Hei!
Olen päätynyt nyt rotuvalinnassani nahkaan eli lk. collieen.
Koiranäyttelyissä olen käynyt niitä katsomassa ja lukenut rodusta todella paljon. Rodun harrastajia en kuitenkaan ole "haastatellut".
Mutta muutamia kysymyksiä kuitenkin on.. eli miksi on niin tarkkaa että mistä koiransa ottaa? Onko luonteissa tosiaan niin paljon eroja? Miten kannattaisi kasvattajalta tiedustella pentua? Olen ottamassa ensimmäistä rotukoiraani, koirista on kyllä kokemusta.
Mukavaa olisi jos täältä löytyisi joku harrastaja/kasvattaja miltä voisi asioita kysellä vaikka s-postilla :)
Lyhytkarvainen collie eli nahka
tietoa etsivä
1
366
Vastaukset
- ei vain nahan kohdalla,
AINA on tärkeää ostaa koiransa kunnolliselta kasvattajalta :) Se ei siis koske vain tätä rotua :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043036
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872405- 241946
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221510Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291480Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151375- 87902
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26887Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62846Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2759