Parhaat suomalaiset näyttelijät

jykä

Kertokaa kuka tai ketkä teidän mielestä on parhaat suomalaiset näyttelijät. Siis näyttelijöistä, jotka on esiintyny telkkarissa tai valkokankaalla. Ja mainitkaa erikseen naiset ja miehet.
siis suomalaiset lempinäyttelijänne?

30

9658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapio

      Irina Björklund. Elokuva ei sinänsä voi olla kovin huono, jos irina on siinä. Perusteluja en osaa sen kummemmin antaa mutta minusta ainaki hän on tosi taitava, uskottava ja rohkea näyttelijä ja lisäksi aivan hemmetin sympaattinen ja kaunis nainen (minä onnekas kun olen tavannut hänet!=).

      Miehistä en osaa sanoa, ehkäse Vieraalla Maalla -pääosan esittäjä, en muista just nyt nimeä.

      • 885

        1.MINNA HAAPKYLÄ < LOISTAVA NÄYTTELIJÄ KUIN MIKÄ
        2.LAURA MALMIVAARA < IDOLINI ISOLLA IIILLÄ
        3.JENNI BANERJEE < ON LOISTAVA SAMAN NÄKÖINEN KUIN LENA MERILÄINEN
        4.LAURA BIRN < MUN IDOLINI
        5.SIIRI NORDIN < 88 - 89 TEHNYT ELOKUVIA
        6.IRINA BJÖRKLUND.7.MARJATTA RAITA.8.SEELA SELLA.9.PIRKKO MANNOLA < RAUTAISIA RAUTAROUVIA.10.
        MAIJA KARHI LEGENDA 11.PIRKKO KARPPI < ONKO HENGISSÄ 12.LINDA BRAVA 13.ELINA SALO.14.MAIJA - LIISA PEUHU 15.LENA MERILÄINEN < SAMAA NÄKÖÄ KUIN JENNI BANERJEESSÄ.16.RIA KATAJA < KOMEDIENNE.17.
        MERVI TAKATALO < OU JEES.18.NOORA VENNAMO< HALUATKO FILMITÄHDEKSI.19.MI GRÖNLUND LOISTAVA.20.
        IRJA KORHONEN < LOISTAVA.21.OUTI VUORIRANTA < IDOLINI.22.VILMA VUORIO NOUSEVA TÄHTI.23.KAIJA PAKARINEN < LUOKKAKAVERIN TÄHTI < JA AIKA HAUSKA.24.VAPPU JURKKA < KAIKKIEN AIKOJEN YKKÖNEN


    • -d-

      esko hukkanen!

      • poiseistäperkele

        Kuuno, hullu vääpeli , painija... Siinähän sitä näyttelemisen mallia.


    • J.T

      Ehottomasti tsyrra lahest eli Minna Turunen.

      Hum mani hei
      Hum mani hei
      Hu Pu Ti Ti
      Hum Mani hei

      Vähän itämaist mystiikkaa ja silleen. Tsekkaa pokkikset.

      • olli

        Minna Turunen paras naisnäyttelijä!


    • Hert

      Naiset:
      - Irina Björklund
      - Outi Mäenpää

      Miehet:
      - Taneli Mäkelä
      - Vesa Vierikko
      - Martti Suosalo

      Nuo tuli mieleen.

    • Ammi

      Kari Heiskanen, mahtavan monipuolinen näyttelijä, joka osaa todella ottaa roolin omakseen.

      • Kannatan

        Joo, Heiskanen on minunkin suosikki jos puhutaan elossa olevista.


      • Anonyymi
        Kannatan kirjoitti:

        Joo, Heiskanen on minunkin suosikki jos puhutaan elossa olevista.

        Ilkka Heiskanen artikuloi eikä änkytä muistaa roolinsa ja näyttelee. Kummeleitten Pätkä myös hyvä, tosin vähän pintapu-

        olisesti työstää.


        Outi Mäenpää ja Mari perankoski kauniita päteviä näyttelijöitä ,artikulaatiot onnistuvat, puheesta saa helposti selvän. Esim Ville Virtanen mökeltää hiljaisella äänellä, ei saa näyttelijän puheesta selvää


    • Roque

      Enpä itse oikein kotimaisista perusta, mutta ainakin Petteri Summanen on mielestäni ehdottomasti Suomen hauskin miesnäyttelijä. Martti Suosalo on myöskin onnistunut vakuuttamaan. Niissä rooleissa, joissa olen nähnyt Suosalon, on hän ollut mielestäni täydellinen valinta.

      • M 31

        Vesa-Matti Loiri, Simo Salminen,ja Vesa Vierikko.


    • Vonde

      Vänä rocks. Se on hyvä tyyppi.

      • 8784

        1.TAPANI PERTTU < MIES NAAMA JA TYYLI.IDOLINI JA SUOSIKKINÄYTTELIJÄNI < HALUAISIN ITSE OLLA JOSKUS KUIN HÄN, 2. ISMO KALLIO < VANHA HUMORISTI TURUSTA. TOINEN IDOLINI.3.ESKO SALMINEN < LOISTAVA NÄYTTELIJÄ.4.VESA - MATTI LOIRI < MIES ON KUIN AMMATTILAINEN.5.KARI HEISKANEN < ESITTI LOISTAVASTI TIMO HARJUNPÄÄTÄ 1993,HAUSKA.JA MONIPUOLINEN.6.SIMO SALMINEN < HUMORISTI JA HAUSKA. 7. PEKKA VALKEEJÄRVI IDOLI JA ESIKUVA,8.MIKKO HÄNNINEN MUN IDOLINI JA KOVANAAMA.9,REINO NORDIN < IDOLINI JA ESIKUVANI.
        MUA VANHEMPI VUODEN.10.JOONAS SAARTAMO < KAIMA JOS OLISIN NÄYTTELIJÄ < VANHEMPI KOLLEGA NIIN OLISIMME ELOKUVASSA KOSTAJA. < MINÄ OLISIN ISÄ.JA SAARTAMO OLISI POIKA. JOKA KOSTAISI ISÄNSÄ PUOLESTA.11.MIKKO RANTANIVA < LOISTAVA TYYPPI JA PARAS MIESNÄYTTELIJÄ.12.SANTERI NUUTINEN < NUORI NOUSEVA TÄHTI.13.TIMO PESONEN < JAAKKO HIITOLA PELKOVAARA LOISTAVA NOUSEVA TÄHTI.14.ISMO APELL HAUSKA ÄIJÄ.15.JARMO MÄKINEN.16.AHTI KUOPPALA KOKENUT KEHÄKETTU 17.P - P PETELIUS LOISTAVA MIES


    • SomeoneNew

      Ville Virtanen on paras!

    • o4hgg

      Spede
      Olli Nevalainen
      Marko Mäyrä
      Simon Kiuru
      Vesa-Matti Loiri

      Parempia näytteliöitä ei ole!

      • mustavalkofilmien ystävä

        hej!Olisiko jollakulla tietoa huonommista näyttelijöistä mm. Maija Nuutinen,Inna Ahti,Kaarlo Aavajoki,Annakaarina (salonoja),Regina Heinonen,Väinö Hellén,Sirkka Hirvonen,Reino Häkälä,Vili Järe,Edvin Kajanne,Erkki Kalakari,Mirja Karisto.Kaipaan syntymä-ja kuolinvuosia sekä mahdollisia puolisoita.


      • samaaverta
        mustavalkofilmien ystävä kirjoitti:

        hej!Olisiko jollakulla tietoa huonommista näyttelijöistä mm. Maija Nuutinen,Inna Ahti,Kaarlo Aavajoki,Annakaarina (salonoja),Regina Heinonen,Väinö Hellén,Sirkka Hirvonen,Reino Häkälä,Vili Järe,Edvin Kajanne,Erkki Kalakari,Mirja Karisto.Kaipaan syntymä-ja kuolinvuosia sekä mahdollisia puolisoita.

        V.Héllen s. 16.10.1881 Tampere, räätäli joka oli alullepanemassa Tampereen Työväenteatteria..


    • kuisti

      Matti Pellonpää .

    • Jarkko T is so hot

      Se Vares- Uhkapelimerkki- leffan Topi Penkkiä ja Päivät Kuin Unta leffan Marion Monroeta esittävä Jarkko Tamminen!

    • Anonyymi

      Nopesti laskien on mielestäni neljä sellaista näyttelijää joilla on sellainen taito että näytellessään he ovat aina niin roolihenkilöidensä nahoissa että heidän ei tajua näyttelevän vaan he yksinkertaisesti ovat se hahmo.Nämä neljä suurta ovat Risto Tuorila,Markku Toikka,Jussi Vatanen ja varsinkin Peter Frantzen.

    • Anonyymi

      Liisa Nevalainen ja kompastelija Hannes häyrinen

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tauno suuri ja Hannu Björkman

      Irma Seikkula ja Emma väänänen

    • Anonyymi

      Vesa-Matti Loiri
      Esko Nikkari
      Kai Lehtinen
      Martti Suosalo
      Matti Pellonpää
      Pekka Valkeejärvi
      Samuli Edelmann
      Kari Hietalahti
      Jorma Tommila
      Eero Aho

      • Anonyymi

        Nikkari ainoa mies.


    • Anonyymi

      Milka Ahlrothin perse on kyllä aliarvostettu. Upeat kiinteät pakarat, syvä uoma, jonka pohjalla tiukka persereikä.

      • Anonyymi

        Onko lävessä hyvä imu, vai joutuuko nylkyttään?


    • Anonyymi

      Miten nämä samat näyttelijät on ain joka ohjelmissa ja sarjoissa.

      Kuustosen naiset vois todella poistaa ja miten he voivta saada osia, meillähän todella paljon hyviä nais/miesnäyttelijöitä ja heitä ei valita.

      Aina samoja naamoja joka ruudussa,Vappu Pimiä puuttuu.

      Mutta myös henkilöitä, joilla ei ola mitään osaamista tai koulutusta näyttelijän työn osaamsiesta. Miksi näin on sama koskee juontajia!

      Nyt tulee tunne, että suhteilla pelataan mutta Kuustosen siskokset on jo aikansa eläneet ohjelmissa.

    • Anonyymi

      Ei taida olla kuin yksi: Peter Franzen.

      Muut eivät Suomessa oikein yllä kuin keskinkertaisuuteen.

      Lempinäyttelijäni on ehkä Nicole Kidman, suomalaisista ei kukaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      340
      12120
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      46
      3570
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      82
      3159
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      121
      2919
    5. 99
      2824
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      61
      2608
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2526
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      273
      2419
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1511
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1498
    Aihe