Kolari katsastus.

Tilanne.
Ulos ajo, ranne murtunut, pyörässä lamppu , peilit ja muuta kosmeettisia kolhuja.
Sairasauto paikalle ja poliisit, pelkkä huomautus liikenteen vaarantimesta.

Asiaan.
Poliisit vei kilvet ja sano ettei pyörä ole ajokelvollinen ja pitää katsastaa uudestaan.

Kysymys.
Mitä tämä katsastus pitää sisällään? Vaatiiko katsastus runkomitauksen?

2

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >>TurbotOn<<

      Runkomittauksen tarpeellisuuden määrittelee uskoakseni vakuutustarkastaja. Se miksi kilvet vietiin en osaa sanoa syytä. Tuskin lampun rikkontumisen takia kilpiä viedään,en ole ainakaan koskaan sellaisesta kuullut. Monta aivan paskaksi kaatunutta pyörää olen nähnyt kolaripaikoilla muttei niissä kilvet jäi paikoilleen. Yleensä kilvet lähtee kun poliisi katsoo pyörän olevan tieliikennekelvoton esim.jostain rakenteellisesta syystä. Jos runko ja/tai nk.kantavatosat eivät ole kärsineet kaatumisesta en usko että runkoa pitää mitata. Riittää vain että käyt konttorilla "katsastamassa kuntoon" tämän syyn miksi kilvet vietiin.

    • Kra

      Voit kysyä lähimmältä katsastusasemalta rekisterinumerolla, mitä sinne AKE:n tiedostoihin on pyörästäsi tietoa syötetty. Sieltä pitäisi selvitä missä tilassa pyörä noin juridisesti ottaen on ja mitä tarvitaan sen takaisin kilpiin/tielle saamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      456
      2294
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      66
      1373
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1320
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1218
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      94
      1208
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      104
      1073
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      964
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      900
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      831
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      780
    Aihe