Iselläni on kaksi Märklinin Mobile station -ohjainta, joista toinen täysin toimimaton. Ongelma siinä on se, että kun punaista Control Cnob -säädintä kiertää kumpaan suuntaan tahansa, näytön vauhti-ilmaisin pomppii minne sattuu, samoin kuin veturi. Eli kun säädintä hipaiseekin, joku veturi saattaa pompata tuhatta ja sataa toisen junan takamukseen. Kosketushäiriö? Kannattaako kokeilla ruuvimeisselin kanssa korjaamista?
Mobile station on siis mallinumero 60652
Eikös tässä pienoismalli-kategoriassa pitäisi olla myös pienoisrautatie- tai Märklin-alaluokka :)
Ongelma Märklinin Mobile stationissa
5
652
Vastaukset
- sefsge
ei missään nimessä!!!
- truman
Asiallisempia ja varvempia vastauksia saat Suomen Rautatimuseon Foorumilta. Täällä olevat eivät hallitse kuin muovista valmistettuja rakenteita.
- Kokemusta omaava
ole kytkenyt molempia yhtäaikaa rataasi, silloin toinen vioittuu varmasti!
- Aleksi
Kyllä on molemman olleet samaan aikaan radassa kiinni. Mutta onhan siinä boksissa, johon ohjaimet kytketään, 2 liitinpaikkaa 2 ohjaimelle. Ohjekirjahan jo kertoo, että kahden käyttö onnistuu. En ole siis kytkenyt kahta boksia rataan, vaan yhteen boksiin kaksi ohjainta.
- yhtersewe
Vaikka jotkut täällä on kiukutelleet rautatiemuseon sivuista rautatie.org ja sieltä keskustelu on se kuitenkin paikka jossa aloittelijoita neuvotaan ja asiantuntiat juttelevat. Rekisteröityminen on pakollista ja sivustoa valvotaan aika tiukasti ettei siellä pääse henkilökohtaisuuksia lateleen, ehkä tää oli se mikä näille joillekin täällä valittaneille ei sopinut. Itse olen sieltä hyviä neuvoja saanut kun joskus kysyin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741084
- 68984
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104938- 47932
- 51885
- 49694
- 31649
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34587- 50580
- 38536