Käteinen/Visa

Miten käytännössä kannattaa maksaa USA:ssa ja Kanadassa. Kaveri kävi just Usassa ja sanoi ettei Visalla kannata kun ei tarvitse edes allekirjoittaa maksaessa? Onko näin? Saako ostoksista kuitin? Onko siellä sirutunnisteet eli näpytetäänkö tunnusluku? Onko luotettava? Voiko taksissa maksaa kortilla? Olin suunnitellut maksavani kortilla kaiken, mutta...
4661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kortilla voi maksaa useimmissa paikoissa, kaikissa kaupungiessa luottokortti ei kuitenkaan käy vielä takseissa. Myös joissain pikkukuppiloissa käy vain käteinen.

Käteistä on hyvä olla myös tippeihin ja pikkuostoksiin, kuten veden ostamiseen, kuumina päivinä sitä kuluu paljon ja suurkaupungeissa kätevintä on ostaa vettä kadunkulmien myyjiltä, jotka hyväksyvät vain käteisen.

Itse maksoin miltei kaiken käteisellä, mutta suurissa tavarataloissa huomasin asiakkaiden allekirjoittavan lukulaitteeseen kuitin sijaan. Eihän täälläkään pikkuostoksista pyydetä kaikissa paikoissa henkilötodistusta, jos käytössä ei vielä ole sirutunnisteita käyttäviä kassajärjestelmiä. Asiakas saa kyllä aina halutessaan kuitin ostoksestaan.

Äänestä

viellä shekeillä. Kyllä Visalla saa esim. bensaa ilman tunnuksia mutta laskut tulee takuulla. Kyllä tipinkin voi maksaa Visalla sillä sehän on usein laskussa jo valmiina.
Näitä pikkurahan tippejä ei nyt kukaan enää käytä kuten annat 5 taalaa kun joku kantaa sinulle laukun jne. Se on elokuvien tulosta eikä oikeaa elämää. Palveluista sitä maksetaan kuten ravintolat jne.

Äänestä
  • Jos hotellissa joku kantaa laukut huoneeseen, on täysin normaali käytäntö Yhdysvalloissa antaa 1-2 dollaria per laukku, samoin siivoojalle tipin jättäminen 1 dollari/hlö/päivä on ihan normaalia tai ovimiehne tippaaminen kun hän vinkkaa taksin sinulle. Kulttuuri on erilainen kuin täällä ja meidän mielestämme käsittämätön joka paikassa tippaaminenon maan tapa Yhdysvalloissa.

    Tarjoilijat arvostavat tippin jättämistä käteisenä, vaikka toki se kortillakin onnistuu. Kortilla maksetuista tipeistä ravintola vähentää usien käsittelymaksun tarjoilijoilta, joten heille jää vähemmän.

    Äänestä

Visa käy melkein kaikkialla. Sirutunnisteita en ole nähnyt vielä missään. Tunnuslukuja käytetään debitkorteilla (pankki-maksukortti) ja nimikirjoitusta creditkorteilla (luotollinen). Kuitin saa aina vähintäänkin pyytämällä. Visa käsittääkseni sallii alle $50 ostokset ilman nimmaria ja muutamissa erikoistapauksissa enemmänkin (parkkimaksuautomaatit, bensa). Taksijonossa voi kyllä valita auton jossa visa kelpaa, mutta jos lennosta pysäytät on yli 50% mahis ettei visa kelpaa. Käteistä tarvit vielä kaikenlaisiin automaatteihin (juoma, karkki, bussilippu, metrolippu, tietullit, jotkut sisäänpääsymaksut) ja kaikkein rupuisimmissa baareissa en korttia käyttäisi.

Kaikkineen normaalissa elämässä tulen USAssa toimeen pelkillä luottokorteilla, mutta kotikylän ulkopuolelle matkustaessa pitää olla pikkukäteistä taskussa yllämainittuihin asioihin.

Eikä sitä nimmarittomuutta kannata pelätä. 20 vuotta olen visaa käyttänyt USAssa joka päivä, nimmarilla ja ilman, eikä ikinä ole vielä virhettä tai tarkoituksellista ylilaskutusta itse ostoksen yhteydessa tapahtunut. 3-4 kertaa on ollut asiattomia (rikollisia) veloituksia kuukausilaskussa, mutta joka kerta on rikollinen saanut numeron muualta (esim nettikauppiaan tetokoneelta) ja joka kerta on korttifirma ollut samaa mieltä kanssani väärästä veloituksesta enkä ole joutunut mitään maksamaan.

Pelko pois ja onnea matkaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ekaa kertaa kirjoitti:

Miten käytännössä kannattaa maksaa USA:ssa ja Kanadassa. Kaveri kävi just Usassa ja sanoi ettei Visalla kannata kun ei tarvitse edes allekirjoittaa maksaessa? Onko näin? Saako ostoksista kuitin? Onko siellä sirutunnisteet eli näpytetäänkö tunnusluku? Onko luotettava? Voiko taksissa maksaa kortilla? Olin suunnitellut maksavani kortilla kaiken, mutta...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu