Kiljun

tekeminen

A. Miten yleistä on kiljun tekeminen vankiloissa?
B. Mistä saadaan ainesosat
C. Minkä hintaista on kilju vankiloissa?

3

2248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiljuuuuuu

      A. Yleistä
      B. Elintarvikkeista
      C. En ole rosvo, vaikee sanoo. Mut ei sillä varmaan paljoo subua ostella...

      • panimomestari

        Itse olin ennen pamppuna ja saapaskiljun ohjeen luulen tietäväni.

        Saapaskiljua yhden kännin verran kahdelle henkilölle tai kahdet yhdelle tai kauheet yhdelle:

        Tarpeet. Yksi kumisaapas, muovipussi (jos haluaa hienostella), rusinoita, omenaa ja hedelmiä yleensäkin, 10 palaa hiivaleipää ja kilo sokeria kanttiinista.


        1. Laita muovipussi saapaaseen sisään mahdollisimman tasaisesti "sukan tapaan"
        2. Lisää saappaasen kädenlämpöistä vettä vaikka kolme litraa
        3. Lisää sokeri, hiivaleipä ja saamasi hedelmät
        Laita saapas aineineen päivineen patterin alle ja säädä patteri kuumalle. Kun satsi alkaa käydä, nosta saapaskilju pömisemään hyväksi katsomaasi paikkaan. Odota kaksikin viikkoa tai niin kauan kuin tunnet saapaskiljua nauttiessasi että se kuumottaa kivasti vatsassa.

        Nauti hyvässä seurassa eli sellikaverin kanssa ja älä jää vittumaiselle pampulle kiinni. Yllättävää, mutta osa pampuista on niin reiluja, etteivät he välitä jos juot, kunhan et aiheuta häiriöitä ja et juota koko vankilaa ja huutele asiasta.
        Nyrkkisääntö: varo kesävartijoita!


      • Liejusuu

        Hiivaa jonsei mistään saatu niin valittiin kongilta kundi, jolla oli kaikkein mätäsimmät ja rikkinäisimmät hampaat. Hän sitten pureskeli muhjuksi suussaan rusinat, appelsiinin tms. Ja sylki seoksen kiljuastiaan.
        Suussa mehivät bakteerit saavat nääs aikaan käymisreaktion. Paskasuu sai sitten valmiista kiljusta ehkä ylimääräisen mukillisen ?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      124
      2961
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2722
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1285
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe