Mitä Xperialla voi tehdä?

Ihan ulalla, vanha nokia

Minulla oli paras nokialainen, eli Nokia 6250. Iskun- ja vedenkestävä, mutta sammuihan sekin kun putosi laiturilta järveen puoleksi minuutiksi. Nyt ajattelin siirtyä 3G:hen ja minulla olisi kaksi erikoistarvetta: (Kysymykseni saattavat kuullostaa tyhmiltä, mutta huomatkaa, että 6250 oli mustavalkoinen ensimmäisen sukupolven GSM-puhelin ilman WAPpia)
1. Haluan katsella videoita isosta ruudusta. Xperiassa on iso ruutu, mutta onko jotain ohjelmaa, jolla videotiedostot (esim .ISA) saa käännetyksi kännykkään täydelle Xperian resoluutiolle? 320 x 240 ei riitä minulle kuvan kooksi.
2. Voiko Xperialla aidosti surfata netissä? Eli ostan kiinteähintaisen 3G-datayhteys-SIMin (9,80 eur/kk) ja surfaan sillä rajattomasti. Se SIM sisältää myös puhelinominaisuudet, eli sillä voi soittaakin ja tekstailla ihan normaalisti, mutta tietenkin lisähintaan. Vai onko puhelimen nettiyhteys aina kallis datamäärällä laskutettava?

2

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heijuuouh

      Ehdottomasti kiinteähintainen dataliittymä tuohon puhelimeen. Puhelimella pystyy selaamaa nettiä hyvin, mutta pieneltä ruudulta selaaminen pitkäaikaisesti voipi olla hieman raskasta. Samsung Omnia HD voisi olla ehkä jopa parempi puhelin isommalla ja tarkemmalla näytöllä.

      • naamio81

        Itseasiassa X1:ssä (800x480) on tarkempi näyttö kuin Omnia HD:ssa (640x360). HD:ssa toki 0,7" isompi näyttö.

        Ja kyllä Windows Mobilelle on useita ja useita ohjelmia jotka toistavat melkein mitä formaattia tahansa. Ihan sillä resoluutiolla kuin itse haluat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1704
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1212
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      67
      896
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      861
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      808
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      721
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      712
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      661
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      653
    Aihe