Miksi Niiralan tulli antaa 2000 ruplan sakkoja bisnesviisumilla liikkuville bensan hakijoille. Mikä tässä taas on takana. Ottaako niitä päähän green card, etteivät pysty enää rahastamaan älyttömällä vakuutuksellaan.
Jonotkin ovat koko ajan lisääntyneet ja tulli samanlainen etana kuin ennenkin. Ei auta meni sitten yöllä tai päivällä. Pitänee lopettaa koko bensan haku liian vaivalloisena. Vapaehtoistahan tämä itsensä kiusaaaminen tietysti on. Onko muilla samoja kokemuksia ja fiiliksiä. Ehkä enemmän tietoa sakotuksesta kuin minulla ??
Jonotkin ovat koko ajan lisääntyneet ja tulli samanlainen etana kuin ennenkin. Ei auta meni sitten yöllä tai päivällä. Pitänee lopettaa koko bensan haku liian vaivalloisena. Vapaehtoistahan tämä itsensä kiusaaaminen tietysti on. Onko muilla samoja kokemuksia ja fiiliksiä. Ehkä enemmän tietoa sakotuksesta kuin minulla ??
Vastaukset 33
Vanhimmat
Kirjoittakaa siihen migraatio korttiin oikein se matkan tarkoitus niin ei tuu sakkoja..... miettikääpä sitä
Olettaisin, että sakkoja antaa Vjartsiljan (Värtsilän) tulli eikä Niiralan tulli?
on. Samaa v***ua ja pilkunn**simista kuin itäpuolen tullilla. Jos sinulla on bisnesviisumi ja kerrot käyneesi bensaa hakemassa (kuten 99 sadasta tekee) niin sakot tulee että jysähtää. Ei siinä auta oikeinkirjoitus migrakorttiin eikä Niiralan tullin vääntäminen Vjärtsilän tulliksi.
Kokemuksia minä pyysin ja fiiliksiä enkä "viisastelua".
Mitäs oot menny ottamaan bisnes visan jos et bisnestä tee , saitko niin halvalla sataan krt. kopioidun kutsun ja sitä myätä bisnes visan hahhaaaa... nyt on sitten maksun aika näille halvoille bisnes piisameille. Ota Kulturnie Sv3ashi ja tutustu kulttuurin vaihtoon jne tankkaa samalla ja tyhjenä pussit. Ei tuu sakkoja
justa samasta asiasta, on tapaus myös tiedos että on kuritettu kulttuurivisumiakin.
Ottaa kyl kaalii, mut joku kampanja kai niillä on.
...kuin turisti saaristossa.
http://www.youtube.com/watch?v=S3kDbBomZnM
Parempi, ettei tule ollenkaan. Pääsee muut matkailijat kulkemaan sujuvasti.
Et ilmeisesti ymmärrä tuosta vakuutus asiasta yhtään mitään. Tulli ei ole rahastanut vakuutuksella koskaan. Vakuutustahan myyvät sikäläiset vakuutusyhtiöt. Vakuutus tuli pakolliseksi ja sen seurauksena greencard viimein tuli käyttöön. Siihen asti venäläisten oli ostettava vakuutus Suomeen tullessaan ja suomalaisten Venäjälle mennessään.
Yksi on vastannut asiallisesti (... kai niillä joku kampanja on menossa.). Muut harrastaa putkiv**lua ja ovat olevinaan niin "viisaita". Kokonaiskustannuksista ja vapaasta bensan hakemisesta tässä on kyse. Siis miksi Venäjä haluaa asettaa esteitä bensan hakijoille. Ihan hyvin tietävät, että sitä haetaan halvan hinnan takia rustailipa migrakorttiin mitä tahansa ja vastailipa kysymyksiin tullissa mitä tahansa. Bisnestä se on bensan hakukin. Kenen etu on antaa sakkoja siitä hyvästä ja miten se asettuu yhteen vapaan markkinatalouden kanssa.
Mutta edelleen kokemuksia sakotuksesta olisi "mukava" saada. Moni tuntuu olevan kateellinen bensarallista ja asettuvan Venäjän tullin puolelle. Tätä minä en lakkaa ihmettelemästä. Suomen tulli on aivan eri planeetalta ja on helpotus viedä passi heille tarkastettavaksi. Täydet pisteet Suomen tullille.
Passia katsottavaksi. Rajavartiosto katsoo passit ja tulli paksit, katsoohan tullikin passiin joskus tarkistuksen yhteysessä...
itärajan taakse ja muutenkin byrokraatiksi Pohjois-Koreaan. Olisit varmaan onnellinen saadessasi kiukutella lajitovereille, kun itsellä on niin huono olo. Kaikesta huolimatta mukavia bensareissuja sinullekkin Venäjälle.
hahaa .. venäjälläkö muka vapaa markkinatalous .. eikä se venäjän talouttta kohenna muutamn sadan tankkaajan bensan ostot. Mut sakottamalla saadaa vähän ylimääräistä tullipäällikön lompsaan , varsinkin kun nämä tankkarit eivät viitsi täyttää oikein tulli lomakkeita. Viisumi tyyppi on mitä on kun on halvalla saatu kopioidulla kutsulla , sehän ntietty äkyy tullin päätteeltä jos kutsu numero on sama kymmenissä viisumeissa ja nyt sitten tulee ensin sakkoja ( saadaan rahaa ) ja sitten kun voimassaolo aika alkaa olla lopussa niin mitätöidään viisumi.
Eteläisimimmillä ylityspaikoilla on ja silloin tällöin tehoiskuja, lienee ylhäältäpäin tullut käsky. 3 kertaa maahantulotarkastukseen olen päässyt ihan sattumalta mutta aina ovat jättäneet paperien täytön kesken kun virkailijan kanssa alkaa puhumaan Venäjää. Ei niitä sitten enää kiinnosta kysellä mitään.
Niiralassa on asiat hyvin jos vaan sakottavat, täällä mitätöivät viisumin aikaisemmin.
Olen käynyt viimeisen vuoden aikana Venäjän puolella ainakin sata kertaa, eikä kertaakaan ole ollut ongelmia.
Tuo koko juttusi mahtaa olla legendaa. Lie lähtenyt liikkeelle siitä, kun ovat kyselleet matkan kohdetta(Dorkat eivät osaa siihen maahantulokorttiin sitä kirjoittaa!!) Ja Suomijuntit ovat sitten vetäneet herneen nenuun kun on käsketty se siihen korttiin kirjoittaa ja luulevat nyt että heitä jotenkin hätistellään.
Kielimuuri... Suurinosa niin laiskoja etteivät viitsi edes opetella miten kiitetään Venäjäksi.
Ottakaa se pää pois perseestä!
Tieto saatu joensuulaisesta matkatoimistosta, joka on tunnettu viisumipaikka sekä jonossa olleilta rajanylittäjiltä.
onko mahdollisen sakon saajat tankkanneet ekalla huoltiksella ja siitä sitten suoraan jonoon tai puomille. siinä ei kyllä kerkiä bisnesta eikä kulttuuria tekemään.
kyllä tajuan sen, että matkan on liityttävä viisumin aiheeseen, mutta se vaan, että miksi?
Kun rajan ja tullin porukat siellä on paikalla kolmessa vuorossa, palkat juoksee. Liikepaikat, kuten huoltsikat, kaupat, baarit jne, eivät saa toimintakatetta jos ei turistit käy. Että niinkuin se on minusta sitä breshneviaanista ja hiukan olisko mahtailua, että "ei sitä tulla taloohon niinkun torppahan". Laitettu noita ehtoja ja tarkoituksia riesaksi meille kiinnostuneille.
Kuulin tuossa kylän äijien tullijonossa huastelevan, että käsky sakotuksiin olisi käynyt Kolmas Plussan ja Piipun Pihan ja muiden matkailupalveluiden johtomieheltä, mikä sen äijän nimi nyt olikaan, en muista. Häntä kuulemma risoo se, että röyhkeimmät tankkarit käyvät vaan Ariksella tankilla ja ostavat röökit Tax Freestä niin, etteivät käytä hänen liikkeidensä (kalliita) palveluita hyväksi.
Tietty pelon ilmapiiri pitää kuulemma olla, että tankkaajat pysyisivät nöyrinä.
Ainakin parissa tapauksessa juuri näin. Venäjällä oloaika jotain puoli tuntia.
vaunu perässä ja viivyn vuorokauden voin tuoda vapaasti kaiken mitä laki sallii,ei sakota Venäjä eikä Suomi. Ettei vaan olis ahneilla paskanen loppu.
Onks teist kukaan ajatellu, et joku saattaa jäädä viel joku päivä tankkausmatkalle, Venäjällä se on mahdollista.
... pohtinut asiaa. Kaunis maa, kauniit naiset, mukavat ihmiset, edullinen viina ja bensiini. Mukava sinne olisi jäädä!
Se bensan, tupakan,viinan,ja huorien roudaaminen . Niin pääsee ihan tavalliset turistit ja muutkin rajan ylittäjät helpomalla kun tullijonoa ei ole hidastamassa sitä köyhää haisevaa paskasakkia rämien toyotien ratissa.
olisi juuri se tavallinen turisti, joka hidastaa osaamattomuudellaan, ymmärtämättömyydellään ja joustamattomuudellaan kaikkien rajan ylittäjien liikkumista ikään, sivilisäättyn ja sukupuoleen katsomatta tasapuoosesti.
Siis, mikä paperi, mistä mitä tähän laitetaan.....
Muutaman kerran olen autolla käynnyt venäjällä .
Enkä ole selvännäkijä, joten en voi tietää todellakaan mitä ne venäjän rajaviranomaiset haluaa niihin paperihin ja missä järjestyksessä.
Kun siellä ei ole mitään selkeitä ohjeita miten toimitaan.
Aina voin tietysti kysyä neuvoa teiltä köyhiltä, jotka viitsii muutaman euron säästön takia notkua niissä jonoissa.
Menkää vaikka poimimaan marjoja, niistäkin saa paremman tuoton kuin bensan ja tupakan hausta.
Turisti. Jo yli 10 v. Venäjällä asiasta ja asian vierestä kulkeneena, voin todella sanoa sen, että juuri tavalliset osaamattomat turistit niitä jonoja osaltaan aiheuttavat, niin suomalaiset kuin venäläisetkin. Vakitankkaajat ovat kaikkein nopeimmin muodollisuuksista selviäviä suomalaisia kulkijoita. - Todellisuudessa jonoja kokoavat eniten Venäjän tullin autotarkastajat, jotka kokoavat pitkän jonon, ennen kuin tulevat edes kopistaan ulos. Olen nähnyt liian usein sen tarkoituksellisen hitaan toimintatavan, jolla naapurin tullin miehet jonoja kerryttävät, ehkä virkansa takia. -
Jos et todella tiedä mitä mihinkin kohtaan sikäläisissä rajamuodollisuuspapereissa tulee kirjoittaa, niin ota selvää jo ennen lähtöäsi, jotta et osaltasi osaamattomuudellasi niitä jonoja kokoaisi.
Koska maassa täytyy toimia maan tavalla, niin on aivan turhaa harmitella tai kiukutella jotain hitautta. Siihen täytyy vain tottua.
Lisäksi yritä nyt suvaita kaikkia rajan ylittäjiä, heidän tarkoitustaan peräämättä.
Kun ilmiselvästi osaat kirjoittaa ja luultavasti lukeakin ja löysit tälle foorumille, niin ei olisi enää iso vaiva selvittää rajamuodollisuuksia, jotka pääpiirteissään ovat pysyneet ennallaan kyymmeniä vuosia.
Saat muutaman marjan poimia että säästät saman 50 euroa mitä perus tankkaaja yhdellä tankkausreissulla. Niitä poimiessa saattaa mennä enemmän aikaa kun se parikolme tuntia mitä tankkausreissulla menee.
Porukat menivät henkilöautolla Wärtsilässä rajan yli. Molemmat olivat kulttuuriviisumilla. Kahden viikon jälkeen samat henkilöt menivät rajan yli takaisin aivan samoilla viisumeilla. Tosin toinen henkilö kävi samalla viisumilla välillä Suomessa.
Mielestäni siinä viisumissa ei ole mitään merkitystä sillä, mikä sen matkan tarkoitus on.
Onko tankkareilla oikeasti ollut vaikeuksia tankata auto Venäjällä ja tulla takaisin Suomeen?
Juu juu.. Aivan turhaan puhua että musta tuntuu että on aivan sama mikä on viisumi tyyppi kun rajan ylittää .. ja minun mielestäni sillä ei ole merkitystä tai vielä parempi jos ei viisumia tarvita ollenkaan , niinkö ?? .Jos näin olisi niin ei kait sitten olisikaan kuin yksi viisumi tyyppi ja sillä selevä. Venäjän lainsäädäntö kun on mitä on niin sen mukaan kait sitä on elettävä jos sinne aikoo matkustaa. Bisnes visalla käydään bisneksiä hoitelemassa ja kulttuuri visalla katellaan kulttuuria näin virallisesti vaikka samoja asioita siellä kuitenkin käytännössä yleensä tehdään. Mutta kun matkan tarkoitukseksi laittaa mikä on viisumiin merkitty ja paperit täyttää kuten vaaditaan niin ei kait onglmia pitäisi olla. ????
Mutta jonot on pitkiä päivällä eli yöllä. Aikaa bisnesmatkalla menee viitisen tuntia kaikkiaan Suomen rajalta Suomen puomille. Ei tosiaan oikein enää jaksa itseään siellä käymisellä kiusata.
Viime perjantaina olivat viimeksi sakottaneet Vätsilässä. Paperit ei kai ihan oikein täytetty mutta onko se muualla sakottamisen syy. Muilla käymilläni rajoilla ovat kuitenkin neuvoneet täyttämään oikein rankaisemisen sijaan.
Että sillä lailla.
Ciikko sitten oli värtsilän tullissa palvelualtis tullisetä , kun yks suomalainen papparainen ei osannut täyttää tuliselvitys papruja oikein , niin tämä tulli -setä oikein kädestä pitäen neuvoi kuinka tyäytetään ja mitä kirjoitetaan , jouduin vähän odottelemaan kun papparaisen lappuja täyttivät yhdessä.
Ei kaikki virkailijat ole värtsilän tullissakaan tunareita ja hidatelijoita....
Eipä ollut valittamista mennessä eikä tullessa tällä kertaa , joskus on ollut vitutukseen saakka...
Yleensä päästy kohtuullisen sutjakasti, mutta pari-kolme kertaa on iskenyt mahtivitutuksen, kun on näyttänyt siltä, että vetkuttelu on varsin uhallista.
Joskus on tullut myös vastaan ihmiskasvot siellä rajahutinassa.
Ei tule aina omatkaan "ihmiskasvot" kai näkösälle siellä, kun on autossa marinoitunut pari tuntia. Eihän se nyt ole koko elämän asia kuitenkaan, pari tuntia ja kahvit paarissa, jätskit ja limsaa.
sääntö numero 1. tervehdi,siitä venäläiset pitävät.ihan norm. tervehdys riittää.
2. jätä turha pilkka ja h.....u pois, sun muut sotajutut. 3. iloinen meininki ja aikaa,
pärjää pitkälle :)