Sukellusloma

Maria -79

Tarkoitus olisi lähteä talven 2009-2010 aikana sukelluslomalle jonnekin päin maailmaa. Alustavissa suunnitelmissa Thaimaa ykkösvaihtoehtona. Onko kokemuksia? Mitä paikkaa suosittelisit Thaimaassa (tai muualla)? Kaikki ideat, ehdotukset ja vinkit otetaan ilolla vastaan!

3

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Olen lähdössä näillä näkymin kaverin kanssa, ja jos kaveri ei pääse niin yksin Thaimaahan tammikuussa 2009.

      Tarkoitus olisi olla 8 yötä Krabilla ja siitä matkustella Trangiin 7 yöksi. Sieltä sitten lentäen Bangkokiin ja kotia. Ajankohta on 9-26.1.2010 minulla (meillä).

      Krabi on hieno paikka sukeltaa. Paljon nähtävää ja hyvä näkyvyys ja siellä on mm. Rayan Divers. Trangillä on taas uusia ja ehkä vähän enemmän vielä meri elämää nähtävänä ja vähemmän turisteja (ehkä =)

      -Snoukkkaboy

    • kaipaus35

      Minä ainakin ihastuin Similan-ja Surin Island sukellusmaisemiin. Ovat noin saman matkan etäisyydellä Phuketista tai Khao Lak:sta. Olin niissä maisemissa kuukauden tämän vuoden maaliskuussa.

      Khao Lakissa hotellit ja eläminen huomattavasti halvempaa kuin Phuketissa tai Krabilla. maksoin ilmastoidusta kahden hengen huoneesta noin 16 ekee/yö ( esim. R.T. Hotel ( www.khaolakrthotel.com ). Sukelluspäivä maksaa 3000-4000 bathia, riipuen mihin vuodenaikaan sukeltelee. Pahin sadekausi on touko-syyskuu. High seasons on 1.11 - 30.4 , Peak season on 15.12 - 15.1 ( kaikki hinnat korkeimmillaan ).
      Low season on 1.5 - 31.10( johtunee sadekaudesta= hinnat alimmillaan )

      Toinen ihan hyvä vaihtoehto on Ao Nang beachin läheisyydessä olevat Phi Phi saaret tai Bora saari. Ao Nang sijaitsee noin 25 km Krabin kaupungista lounaaseen .
      Matka Khao Lakista Ao Nangiin on noin 140 km. Khao Lakin ja Phuketin välimatka on noin 60 km. Jos menee Phuketista Ao Nangiin vesitse niin pitkähäntäveneellä se ottaa noin 3,5 tuntia ja Fast Boatilla noin 1.5 h.

      • Villaan

        Olen lähdössä Ao Nang Villaan kahdeksi viikoksi yksin 19.3.-10.Onko muita samaan paikkaan tulevia?Viime keväänä olimme lapsen kanssa kahden Phuketissa.
        Hienoa oli sielläkin ja tietysti lämmintä.Nyt siis Krabille ihan vaihtelun vuoksi ja
        kauniiden maisemien myös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      103
      3736
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      14
      3554
    3. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      115
      2439
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      53
      2412
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      77
      2391
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      5
      2330
    7. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      151
      2180
    8. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      436
      1967
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      41
      1903
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      57
      1902
    Aihe