Opintolainan korko

mukke

Miten tuo opintolainan korko toimii? Itse en näistä tajua mitään.
Kannattaako tällä hetkellä käyttää kumpaako?
Nordeassa: Nordea Prime -korko (20.04.2009 2,30%)
12kk euribor (24.07.2009 1,37%)

Voinko maksaa opintolainat takaisin ennen kuin valmistun? Joudunkö tällöin maksamaan korkoja?
Ajattelin maksaa takaisin mahdollisimman pian. Mikä korko tällöin?

6

1903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Björn

      Itse olen valinnut euriborin. Pankin Primekorko on mielestäni kaikkein huonoin, sillä pankki saa itse muuttaa sitä miten tahtoo. Toki Prime seuraa euriboria, mutta tapana tuntuu olevan se, että prime nousee ennen markkinakorkoja (euriboreja) ja vastaavasti laskee hitaammin.

      Opintolainantakaisinmaksu sovitaan pankin kanssa yksilöllisesti. Viitekoron päälle tulee pankin marginaali (Nordealla 0,2%). Muistaakseni Nordeassa lainan saa maksaa ennenaikaisesti kuluitta. Toki maksat kuitenkin siihen asti kertyneet korot.

      Pitkällä tähtäimellä 3kk euribor tulisi todennäköisesti halvemmaksi, mutta Nordealla ei sellaista vaihtoehtoa ole tarjolla.

      • mukke

        JOs ottaa vaikka 2000 euron lainan niin kertyykö korkoa esim euriborilla marginaali 1,57 % kk:ssa tuosta 2000 euron lainasta. Eli 31,4 euroo kk:ssa? huh aika kallista tuo jos se noin on? onko?


      • Björn
        mukke kirjoitti:

        JOs ottaa vaikka 2000 euron lainan niin kertyykö korkoa esim euriborilla marginaali 1,57 % kk:ssa tuosta 2000 euron lainasta. Eli 31,4 euroo kk:ssa? huh aika kallista tuo jos se noin on? onko?

        12kk euribor on tänään 1,373%. Sen päälle tulee marginaali joka on 0,X prosenttia, kuten olet pankin kanssa sopinut. Jos nostaisit koko lainan kerralla (yleensä ei mahdollista) niin vuodessa korkoa kertyisi tuon n. 30 euroa. Riippuen siitä että paljonko se marginaali on.


      • mukke
        Björn kirjoitti:

        12kk euribor on tänään 1,373%. Sen päälle tulee marginaali joka on 0,X prosenttia, kuten olet pankin kanssa sopinut. Jos nostaisit koko lainan kerralla (yleensä ei mahdollista) niin vuodessa korkoa kertyisi tuon n. 30 euroa. Riippuen siitä että paljonko se marginaali on.

        Ai vuodessa vain tuo 30 euroa? Ymmärin, että kuukaudessa kertyisi korkoa tuo reilu 30 euroa? Siis vuodessako vaan? Jos näin niin sitten ei niin paha.

        Jos kk:ssa olisi niin siitähä tulisi 3700 euroa! wow


    • neiti...X

      "Miten tuo opintolainan korko toimii? Itse en näistä tajua mitään.
      Kannattaako tällä hetkellä käyttää kumpaako?
      Nordeassa: Nordea Prime -korko (20.04.2009 2,30%)
      12kk euribor (24.07.2009 1,37%)"

      Kaikkien lainojen korko muodostuu viitekorosta ja pankin marginaalista.

      Viitekorko voi olla pankin oma Prime tai vaikkapa 3kk, 6kk, tai 12kk Euribor. Yleisimmin käytetty on 12kk Euribor. Prime-korko päivittyy aina kun pankki niin kokouksessaan päättää ja se seuraa Euriborin kehitystä pienellä viiveellä. Primen muutos näkyy siihen sidotuissa lainoissa välittömästi. Euribor päivittyy joka päivä Suomen aikaa n.klo 14 ja siihen sidotun lainan korko päivittyy aina korontarkistuspäivänä. Korontarkistuspäivä on 12kk Euriborilla tasan vuosi lainan ottamisen jälkeen, 6kk Euriborilla puolen vuoden jälkeen lainan otosta jne.

      Pankin marginaali lasketaan viitekoron päälle. Tuo aiemman vastaajan 0,2% marginaali tuskin on enää tämän hetken tieto. Ainakin Osuuspankki tarjoaa tällä hetkellä 0,5% marginaalia.

      "Voinko maksaa opintolainat takaisin ennen kuin valmistun? Joudunkö tällöin maksamaan korkoja? Ajattelin maksaa takaisin mahdollisimman pian. Mikä korko tällöin? JOs ottaa vaikka 2000 euron lainan niin kertyykö korkoa esim euriborilla marginaali 1,57 % kk:ssa tuosta 2000 euron lainasta. Eli 31,4 euroo kk:ssa? huh aika kallista tuo jos se noin on? onko?"

      Opintolainan voi maksaa pois koska tahansa. Korkoa joutuu maksamaan kuitenkin aina ja sen määrä lasketaan päivän tarkkuudella. Korko ei riipu takaisinmaksun ajankohdasta, se on aina sama pankin kanssa sovittu VUOSITTAINEN korko.

      • Björn

        Prime päätetään pankin kokouksessa, mutta muutos astuu voimaan aikaisintaan 2 viikon kuluttua päätöksestä. Käytännössä muutos tulee voimaan 2-3 viikon kuluttua kokouksesta.

        Euriborin taso määräytyy n. klo 12 Suomen aikaa.

        Otin tuoreen opintolainan juuri Nordeasta ja 0,20% on tuore tieto. Sama korko ilmoitetaan Nordean sivuilla. Muille kuin Check in asiakkaille marginaali on 0,50%.

        Check in -asiakkaaksi pääsee jo sillä että ottaa pankkikortin ja tilin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2233
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1554
    4. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      118
      963
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      893
    Aihe