Hei!
tietääkö kukaan kannattaako Ostiassa mennä käymään eli onko siellä mitään? miten sinne pääsee. lähijuna? Bussi, taxi?
onko siellä jotain tasokasta uimarantaa?
kiitos!
Ostia
1
1279
Vastaukset
- Rooman rouva
on uudempi ja vanhempi alue. Ostia on oma kuntansa. Vanhempi alue on nimeltään Ostia Antica josta argeologit ovat kaivaneet kaksikolmannesosaa esille. Ostia tarkoittaa "joensuuta" ja se onkin ollut aikoinaan Rooman lähin satama Tiberin joen suulla.
Ostia Antica on todellakin näkemisen arvoinen. Nyt kesäaikaan siellä on ohjelmaakin, erilaisia spektaakkeleja, teatteria ja musiikkia.
http://www.ostiaantica.net/index.php
Ostiaan tehdään myös laivareissuja viikonloppuisin Tiberiä pitkin mutta ne on kalliita ja perilläoloon jää vain kaksi tuntia. Parhaiten Ostiaan pääsee paikallisjunalla Pyramidin metroasemalta ja Ostian asemalta on noin 10-15 minuutin kävelymatka Ostia Anticaan.
Jos haluat mennä paremmille rannoille niin ja junalla perimmäiselle pysäkille Cristofo Colombo niin sieltä löytyy ns. stabilimento, ykistyisiä rantoja joihin on 10 euroa sisäänpääsymaksu. Siellä on kuulema oikein vartijoita vahtimassa ettei kukaan pääse rannoille ilman maksua.
http://fi.webcams.travel/webcam/1247600245-Sää-Ostia-Lido-di-Castel-Fusano
Jos haluat kunnalliselle ilmaiselle rannalle niin sinne pääsee bussilla 61 ja noin vartin päästä tulet Capocotta rannalle jossa on hiekkakeitaita. Siellä on myös nudistiranta ja gayranta.
Itse suosittelisin ottmanaan Ostian asemalta Cotral bussin Fregeneen (ajaa lentokentän kautta) jossa on paremmat rannat ja korkealaatuinen palvelu. Fregene sijaitsee Ostia Anticasta ja Fiumicinon lentokentästä pohjoiseen päin.
Kyllä siellä rannoilla ihmisiä riittää. Viime viikon sunnuntaina oli 600 000 Ostian ja Fregenen rannoilla! Kamalia ruuhkia teillä. Ja mitkä roskakasat nämä ihmiset jättävät jälkeensä. Jotkut ovat panneet alulle nimien keräyksen listalle jotta saataisiin jotain järkeä tähän touhuun. Yleiset vessat kunnallisilla rannoilla on Corriere della Seran mukaan narkomaanien yöpymispaikkoja. Useampi kilometri rantaa oli peitetty patjoilla, vaikka yöpyminen on sakon uhalla kielletty rannoilla. Paikka paikoin on vielä viime kesältäkin metrin korkuiset roskakasat jäljellä. Tämä on suuri ongelma sillä rannat omistaa Ostian kunta ja kävijät ovat roomalaisia enimmäkseen.
Ostiassa on hotelleja ja B&B paikkoja. Kesäaikaan Ostiassa on paljon tapahtumia ja elämää. Ruokapaikkoja löytyy kaikille.
Me ollaan miehen kanssa käyty joskus aikoinaan Ladispolissa asti rannalla. Nykyään ei enää jakseta rantareissuja tehdä. Ladispolissa on tietysti heinä-elokuussa sielläkin paljon porukkaa mutta muuten pidän Ladispolista. Se on ihan tavallinen pieni kaupunki. Ei mitään erikoista. Asuttiin luostarissa melko lähellä rantaa.
Fregeneen on mentävä Ostian kautta jos ei ole autoa käytettävissä ja Ladispoli sijaitse liian kaukana jotta sieltä käsin kulkisi edestakaisin Roomaan useamman kerran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1076156Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370