A. Miten yleistä on kiljun tekeminen vankiloissa?
B. Mistä saadaan ainesosat
C. Minkä hintaista on kilju vankiloissa?
Kiljun
3
1837
Vastaukset
- kiljuuuuuu
A. Yleistä
B. Elintarvikkeista
C. En ole rosvo, vaikee sanoo. Mut ei sillä varmaan paljoo subua ostella...- panimomestari
Itse olin ennen pamppuna ja saapaskiljun ohjeen luulen tietäväni.
Saapaskiljua yhden kännin verran kahdelle henkilölle tai kahdet yhdelle tai kauheet yhdelle:
Tarpeet. Yksi kumisaapas, muovipussi (jos haluaa hienostella), rusinoita, omenaa ja hedelmiä yleensäkin, 10 palaa hiivaleipää ja kilo sokeria kanttiinista.
1. Laita muovipussi saapaaseen sisään mahdollisimman tasaisesti "sukan tapaan"
2. Lisää saappaasen kädenlämpöistä vettä vaikka kolme litraa
3. Lisää sokeri, hiivaleipä ja saamasi hedelmät
Laita saapas aineineen päivineen patterin alle ja säädä patteri kuumalle. Kun satsi alkaa käydä, nosta saapaskilju pömisemään hyväksi katsomaasi paikkaan. Odota kaksikin viikkoa tai niin kauan kuin tunnet saapaskiljua nauttiessasi että se kuumottaa kivasti vatsassa.
Nauti hyvässä seurassa eli sellikaverin kanssa ja älä jää vittumaiselle pampulle kiinni. Yllättävää, mutta osa pampuista on niin reiluja, etteivät he välitä jos juot, kunhan et aiheuta häiriöitä ja et juota koko vankilaa ja huutele asiasta.
Nyrkkisääntö: varo kesävartijoita! - Liejusuu
Hiivaa jonsei mistään saatu niin valittiin kongilta kundi, jolla oli kaikkein mätäsimmät ja rikkinäisimmät hampaat. Hän sitten pureskeli muhjuksi suussaan rusinat, appelsiinin tms. Ja sylki seoksen kiljuastiaan.
Suussa mehivät bakteerit saavat nääs aikaan käymisreaktion. Paskasuu sai sitten valmiista kiljusta ehkä ylimääräisen mukillisen ?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502029
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3241230Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831048- 35908
- 107898
- 53844
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21775Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58739Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711