Almera

N16 1,5 sedan 2005 oikea etupyörä "hinkkaa"/hankaa jarruttaessa, ilmeni myös ajaessa mutta häipyi pois, nyt ääni kuuluu vain jarruttaessa. Mistä mahtaisi johtua, jarrulevy näyttäisi olevan ok, onkohan jossain välissä jotain..
4681
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuulostaa tuo hinkkaus/hankaus siltä, että etujarrua täytyisi ns. herkistellä. En kyllä varma ole tuosta.

Äänestä

voi johtua siitä, että pienikivi mennyt jarrulevyn ja palan väliin!!!

Äänestä

johonkin korjaamolle jarrusatulahuoltoon tai sitten se mäntä menee niin jumiin että menee satula vaihtoon, näissä almeroissa tuntuu olevan melko herkästi jumittavat männät, ite selvisin korjaussarjalla mutta sekin makso töineen 150 euroa.

Äänestä

Irroitettiin jarrupalat ym. Siellä on peltiläpyskä, kai se pitää jotain paikallaan, menee jarrulevyjen yli, (en tiedä virallista nimee) läpyskään oli osunut jotain ja oli hiukka vääntynyt jolloin hankasi levyyn. Kikkapihdeillä kulma suoraksi, vikinät loppui siihen...kaikki oli muuten ok jarruissa...kiitoksia vastauksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikämikä.... kirjoitti:

N16 1,5 sedan 2005 oikea etupyörä "hinkkaa"/hankaa jarruttaessa, ilmeni myös ajaessa mutta häipyi pois, nyt ääni kuuluu vain jarruttaessa. Mistä mahtaisi johtua, jarrulevy näyttäisi olevan ok, onkohan jossain välissä jotain..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu