Opintolainan korko

Miten tuo opintolainan korko toimii? Itse en näistä tajua mitään.
Kannattaako tällä hetkellä käyttää kumpaako?
Nordeassa: Nordea Prime -korko (20.04.2009 2,30%)
12kk euribor (24.07.2009 1,37%)

Voinko maksaa opintolainat takaisin ennen kuin valmistun? Joudunkö tällöin maksamaan korkoja?
Ajattelin maksaa takaisin mahdollisimman pian. Mikä korko tällöin?
61980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itse olen valinnut euriborin. Pankin Primekorko on mielestäni kaikkein huonoin, sillä pankki saa itse muuttaa sitä miten tahtoo. Toki Prime seuraa euriboria, mutta tapana tuntuu olevan se, että prime nousee ennen markkinakorkoja (euriboreja) ja vastaavasti laskee hitaammin.

Opintolainantakaisinmaksu sovitaan pankin kanssa yksilöllisesti. Viitekoron päälle tulee pankin marginaali (Nordealla 0,2%). Muistaakseni Nordeassa lainan saa maksaa ennenaikaisesti kuluitta. Toki maksat kuitenkin siihen asti kertyneet korot.

Pitkällä tähtäimellä 3kk euribor tulisi todennäköisesti halvemmaksi, mutta Nordealla ei sellaista vaihtoehtoa ole tarjolla.

Äänestä
  • JOs ottaa vaikka 2000 euron lainan niin kertyykö korkoa esim euriborilla+marginaali 1,57 % kk:ssa tuosta 2000 euron lainasta. Eli 31,4 euroo kk:ssa? huh aika kallista tuo jos se noin on? onko?

    Äänestä

  • mukke kirjoitti:

    JOs ottaa vaikka 2000 euron lainan niin kertyykö korkoa esim euriborilla+marginaali 1,57 % kk:ssa tuosta 2000 euron lainasta. Eli 31,4 euroo kk:ssa? huh aika kallista tuo jos se noin on? onko?

    12kk euribor on tänään 1,373%. Sen päälle tulee marginaali joka on 0,X prosenttia, kuten olet pankin kanssa sopinut. Jos nostaisit koko lainan kerralla (yleensä ei mahdollista) niin vuodessa korkoa kertyisi tuon n. 30 euroa. Riippuen siitä että paljonko se marginaali on.

    Äänestä

  • Björn kirjoitti:

    12kk euribor on tänään 1,373%. Sen päälle tulee marginaali joka on 0,X prosenttia, kuten olet pankin kanssa sopinut. Jos nostaisit koko lainan kerralla (yleensä ei mahdollista) niin vuodessa korkoa kertyisi tuon n. 30 euroa. Riippuen siitä että paljonko se marginaali on.

    Ai vuodessa vain tuo 30 euroa? Ymmärin, että kuukaudessa kertyisi korkoa tuo reilu 30 euroa? Siis vuodessako vaan? Jos näin niin sitten ei niin paha.

    Jos kk:ssa olisi niin siitähä tulisi 3700 euroa! wow

    Äänestä

"Miten tuo opintolainan korko toimii? Itse en näistä tajua mitään.
Kannattaako tällä hetkellä käyttää kumpaako?
Nordeassa: Nordea Prime -korko (20.04.2009 2,30%)
12kk euribor (24.07.2009 1,37%)"

Kaikkien lainojen korko muodostuu viitekorosta ja pankin marginaalista.

Viitekorko voi olla pankin oma Prime tai vaikkapa 3kk, 6kk, tai 12kk Euribor. Yleisimmin käytetty on 12kk Euribor. Prime-korko päivittyy aina kun pankki niin kokouksessaan päättää ja se seuraa Euriborin kehitystä pienellä viiveellä. Primen muutos näkyy siihen sidotuissa lainoissa välittömästi. Euribor päivittyy joka päivä Suomen aikaa n.klo 14 ja siihen sidotun lainan korko päivittyy aina korontarkistuspäivänä. Korontarkistuspäivä on 12kk Euriborilla tasan vuosi lainan ottamisen jälkeen, 6kk Euriborilla puolen vuoden jälkeen lainan otosta jne.

Pankin marginaali lasketaan viitekoron päälle. Tuo aiemman vastaajan 0,2% marginaali tuskin on enää tämän hetken tieto. Ainakin Osuuspankki tarjoaa tällä hetkellä 0,5% marginaalia.

"Voinko maksaa opintolainat takaisin ennen kuin valmistun? Joudunkö tällöin maksamaan korkoja? Ajattelin maksaa takaisin mahdollisimman pian. Mikä korko tällöin? JOs ottaa vaikka 2000 euron lainan niin kertyykö korkoa esim euriborilla+marginaali 1,57 % kk:ssa tuosta 2000 euron lainasta. Eli 31,4 euroo kk:ssa? huh aika kallista tuo jos se noin on? onko?"

Opintolainan voi maksaa pois koska tahansa. Korkoa joutuu maksamaan kuitenkin aina ja sen määrä lasketaan päivän tarkkuudella. Korko ei riipu takaisinmaksun ajankohdasta, se on aina sama pankin kanssa sovittu VUOSITTAINEN korko.

Äänestä
  • Prime päätetään pankin kokouksessa, mutta muutos astuu voimaan aikaisintaan 2 viikon kuluttua päätöksestä. Käytännössä muutos tulee voimaan 2-3 viikon kuluttua kokouksesta.

    Euriborin taso määräytyy n. klo 12 Suomen aikaa.

    Otin tuoreen opintolainan juuri Nordeasta ja 0,20% on tuore tieto. Sama korko ilmoitetaan Nordean sivuilla. Muille kuin Check in asiakkaille marginaali on 0,50%.

    Check in -asiakkaaksi pääsee jo sillä että ottaa pankkikortin ja tilin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mukke kirjoitti:

Miten tuo opintolainan korko toimii? Itse en näistä tajua mitään.
Kannattaako tällä hetkellä käyttää kumpaako?
Nordeassa: Nordea Prime -korko (20.04.2009 2,30%)
12kk euribor (24.07.2009 1,37%)

Voinko maksaa opintolainat takaisin ennen kuin valmistun? Joudunkö tällöin maksamaan korkoja?
Ajattelin maksaa takaisin mahdollisimman pian. Mikä korko tällöin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu