Elikkä runsasta valkovuotoa,pahanhajuista. Ei kutinaa,ei mitään muita oireita.
Käyty otattamassa hiiva ym. testit, sukupuolitautitestit (tosin otettiin emättimestä pumpulipuikolla menkkojen aikana!). Voiko ko. testeihin luottaa,mikäli otettu ko. tavalla menkkojen aikana?! Terkkarista ei tee lähetettä labraan uusintatesteihin.. :(.
En saa mielenrauhaa tältä, asia vaivaa kovin. Kun kroppa ei oo ennallaan,ja oireilee näin.
Mikä avuksi? Osaako joku auttaa?
Käyty otattamassa hiiva ym. testit, sukupuolitautitestit (tosin otettiin emättimestä pumpulipuikolla menkkojen aikana!). Voiko ko. testeihin luottaa,mikäli otettu ko. tavalla menkkojen aikana?! Terkkarista ei tee lähetettä labraan uusintatesteihin.. :(.
En saa mielenrauhaa tältä, asia vaivaa kovin. Kun kroppa ei oo ennallaan,ja oireilee näin.
Mikä avuksi? Osaako joku auttaa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Itellä oli samat oireet, otettiin virtsanäyte ja pumpulipuikkonäyte emättimen limakalvoilta. Hiivaa ei mullakaan emättimessä ollu, mutta virtsan mukana kyllä, emättimessä joku epäspesifi vaginiitti, ilmeisesti joku perustulehdus. Suunkauttaotettava hiivalääke ja emättimeen sain voidetta, lähti viikossa. Multa ei ainakaan otettu menkkojen aikaan näytteitä, jouduin siksi odottelemaankin testejä muutaman päivän, ettei verenvuotoa enää ollut.
Mene väkisin uudelleen lääkärille, valita vaikka virtsatietulehdusoireita, niin niiden on pakko teettää testit..
Hei,
tarkoitatko että sinulta ei otettu menkkojen aikana sukupuolitautotestejä vai noita hiiva yms.
Tosiaanki menkkojen aikana otettiin multa klamydia tippuri=puhtaat.
Viime viikolla otettiin pumpulipuikolla (ei menkkoja), hiiva, Cluesolut, trikonomas = puhtaat.
Ja kaikkia näitä edeltävänä viikkona otettiin plv näyte virtsasta=puhdas.
Mikäli minulla olisi ollut mainitsemasi vaginiitti, niin eikö se olisi näkynyt pumpulipuikkotestissä joka otettiin viime viikolla ja menkkoja ei siis tuolloin ollut?!
Terveydenhoitaja käski eilen kun soitin vaivoistani, ja pyysin uusintatestehin (klamy tippuri) käymään ostamassa gynolactia (emättimen bakteeriepätasapianoon)... Ei se auta tähän nyt, jos viikon kuurin nyt pidän niin jouhun mahdollisesti odottaa vielä niinkin kauan mahdollisia klamy testejä...joihin mielestäni mun on päästävä,koska en saa mielenrauhaa tältä. Ja jos ne olisi vielä puhtaat..voisin kokeilla hänen mainitsemaansa kuuria. Ja tosiaanki, hän ei suostunut mulle kirjoittaa lähetettä labraan...ko. testeihin.
Mitenkäs sukupuolitautien polilla, suostuvatkohan ne ottaa uusintanäytteeet klamysta tippurista parin viikon jälkeen ekasta käynnistä? (jotka siis otettiin menkkojen aikana?). Olen sinne soittanut ja kysynyt,että voinko luottaa tuloksiin vaikka ottetiin menkkojen aikana... ja sanovat että voin, mutta itse en saa mielenrauhaa tältä ellen pääse testauttaan uudestaan! (ja minulta siis otti ulkomaalainen mies näytteet, joka puhui huono suomi->mainitsin hällekkin ennen näytteidenottoa että minulla menkat, noh.. kun oli aika ottaa ne emättimestä,hän tokaisee että verta tulee..). Tuntuu ettei hän ymmärtänyt kovn hyvin suomea.. ja tämäkin lisää siis epävarmuuttani testitulosten suhteen...
jokunen aika sitten. Pahanhajuista vuotoa, joka testattiin terkkarissa. Lääkäri sanoi, että jokaisella naisella emättimen bakteeritasapaino heittelee aina aika ajoin. Joskus se vaan ilmenee pahanhajuisena vuotona. Pelkäsin itsekin, että mulla on joku tauti- mutta aivan turhaan! Bakteeritasapaino korjautuu helposti lääkkeellä. :)
Ja mitä tohon menkkojen aikana testien ottamiseen tulee.. Multa on otettu monet kerrat kaikennäköisiä testejä. Yksikään hoitaja EI OLE suostunut ottamaan testejä menkkojen aikana. Musta on aika outoa, että joku on ottanut testit sulta menkkojen aikana.. Pyydä päästä uudelleen testeihin! Valita tosiaan vaikkapa virtsatietulehdusta jos ei muuten. :D
Soitinpa sit tänää terveyspalveluneuvontaan (p.10023) ja kysyin että voinko luottaa menkkojen aikana otettuihin klamy tippuritesteihin ja hoitaja oli sitä mieltä,että voin... Edelleen olen hyvin epävarma tästä.
Oliko sulla mitään muuta oiretta kuin pahanhajuista vuotoa? Voiko muuten hormonaalisen ehkäisyn lopettaminen lisätä/muuttaa valkovuodon määrää/muotoa vetisemmäksi?
hormonaalisen ehkäisyn lopettaminen muuttaa valkovuotoa toisenlaiseksi.. Silloinhan sinulla oma hormonitoiminta käynnistyy ja sinulla on oikea kuukautiskierto aiemman keinotekoisen kierron sijaan. Silloin myös mm. ovuloit eli siihen aikaan kuukaudesta yleensä esiintyy vetistä ovulaatiolimaa..
Juu, kysyin tota hormonaalisen ehkäisyn lopettamikysymystä sen vuoksi, koska tosiaanki lopetin muutama viikko sitten ehkäisyn...koska valkovuoto oli ehkäisynkin aikana HYVIN RUNSASTA, ja omasta mielestäni se haisi. Noh, nyt on tämän pari viikkoa valkovuoto entistä (ehkäisyn aikaista siis) runsaampaa:(. Tämä toki voi selittyä ehkäisyn lopettamisesta..mutta ei selitä ehkäisyn aikaista runsasta vuotoa...
ja toki tiedän että ovulaation aikana on limaista vuotoa...
Ja vielä tyhmääkin tyhmempi kysymys, mutta millaista normaalin valkovuodon tulisi olla? Juoksevaa,vai paksumpaa? Minulla siis nyt pari viikkoa ollut hyvin juoksevaa, kuin maito..ja häpyhuulten välissäkin kamalat määrät jatkuvasti valkovuotoa..kokoajan likainen olo tämän vuoksi...
Lisäisin vielä, että valkovuoto on myös venyvää...eli ei ole aivan maitomaista. Ja virtsalla käydessäkin pönttöön ilmestyy pieniä määriä valkovuotoa..
Ei siihen valkovuotoon ole mitään yhtä oikeaa, sekin kun on tosi yksilöllistä. Toisilla valkovuoto on runsasta ja toisilla (kuten itselläni) tosi olematonta..
On kyllä tosi ikävä "vaiva" jos valkovuoto on todella runsasta.. En kyllä osaa sanoa kuinka runsasta sen pitää olla, että se alkaa olla epänormaalia..
on erilainen. Eli kaikilla on yksilöllinen hormonitoiminta ja sen myötä myös vuotaminen. Mulla itelläni on aika runsasta valkovuotoa ympäri kierron, mutta se on ihan normaalia. Valkovuoto voi olla maitomaista, venyvää tai melko kirkasta. Se voi myös olla vähän kellertävää tai mahdollisesti hivenen punertavaa (jos emättimeen on tullut nirhauma esim yhdynnän yhteydessä). JOS vuoto haisee pahalla - siis kun voit oikeasti haistaa omituisen hajun; tai jos tunnet vuodon yhteydessä alavatsakipuja tai sinulle nousee kuume, soita aikuisneuvolaan. Kyseessä voi olla jokin sukupuolitauti tai kohdunkaulan syöpä, mutta oireet voivat johtua myös tulehduksesta - tai sitten ihan vaan bakteeritasapainon heittelystä (tosin, tässä tapauksessa oireisiin kuuluu ainoastaan runsas ja haiseva valkovuoto.) Jokaisella naisella heittelee emättimen bakteeritasapaino aina välillä. Ei ole vaarallista. :)
Onko sulta ap otettu kaikki emättien tulehdusviljelyt ja bakteeriviljelyt? Jos ei, niin pyydä että ne otettaisiin. Selviää ainakin ne asiat ettei tartte murehtia. :)
Kiitos asiallisista vastauksista...
Entiedä mitä tarkoitat tuolla kysymyksellä,että onko otettu emättimen tulhedus sekä bakteeriviljelyt? Entiedä. Niinkuin aiemmin sanoin,että otettiin pumpulipuikolla hiiva,cluesolut sekä trikonomas näytteet ja kaikki oli puhtaat (onko nämä sitten niitä mainitsemiasi bakteeri tulehdusviljelyitä?).
Koitan nyt mennä kuitenkin ostaa sen maitohappokuurin,josko sillä hoituisi... tosin epäilyttää hieman (yllätys:D). Mistä moinen olisi muka mulle voinut tulla? ei antibiootteja syöty, enkä keksi muutakaan järkevää selitystä.. voiko olla ehkäisyn muuttaminen toiseen? tässä tapauksessa pillerit-renkaaseen, joskin siinä oli kuukausien väli..
Tosiaanki todella turhauttavaa ( pelottavaa)tämä valkovuoto, koska "huuliin" jatkuvasti liikkeellä ollessa erityisesti tulee kamalat määrät vuotoa,ja koska mul ei aiemmin oikee oo ikin ollu mitää oireita/tulehduksia, kerran viime vuonna hoidettiin emätintulehdus tänäkeväällä hiiva (tämän jälkeen aloitinkin heti renkaan käytön). Ja mielestäni nämä oireet ovat aivan samat kuin viime vuonna sairastamassani emätintulehduksessa-mutta näytteet oliva puhtaat nyt (niinkuin kaikki muutkin näytteet).