        Tomi


      • Make 1.2
        TF kirjoitti:

        Tuo Filehippo update on todella näppärä ohjelma ja se saakin jäädä koneelleni.
        Tuosta Spybot:a ollaan montaa mieltä. Toiset kehuvat sitä ja toiset kiroavat sen alimpaan helvettiin. Itse olen sitä käyttänyt ja aina silloin tällöin se on blokannut jonkin örkin koneeltani, mutta mahtaako noista koneelleni jäävistä ohjelmista korvata sen?
        Tomi

        Kiitos kiitos , kyllä siellä listassasi asquare freekin hakkaa mielestäni Spybotin,se asquare vain on monille tuntematon ja haukkuvat sitä vaikkeivat tiedä sen menestyksestä.

        SuperAntispyware on hyvä,sitten tämä linkitetty myös http://www.malwarebytes.org/mbam.php on hyvä , lisäksi IobitSecurity on mulla nyt käytössä reaalisuojan kanssa , toimii mielestäni erittäin hyvin koska se on löytänyt haittaohjelmia joita mikään muu em ohjelmista ei ole löytänyt.

        IobitSec ei myöskään häiritse enää koneellani mitään muita ohjelmia , toki se on kehitysvaiheessa mutta ei ainakaan hitaassa sellaisessa , tänään tuli uusi beta-versio siihen.

        Siivousohjelmista vielä vähän mainiten olen käyttänyt Advanced SystemCare ( Iobit ) ohjelmaa maksullisena versiona jo pitkään , ( ilmainen myös ihan toimiva ) ja ohjelma on lajissaan mun käytössä ollut paras , enimmäkseen käytän sen rinnalla vielä CCleaneriä jota en voi vertailla ASC:n kanssa keskenään koska CCleanerissä ei ole kaikkia samoja ominaisuuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4473
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3238
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2904
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2707
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2590
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2549
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2517
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2075
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1727
    Aihe