Opintolainan korko

mukke

Miten tuo opintolainan korko toimii? Itse en näistä tajua mitään.
Kannattaako tällä hetkellä käyttää kumpaako?
Nordeassa: Nordea Prime -korko (20.04.2009 2,30%)
12kk euribor (24.07.2009 1,37%)

Voinko maksaa opintolainat takaisin ennen kuin valmistun? Joudunkö tällöin maksamaan korkoja?
Ajattelin maksaa takaisin mahdollisimman pian. Mikä korko tällöin?

6

1901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Björn

      Itse olen valinnut euriborin. Pankin Primekorko on mielestäni kaikkein huonoin, sillä pankki saa itse muuttaa sitä miten tahtoo. Toki Prime seuraa euriboria, mutta tapana tuntuu olevan se, että prime nousee ennen markkinakorkoja (euriboreja) ja vastaavasti laskee hitaammin.

      Opintolainantakaisinmaksu sovitaan pankin kanssa yksilöllisesti. Viitekoron päälle tulee pankin marginaali (Nordealla 0,2%). Muistaakseni Nordeassa lainan saa maksaa ennenaikaisesti kuluitta. Toki maksat kuitenkin siihen asti kertyneet korot.

      Pitkällä tähtäimellä 3kk euribor tulisi todennäköisesti halvemmaksi, mutta Nordealla ei sellaista vaihtoehtoa ole tarjolla.

      • mukke

        JOs ottaa vaikka 2000 euron lainan niin kertyykö korkoa esim euriborilla marginaali 1,57 % kk:ssa tuosta 2000 euron lainasta. Eli 31,4 euroo kk:ssa? huh aika kallista tuo jos se noin on? onko?


      • Björn
        mukke kirjoitti:

        JOs ottaa vaikka 2000 euron lainan niin kertyykö korkoa esim euriborilla marginaali 1,57 % kk:ssa tuosta 2000 euron lainasta. Eli 31,4 euroo kk:ssa? huh aika kallista tuo jos se noin on? onko?

        12kk euribor on tänään 1,373%. Sen päälle tulee marginaali joka on 0,X prosenttia, kuten olet pankin kanssa sopinut. Jos nostaisit koko lainan kerralla (yleensä ei mahdollista) niin vuodessa korkoa kertyisi tuon n. 30 euroa. Riippuen siitä että paljonko se marginaali on.


      • mukke
        Björn kirjoitti:

        12kk euribor on tänään 1,373%. Sen päälle tulee marginaali joka on 0,X prosenttia, kuten olet pankin kanssa sopinut. Jos nostaisit koko lainan kerralla (yleensä ei mahdollista) niin vuodessa korkoa kertyisi tuon n. 30 euroa. Riippuen siitä että paljonko se marginaali on.

        Ai vuodessa vain tuo 30 euroa? Ymmärin, että kuukaudessa kertyisi korkoa tuo reilu 30 euroa? Siis vuodessako vaan? Jos näin niin sitten ei niin paha.

        Jos kk:ssa olisi niin siitähä tulisi 3700 euroa! wow


    • neiti...X

      "Miten tuo opintolainan korko toimii? Itse en näistä tajua mitään.
      Kannattaako tällä hetkellä käyttää kumpaako?
      Nordeassa: Nordea Prime -korko (20.04.2009 2,30%)
      12kk euribor (24.07.2009 1,37%)"

      Kaikkien lainojen korko muodostuu viitekorosta ja pankin marginaalista.

      Viitekorko voi olla pankin oma Prime tai vaikkapa 3kk, 6kk, tai 12kk Euribor. Yleisimmin käytetty on 12kk Euribor. Prime-korko päivittyy aina kun pankki niin kokouksessaan päättää ja se seuraa Euriborin kehitystä pienellä viiveellä. Primen muutos näkyy siihen sidotuissa lainoissa välittömästi. Euribor päivittyy joka päivä Suomen aikaa n.klo 14 ja siihen sidotun lainan korko päivittyy aina korontarkistuspäivänä. Korontarkistuspäivä on 12kk Euriborilla tasan vuosi lainan ottamisen jälkeen, 6kk Euriborilla puolen vuoden jälkeen lainan otosta jne.

      Pankin marginaali lasketaan viitekoron päälle. Tuo aiemman vastaajan 0,2% marginaali tuskin on enää tämän hetken tieto. Ainakin Osuuspankki tarjoaa tällä hetkellä 0,5% marginaalia.

      "Voinko maksaa opintolainat takaisin ennen kuin valmistun? Joudunkö tällöin maksamaan korkoja? Ajattelin maksaa takaisin mahdollisimman pian. Mikä korko tällöin? JOs ottaa vaikka 2000 euron lainan niin kertyykö korkoa esim euriborilla marginaali 1,57 % kk:ssa tuosta 2000 euron lainasta. Eli 31,4 euroo kk:ssa? huh aika kallista tuo jos se noin on? onko?"

      Opintolainan voi maksaa pois koska tahansa. Korkoa joutuu maksamaan kuitenkin aina ja sen määrä lasketaan päivän tarkkuudella. Korko ei riipu takaisinmaksun ajankohdasta, se on aina sama pankin kanssa sovittu VUOSITTAINEN korko.

      • Björn

        Prime päätetään pankin kokouksessa, mutta muutos astuu voimaan aikaisintaan 2 viikon kuluttua päätöksestä. Käytännössä muutos tulee voimaan 2-3 viikon kuluttua kokouksesta.

        Euriborin taso määräytyy n. klo 12 Suomen aikaa.

        Otin tuoreen opintolainan juuri Nordeasta ja 0,20% on tuore tieto. Sama korko ilmoitetaan Nordean sivuilla. Muille kuin Check in asiakkaille marginaali on 0,50%.

        Check in -asiakkaaksi pääsee jo sillä että ottaa pankkikortin ja tilin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      73
      3890
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      29
      3103
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      124
      2443
    4. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      13
      1717
    5. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1462
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1356
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1120
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      999
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      943
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      842
    Aihe