Viisumista

Koreaan

Moi. Olen lukenut eri sivuilta pitkin nettiä ja en saa selvää kuvaa mitenkään. Toiset sanovat, että suomalainen ei tarvitse viisumia, vaan pitäisi vain "ilmoittaa" olevansa maassa? Toiset sanovat, että ei tarvitse alle 3kk ja toiset, että tarvitsee aina? Onko kellään selvempää kuvaa? Tarkoitus olisi viettää Soulin alueella n. 4kk.

Toinen. Onko tietoa missä korean lähetystö nykyään sijatsee Helsingissä? Entä mikä on puh. numero ja puhelinajat viisumiasioista? Taaskin eri sivuilla oli tästä eriäviä tietoja. Toiset sanovat Fabianinkatu ja toiset Erottaja.

4

2330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kesäkuussa käynyt

      Et tarvitse viisumia jos matkasi kestää alle 90vrk (3kk) ja se on turistiluonteinen, eli et aio tehdä töitä tai opiskella jne. Jos siis aiot viipyä tuon 4kk, sinulla pitäisi olla jonkinlainen viisumi. Tai sitten käyt ennen tuon 3kk täyttymistä vaikka Japanissa päivän reissulla (esim. Busanista pääsee halvalla lautalla Japaniin: http://www.asia-planet.net/korea/sea.htm) ja saat Etelä-Koreaan palatessasi uudet 90vrk. Japani on helppo kohde, sillä sinnekään ei tarvita viisumia alle 90 vrk. matkoille. Tämä on varmaan helpoin tapa, jos aiot olla tuon 4kk vain turistina.

      Etelä-Korean suurlähetystön osoite on:

      Etelä-Korean suurlähetystö
      Fabianinkatu 8 A, 00130 Helsinki
      puh. (09) 251 5000
      fax. (09) 251 50055

      Ulkoministeriön tiedote Etelä-Koreaan matkaaville:
      http://formin.finland.fi/public/default.aspx?contentid=68640&nodeid=15735&contentlan=1&culture=fi-FI

      Jotain tietoa viisumeista, lähinnä opiskelijan näkökulmasta, löytyy esim. Jyväskylän Yliopiston sivuilta:
      https://www.jyu.fi/hallinto/intl/opiskelijalle/opiskelu_ulkomailla/kaytannon_tietoa/oleskeluluvat

      • Koreaan

        Kiitoksia, näyttäis tuo 3kk -> Japaniin -> takas systeemi olevan mainittu muuallakin, sillä mennään. Ei sentään tarvitse samanlaista säätöä ja paperikasaa kuin Kiinaan piti olla.


      • Jack-85

        Suurlähetystö ei enää sijaitse Fabianinkadulla, vaan he muuttivat 1.6.2009 Erottajankadulle. Uusi osoite on:

        Embassy of the Republic of Korea
        Erottajankatu 7A, 4 Fl.
        00130 HELSINKI

        Mainitsemassasi Jyväskylän yliopiston linkissä tiedot on päivitetty viimeksi maaliskuussa 2007. Siellä myös väitetään, että suomalainen henkilö pystyisi hakemaan multi-entry viisumia, mutta sitä ei tarvitse hakea, sillä suomalaiset pääsevät pelkällä single-entryllä maahan niin monesti kuin haluavat. Uusin ja varmin tieto löytyy suurlähetystön omilta nettisivuilta osoitteesta http://fin.mofat.go.kr/eng/index.jsp

        Itsekin hain pari viikkoa sitten vuoden opiskelijaviisumin Etelä-Koreaan ja voin vahvistaa että se oli Erottajankadulla ;-)


      • Soul of Asia
        Jack-85 kirjoitti:

        Suurlähetystö ei enää sijaitse Fabianinkadulla, vaan he muuttivat 1.6.2009 Erottajankadulle. Uusi osoite on:

        Embassy of the Republic of Korea
        Erottajankatu 7A, 4 Fl.
        00130 HELSINKI

        Mainitsemassasi Jyväskylän yliopiston linkissä tiedot on päivitetty viimeksi maaliskuussa 2007. Siellä myös väitetään, että suomalainen henkilö pystyisi hakemaan multi-entry viisumia, mutta sitä ei tarvitse hakea, sillä suomalaiset pääsevät pelkällä single-entryllä maahan niin monesti kuin haluavat. Uusin ja varmin tieto löytyy suurlähetystön omilta nettisivuilta osoitteesta http://fin.mofat.go.kr/eng/index.jsp

        Itsekin hain pari viikkoa sitten vuoden opiskelijaviisumin Etelä-Koreaan ja voin vahvistaa että se oli Erottajankadulla ;-)

        Kiitos korjauksesta ja lisätiedoista. Etsiessäni tuota osoitetta kaikki linkit mainitsivat tuon Fabianinkadulla. Jostain syystä en onnistunut tuota Etelä-Korean Suurlähetystön sivua löytämään. Täytyypä laittaa viestiä tuonne yliopiston KV-toimistolle, jotta korjaavat tiedot ajan tasalle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4522
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2944
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2443
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1747
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1419
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1301
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1222
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      918
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      884
    Aihe